223 затруени работници во тетовската фабрика „Леар“

Captured

Во тетовската и гостиварската болница изминатава ноќ биле донесени со комбиња на брза помош и хоспитализирни 223 работници од третата смена од фабриката Леар“ во тетовската технолошко индустриска развојна зона откако добиле стомачни болки и имале мачнини после вечерата во мензата на оваа фабрика.

Capture
На заедничката прес конфернција на која беа од раководството на Клиничката болница, Центарот за јавно здравје и Брза помош беше истакнато дека:

„ Вкупно 183 лица побарале и добиле лекарска помош. По интервенцијата на лекарите само еден човек е задржан на опсервација а во добра општа состојба ги чекаат резултати да покажат дали има потреба за понатамошно лекување. Сите работници јаделе тестенини макарони со сос со мелено месо.“

Потребните информации од анализите на крв и другиот материјал од затруените работниците по што точно ќе се знае причината за појавата на повраќање и стомачни болки кај работниците ќе се добијат по 48 часа.

 

Check Also

Зголемен бројот на сообраќајни прекршоци во полошкиот регион

  Се зголемува бројот на сообраќајни прекршоци во полошкиот регион. Прекршоците кои возачите но и …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *