Meta Morfozis

ЗНМ: Лани биле нападнати 18 новинари, никој не е повикан на одговорност

Naser-Selmani

Минатата година во Македонија вкупно се регистрирани 18 напади на новинари, од кои 13 физички и вербални напади, додека останатите се навреди, попречување во работа и уништување на имотот, се вели во Извештајот за слободата на медиумите и безбедноста на новинарите во Македонија за 2017 година кој денеска го презентираше Здружението на новинари. – Минатата година во Македонија новинарите беа …

Read More »

АНАЛИЗА: Сите државни еврообврзници – каде и како се трошеа парите?

Фото: maxpixel

Новата издадена еврообврзница е шеста по ред во историјата на Македонија. “Порталб“ ги анализира сите досега издадени Еврообврзници, под кои услови биле земени, со чиј потпис и за што се потрошиле парите   Македонија, заедно со новата еврооврзница во вредност од 500 милиони евра, досега по основ на странско задолжување, без камати, преку овој инструмент се задолжила вкупно 2 милијарди …

Read More »

Нема да го повлечеме Законот за медиуми, вели Манчевски

Damjan-Mancevski-860x680

Законот за аудио и аудиовизуелни услуги нема да биде повлечен, но остануваме отворени за дискусија, изјави денеска министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, во врска со забелешките од одредени здруженија дека законот е противуставен и дискриминаторски. – Би сакал да знам зошто овие здруженија на многуте јавни дебати што ги имавме не го искажаа овој став, туку го …

Read More »

АНАЛИЗА: Каматите на кредитите “долги“ како нов автопат, секоја година!

money-glut-432688_800-final

  Владата обезбеди евтин извор на пари со кои ќе ја крепи буџетската ликвидност, но во исто време, според дел од економистите, новото задолжување од 500 милиони евра преку Еврообврзница  е  тест за домаќинското работење и менаџирање со јавните пари. Дел од експертите сметаат дека сега клучни прашања ќе бидат како и за што ќе се трошат парите, пишува економската анализа …

Read More »

Со спинови и неосновани обвинувања против лажните вести

Претседателот на РМ, Ѓорге Иванов: многу магла, многу спинови околу лажните вести. Фото: pretsedatel.mk

Дел од годишното обраќање на Претседателот на Република Македонија беше насочено против „лажните вести“. Дали еуфоричните изјави на д-р Ѓорге Иванов против лажните вести се проверливи? Дали изјавите на претседателот Иванов се засновани на факти или продолжение на неговата препознатлива тактика на спинување, извртување и манипулирање со јавното мнение?   Пишува: Жарко Трајаноски

Read More »

АНАЛИЗА: Општини тонеле во долгови ама не запреле со нови вработувања!

Фото: Pixabay

Повеќе од 120 000 000 евра должат општините за неизмирани обврски кон добавувачи, кредити, долгорочни заеми, судски решенија и камати. Новиот ревизорски извештај со наслов: „Преземње на обврски и финансиска нестабилност кај единиците на локалната самоуправа“, ја анализира финансиска состојба на локалната самоуправа  за период од 2012 до 2016 година, пишува Portalb.mk во редовната економската анализа.   Пишува: Анета Додевска

Read More »

Контраспин: Референдум за името е подемократска форма за изразување на волјата на граѓаните од гласање во Собранието

Ако се следи Уставот и демократските начела референдум мора да има. Фото: скриншот

Изјавите со став дека можеби и не мора да има референдум за евентуалната промена на името на Република Македонија, а последна таква даде претседателот на парламентот Талат Џафери, се извртена вистина, т.е. спин. Не само затоа што главните две партии во РМ повикуваат на тоа, туку затоа што референдумот произлегува од Уставот на РМ и како облигација   Пишува: Теофил Блажевски

Read More »

КОНТРАСПИН: Шилегов и Богдановиќ не се „надвор“ од Бадникарските поворки

Фото: Принтскрин колаж

Во детската бадникарска поворка, меѓу макетите од Христовото раѓање и новокомпонираната Божиќна химна „Вечниот Бог“, се „измеша“ границата на одвоеноста на црквата од државата. Со самото тоа што Шилегов кажува дека како градоначалник на Скопје излегол во пресерт со ставање на „располагање на дел од автобусите“, макар и со нивно фактурирање, тој во целиот настан го инволвирал и Градот Скопје. Па, …

Read More »

Судскиот совет беше направен „салата“ во извештаите на Прибе

Човекот со интегритет оти не го критикувале странците. Фото: скриншот

Ако претседателот на Судскиот совет има подзаборавено, јавноста сепак ги чува архивите за изјави и извештаи од нашето скоро минато, така што изјавата на Зоран Караџовски дека Советот не бил критикуван од меѓународната заедница после 2014-та, е просто речено спин   Пишува: Теофил Блажевски

Read More »

АНАЛИЗА: 2018 – што ќе донесе за бизнисот и за граѓаните?

Новата Влада најави консолидација на јавните финансии, проектираше и намалено ниво на буџетски дефицит. Фото: принтскрин Порталб

Домаќинско тршење на државните пари, внимателно менаџирање со јавниот долг, поголемо кредитирање на компаниите, ослободување на бизнисот од притисокот на политиката, спроведување на законите без селективен пристап. Ова се само дел од проритетите, што според економистите треба да бидат не само на економската туку и на политичката агенда за да се испорачаат позитивни економски резултати во новата 2018 година, пишува …

Read More »

Контраспин: УБК не е генератор на кризи – власта е!

Фото: Ѓ. Иванов, веб сајт на Претседател на РМ

Два големи спина или извртени вистини искажа Иванов во Собранието – УБК била генератор на сите кризи во Македонија и дека поради лажните вести мора да се воведат нови закони, мониторинзи, казни…   Пишува: Теофил Блажевски

Read More »

Законот за АВМУ ќе оди на разгледување во Европската Комисија, па потоа во Влада

kameri-860x680

Последната верзија на Предлог-Законот за изменување и дополнување на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (Предлог-закон за АВМУ), која Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) вчера ја објави, пред да влезе во владина процедура, ќе оди на разгледување во Европската Kомисија (ЕК) пред да се најде на дневен ред на владина седница, соопшти денеска портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски. …

Read More »

МРТ ги прекршила професионалните принципи за сеопфатно информирање, оцени Владата

vlada-rm-860x680

Владата на денешната седница ја утврдила предлог – одлука за усвојување на годишната програма за работа на Македонската радио-телевизија (МРТ) за 2018 година и предлог – одлука за одобрување на финансискиот план за 2018 година на МРТ. „Оваа одлука е придружена со мислењето на Владата во кое се истакнува дека ненавременото ставање на годишната програма за работа на МРТ не …

Read More »

Објавена последната верзија на предлог-законот за АВМУ, на потег е Владата

Damjan-Manchevski-press-budzet-2018-MRT-i-AVMU-6dek17-MIOA1

Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) ја заврши последната верзија на Предлог-Законот за изменување и дополнување на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (Предлог-закон за АВМУ). Следниот чекор е текстот да влезе во процедура во Владата, која треба да усвои и потоа да го достави конечниот предлог-закон до Собранието. Според Министерството, целта на предлог-законот е департизација и професионализација на јавниот радиодифузен …

Read More »

Контраспин: Како „Тодор Александров“ немало да му се меша на Мицковски!?

Повторно спин - нема да се меша, а веќе во говорот се замеша. Фото: скриншот

Никола Груевски, кој се поистовети со Тодор Александров во својот проштален говор, иако изјави дека нема да се меша во политките на новото раководство, му упати десет пораки на Христијан Мицковски. „Тодоралександровите“ посланија до Мицковски се мешање in flagranti и затоа станува збор за спин од страна на Груевски.   Пишува: Теофил Блажевски

Read More »