zarkoadmin

Проблеми со кучиња и миленици во Аеродром

anima

Дел од граѓаните на Аеродром стравуваат од уличните кучиња и се жалат на нехигиена од сопствениците на домашни миленичиња. Сопствениците на домашни миленици бараат соодветен јавен простор за домашни миленици. Видео материјалите се снимени во пролетта 2017 на подрачје на општина Аеродром, во рамките на граѓанската иницијатива за “Мапирање на проблемите, потребите и барањата на граѓаните на Скопје”. Граѓанската иницијатива …

Read More »

(видео) Жителите на Аеродром за “Скопје 2014”: Го унаказија Скопје

sk

Што мислат Скопјани за “Скопје 2014”? Видео материјалите се снимени во пролетта 2017 на подрачје на општина Аеродром, во рамките на граѓанската иницијатива за “Мапирање на проблемите, потребите и барањата на граѓаните на Скопје”. Граѓанската иницијатива за “Мапирање на проблемите, потребите и барањата на граѓаните на Скопје” е проект поддржан од ФОOМ.

Read More »

Васко Лазаревски: Коце Трајановски е најодговорен за катастрофалната состојба во градскиот парк

kanta6

Кандидатот за советник на Град Скопје на листата на СДСМ и коалицијата Васко Лазаревски, укажа дека по осум години игнорирање на Градскиот парк, на Коце Трајановски лицемерно, пред избори, му текнало да ветува негова реконструкција за повеќе од 2 милиони евра. “Коце Трајановски имаше осум години да го уреди паркот, да постави ново зеленило и хидрантска мрежа, да ги исчисти …

Read More »

Шилегов: Ќе го поддржиме целосното обновување на Кино Култура

s8

Во поранешното Кино „Култура“, кандидатот за градоначалник на Скопје Петре Шилегов укажа дека со поддршка на Град Скопје, која што ќе следи после 15ти Октомври, целиот негов капацитет ќе биде искористен и ставен во функција: “Нашата Програма предвидува ваквите простори, кои што ги има во Скопје да се искористуваат, а не да бидат препуштени на забот на времето. По примерот …

Read More »

СДСМ: Коце Трајановски и Никола Груевски ја загрозија безбедноста со ризичните градби во коритото на Вардар

kej

“Злосторничкото здружение предводено од Никола Груевски и Коце Трајановски потроши десетици милиони евра за “Панорамско тркало”, бетонирани “пиратски” галии, жални врби, водоскоци и што уште не, иако градењето во коритото на реката Вардар е најстрого забрането поради ризикот од поплава”, укажа на денешната прес конференција Васко Лазаревски, кандидат за советник во град Скопје на СДСМ и коалицијата. Според Лазаревски, за …

Read More »

СДСМ: Груевски и Трајановски истурија два милиони евра пари на граѓаните во дворот на штабот на ВМРО-ДПМНЕ

g

На денешната прес конференција, Михаела Иванова, кандидатка за член на Советот на Град Скопје укажа дека Коце Трајановски и Никола Груевски потрошија два милиони евра пари на граѓаните, за уредување на дворот на штабот на ВМРО-ДПМНЕ, додека Скопје се гушеше во загаден воздух: “Овој плоштад со површина од 681 метар квадратен ги чинеше граѓаните речиси 3 илјади евра по метар квадратен! Додека …

Read More »

Загадување од арсен во Карпош: Богоев најавува формирање на еко полиција

gjub

СДСМ го обвини градоначалникот Стевчо Јакимовски дека го игнорира загадувањето со канцерогениот арсен во Карпош. “Додека граѓаните на Карпош дишат опасен воздух, кој не е доволно испитан, локалната власт предводена од Стевче Јакимовски и ВМРО-ДПМНЕ со години го игнорираат овој огромен проблем на општината”, изјави Стефан Богоев, кандидат за градоначалник на СДСМ. Богоев најави попис на зелените површини, нови паркови и формирање на …

Read More »

Раштак: Нема чиста вода за пиење, автобусите се нередовни, дива депонија

rastakvlez

Жителите на Раштак (општина Гази Баба) најмногу се жалат на недостиг на чиста вода за пиење. Исто така, имаат потреба и од поредовни автобуски линии и асфалтирани патишта. На влезот на Раштак од општина Бутел забележлива е дива депонија. Видео: Рамадан Ибиши и Жарко Трајаноски, монтажа и текст Жарко Трајаноски. Граѓанската иницијатива за “Мапирање на проблемите, потребите и барањата на …

Read More »

Хелсиншки комитет: Граѓанската иницијатива „Излези и ти“ иницира говор на омраза и ксенофобија

pot

Интергрален текст на соопштението на Хелсиншкиот комитет за човекови права: Граѓанската иницијатива „Излези и ти“ иницира говор на омраза и ксенофобијаХелсиншкиот комитет континуирано ги следи медиумските известувања по однос на граѓанскатаиницијатива која се спроведува деновиве во неколку градови во земјата и која има за цел дасобере потписи против изградба на наводни кампови за бегалците кои транзитираат низ РМ напатот кон …

Read More »

Љубанци: Нема полиција, амбуланта и месната заедница не функционира

ljubancimesna

Жителите на село Љубанци, општина Бутел, се пожалија на нефункционирање на полицијата и шумската полиција која не се грижи за шумите кои систематски се уништуваат. Исто така, укажаа и на нефункционирањето на амбулантата и месната заедница, како и на потребата за продолжување на автобуската линија.

Read More »

Кралицата Елизабета “каса прими”

betka3

По објавувањето на сметките од службената банкарска картичка на поранешната министерка Елизабета станува јасно дека таа живеела на државна сметка како кралица. Британската кралица Елизабета (прва) е историски запаметена како “невината Елизабета”. Нашава “културна” кралица Елизабета ќе остане запеметена како веоама врло “виновната” Елизабета “каса прими”. За докажувањето на нејзината вина како “културна кралица” нема потреба да се чека исходот …

Read More »

Шуто Оризари: Нема вода, а има поплави

shut

Дел од жителите на Шуто Оризари се жалат дека немаат основни услови за живот: чиста вода, канализација, електрична енергија, асфалтирани улици, редовно исфрлање на сметот. Дел од граѓаните мора да стануваат во ноќните часови за да наполнат вода за пиење. Додека дел од граѓаните се жедни за вода, дел стравуваат од обилни дождови, поради непостоењето на систем за заштита од …

Read More »

Бутел 1: Проблеми со инфраструктурата

Бутел 1: Проблеми со инфраструктурата

Жителите на Бутел 1 укажуваат на повеќе инфрастуктурни проблеми: Руинирани патишта, сообраќајни проблеми, лоша канализација, стара амбуланта, недостиг на инвестиции и нефункционална општина.

Read More »

Хром: Проблеми со канализација, водата, струјата

dupka

Жителите на Хром се жалат на проблеми со канализацијата која поради слабиот капацитет истекува во нивните домови, на ископани улици, слаба струја и вода, неосветлен парк и нефункционална општина.  

Read More »

Црешово: Нема заштита од поплави, пензионерски дом, градинка

Црешово: Нема заштита од поплави, пензионерски дом и градинка

Жителите на Црешово (општина Гази Баба) укажуваат на повеќе проблеми: Немање простор за пензионерите и за месната заедница, несоодветна заштита од поплави, лошо асфалтирани и неасфалтирани улици по минатогодишната поплава,недостиг на градинка и безбедно место за играње на децата, како и поредовен автобуски превоз. Видео: Рамадан Ибиши Жарко Трајаноски, монтажа и текст Жарко Трајаноски. Граѓанската иницијатива за “Мапирање на проблемите, …

Read More »