фото

(галерија) На Скопје му се заканува здравствена катастрофа; Апел за итна помош на настраданите

DSC01890

На Скопје му се заканува нова, медицинска катастрофа од поплавата на шести и седми август. Од многу поплавени куќи и дворишта почнува да се шири неподнослива реа, а граѓаните кои работат на расчистувањето на нивните домови и дворишта не се предупредени за здравствените ризици, ниту пак им е поделена медицинска опрема за заштита. (Фотографиите се снимени на 9 август во …

Read More »

(Мега галерија) Последици од поплавата во Скопје: Апел за помош на настраданите

popgal15

Фотографиите се снимени на 07.08.2016 година, десетина часови по катастрофалната поплава во Скопските населби Синѓелиќ, Стајковци и Камник. Телефонскиот број за помош на настраданите е 143-400.    

Read More »

Ако Грујо лаже, фото не лаже

foto_laze

Вчера, на „Твитер“, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ се пофали дека е завршена изградбата на магистралниот гасовод делница Клечовце – Штип. „Завршена изградбата на магистралниот гасовод делница Клечовце – Штип (БС5)“ Но, од објавената фотографија јасно се гледа дека изградбата не е докрај завршена.

Read More »

Зошто „Курир“ ја цензурираше фотографијата како Груевски игра кошарка со политички аналитичар во амбасадата на САД?

kosarka-1

На 05.06.2016 во 23.16 „Курир“ објави „ФОТО ГАЛЕРИЈА: По интензивната агенда на терен, Груевски со пријателите на партија баскет“. Фото-галеријата беше повод „Слободна Македонија“ да го објави написот „Наградно прашање: Со кој пријател Груевски игра кошарка?“ Наградно прашање: Со кој пријател Груевски игра кошарка? Но, во меѓувреме, фотографијата која беше повод за написот мистериозно исчезна од фото-галеријата на „Курир“. Токму затоа, …

Read More »

Етикетите на маици: Ем хулигани, ем секташи!

sekt

Дизајнерите на „Шарената револуција“ почнаа да ги ставаат на маици етикетите кои им ги лепат аболицираните политичари. „Еден чекор понапред од Хулигани станавме Секташи“ – напиша дизајнерот Зоран Кардула, кој сподели линк до дизајнот на маиците.  

Read More »