Источен регион

Бесплатен превоз – Македонска Каменица

мк

Со почетокот на неделата започна и бесплатниот превоз за пензионерите во Македонска Каменица. Две комбиња се набавени само за овој проект на Општината. Според градоначалникот Дарко Митевски, секој петок, кога во овој град е пазарен ден оваа група на луѓе ќе можат без пари да одат на пазар и на преглед до своите матичните лекари. Градот на барање на жителите …

Read More »

Мерни станици – Пробиштип

пр

На барање на граѓаните на Пробиштип, општината и градоначалникот набавиле уште една, трета мерна станица за мерење на загаденоста на воздухот. Како што вели градоначалникот Тони Тоневски оваа мерна станица ќе биде поставена во непосредна близина на индустрискиот дел на градот. Податоците се добиваат веќе од постоечките станици и истите ја покажуваат загаденоста на воздухот и присуството на пм честичките …

Read More »

Дали Штип конечно ќе добие брана на река Отиња?

ere

Непосредно пред сите избори во Општина Штип се актуализира изгрдабата на брана на реката Отиња. Оваа брана се пласира како многу важна за микро климата на Штип и штипско, но истата никако да се изгради. Со децении граѓаните на Штип собираа самопридонес кој е акумулиран на околу еден милион евра.  Градоначалникот Илчо Захариев најави почеток на изградба на браната по обзбедувањето …

Read More »

Помали плати за 30% на цела штипска гинекологија

rr

За време на новогодишните и божиќните празници на штипска гинекологија се славело и пиело, додека пациентите биле ставени во втор план. Сведоштво за тоа се десетици фотографии објавени јавно од вработена во клиничката болница на нејзиниот фејсбук профил. Откако беа реобјавени и искоментирани фотограиите на кои јасно се гледа како вработените, лекари, медицински сестри, болничари пијат алкохол, пушат и на …

Read More »

Дива сеча на шумскиот појас во непосредна близина на Штип

uu

И покрај секојдневната присутност на терен од страна на шумската полиција и шумските радари, дивата сеча на дабовата шума во Плачковица кај селото Шашаварлија и понатаму ја масакрира и малку застапената шума, а воедно и  најблиските бели дробови на градот Штип. Неконтролираната сеча на дрвата се најмногу застапени во зимскиот период во време на студ. Во Општина Штип остануваат на …

Read More »

Штип затрупан во ѓубре и смет

st4

Градот Штип веќе дваесетина дена е затрупан во смет и ѓубре. ЈП ,,Исар,, – Штип проблемот јавно го оправда со неможноста на механизацијата да работи на минусни температури, но и по една недела откако температурите се покачија ѓубрето остана несобрано од домаќинствата , колективните згради како и пред институциите во градот.  Во одредени реони на градот ,,исарци,, не поминале уште …

Read More »

Источна Македонија и понатаму завеана и затрупана во снег

q1

Во делови на Источна Македонија и понатаму постојан непроодни патишта и завeани села. Жителите апелираат до надлежните за што побрзо расчистување на патиштата бидејќи тие се помалку имаат лекови и храна. Иако надлежните уверуваат дека ситуацијата е под контрола уште од паѓањето на првиот снег па се досега овие села се оставени сами на себе, делови од нив имаат и …

Read More »

ЗОО паркот Бриони во Штип не ги засолни животните

s3

Во Штип од неодамна  ЈП ,,Исар,, го отвори зоо паркот ,,Бриони,,  во кој има неколку видови на животни. Дел од нив се домашни животни дел се диви шумски животни донирани од граѓани на Штип и бизнисмени. Во овој период на ледена зима ЈП ,,Исар,, како да ги заборави животните. Тие останаа да живеат во куќарките кои им се направен  надвор …

Read More »

Кривични пријави за ,,Стрелец 2008,, – претседателот и тројца членови присвоиле повеќе од 100.000 евра

str1

Стрелачкиот клуб во Штип ,,Стрелец 2008,, е мета на истражување веќе подолго време, а СВР – Штип деновиве излезе со кривични пријави за претседателот на клубот Зоран Пејев (50) и тројца членови на клубот, управители, М.К.(60), А.С (50) и С.П.(62) сите од Штип. Претседателот се терети со ,,проневера на службена положба,,  и ,, недозволено држење, изработување и тргување со оружје …

Read More »

Прво експропријација потоа градба на патот Штип – Радовиш

fffr

Експресниот пат A4  Штип – Радовиш ќе се гради откако ќе биде завршена експропријацијата на приватното земјиште на кое истата треба да се гради и сопствениците ќе бидат соодветно обештетени. – изјави Елена Таќевска од јавното претпријатие за државни патишта. Најавите за градба на овој  регионален експресен пат се уште одамна бидејќи веќепостоечкиот пат е небезбеден, руиниран и на него …

Read More »

Директорот на Ирис Телевизија со закани кон ПР-от на општина Штип

%d1%81%d1%82

Лицето за односи со јавноста Општина Штип, Драган Ристов, заедно со друго лице влегле во приватната телевизија Ирис, по кратко време директoрот на телевизијата, жестоко и со навредливи зборови ги исфрлил надвор и двајцата посетители. Истите видно вознемирени и навредени случката ја пријавиле во полиција бидејќи како што кажале тие, директорот им се заканувал со смрт. СВР Штип ја потврдува …

Read More »

Градоначалникот на Пробишип обвинет за обид на силување

фњ

Вработена во општина Пробиштип на 12.01.2017 го пријавила во пробиштипската полиција градоначалникот Тони Тоневски за обид за силување. Еден ден потоа таа дала и своја изјава во полицијата. Името на службеничката не е познато. Градоначалникот Тоневски изјави дека против него имало поднесена пријава во полиција, но дека истата е повлечена и станува збор за грешка. Полицијата во Пробиштип истотака не …

Read More »

Нападнат директорот на ЈП “Исар”

jp

На вчерашната вонредна седница на Советот на Општина Штип по барање на советничката група на СДСМ, бил нападнат и вербално и физички директорот на ЈП Исар,  Ангел Бојаџиев.  На седницата единствена точка за работа на советниците била “Справување со снегот и последиците од него”. По завршувањето на седницата на која бил повикан да присусутвува норенаведениот директор истиот останал сам во …

Read More »

Уште една фабрика се затвори во Штип

б1

Заклучно со последната плата за месец декември и исплатата на сите обврски спрема пензискиот и здравствениот фонд фабриката ,,Брилијант,, која важеше за гигант во производство на зејтин во државата и стави клуч на врата и ги отпушти сите вработени. За затворањето на оваа фабрика се шпекулираше во штипската чаршија уште поодамна, откако на одредени вработени им било најавено затворање на …

Read More »

Штипските општински административци со скратено работно време

%d1%81%d1%82

Општина Штип најави во понеделникот дека вработените во Општината поради многу студеното време и недостигот на нафта ќе работат со скратено работно време. Во периодот од 8 – 13 часот кога и е најголема фрекфенцијата на странки во Општината истата ќе работи и ќе ги услужува граѓаните, во времето за работа  спаѓа и паузата. Значи административците ќе работат до 13 …

Read More »