Источен регион

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ПОБАРА, А ЖИТЕЛИТЕ НА ОПШТИНА ЗРНОВЦИ ИЗГЛАСАА УПОТРЕБА НА РИЗИЧЕН МОСТ

most

Мостот кој го поврзува селото Зрновци со Кочани уште пред две години е прогласен за опасен и истиот по поплавата во 2015 година одреден период не се користел поради ризик од рушење. Жителите  на ова село за патување во Кочани го користеа обиколниот пат преку Виница. Изморени од долгите патувања и оптеретувањето на домашниот буџет, жителите во неколку наврати барале …

Read More »

ВЕРБАЛНА РАСПРАВИЈА СО ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ГО РАЗМРДА ШТИП

%d0%b7%d0%b0%d1%85%d0%b0%d1%80%d0%b8%d0%b5%d0%b2

Утрово во зградата на локалната самоуправа на Штип дошло до вербална расправија помеѓу поранешниот командир на Пожарната станица  Штип,  Киро Патраклиски и градоначалникот на Општина Штип, Илчо Захариев. Неофицијално до расправијата дошло по подолго недоразбирање помеѓу двајцата. Командирот кој бил разрешен пред некое време,  тужел и го добил судскиот спор, но градоначалникот не сакал повторно да го назначи на старото …

Read More »

ШТИПСКАТА КЛИНИЧКА БОЛНИЦА И ПОНАТАМУ БЕЗ ЛЕКАРИ СПЕЦИЈАЛИСТИ

bolnica-stip1

Во штипската клиничка болница и понатаму нема доволен број на лекари специјалисти за да може да работи со полн капацитет. Голем дел од одделенијата на болницата смените и дежурствата ги покриваат со специјалисти кои доаѓаат од други градови. Особено „празно“ одделение без доволен број на лекари специјалисти е гинеколошкото одделение, кое до неодамна „увезуваше“ специјалисти од цела источна Македонија. Ако …

Read More »

УШТЕ ЕДЕН ПАРК ВО ШТИП НА МЕТА НА ОПШТИНАТА

stippark1

Граѓански активисти  во рамките на фестивалот АКТО во Штип,  им открија на граѓаните дека на местото на нивниот парк се планира  да се гради катна гаража. Станува збор за место пред станбена зграда со три влезови помеѓу стариот пазар и МВР Штип. Во само две години ова е втор парк кој им се пренаменува на граѓаните за градба. Жителите на …

Read More »

ЗА ПРВПАТ ОПШТИНА ДЕЛЧЕВО ГРАДИ АТМОСФЕРСКА КАНАЛИЗАЦИЈА

delcevo

По неколку децениските ветувања градот Делчево во населбата Милково Брдо започнува со изградба на првата атмосферска канализација. Изградбата на атмосферската канализација е дел од Општинската стратегија за климатски промени, која е работена по иновативна метода на зелена агенда со поддршка од УСАИД. Вредноста на проектот е 5,5 милиони денари обезбедени од УСАИД, додека Општината учествува со 1,7 милиони денари. Изградбата …

Read More »

Зошто водата за пиење од хидросистемот Злетовица е втора варијанта за Штип?

%d0%b7%d0%bb%d0%b5%d1%82%d0%be%d0%b2%d0%b8%d1%86%d0%b0

Хидросистемот „Злетовица“ пред две години е пуштен во употреба, но водата за пиење никако да стигне до чешмите во градот Штип. Проектот датира уште од 2012 година за кој Општина Штип се има задолжено кај јапонската агенција за развој „Џајка“ со 500 илјади евра. Тогашниот градоначалник на Штип, Зоранчо Алексов  овој проект го означи како историски и беше речено дека …

Read More »

Во Куманово се спроведува акцијата “Моето маало”

%d0%bc%d0%be%d0%b5%d0%bc%d0%b0%d0%b0%d0%bb%d0%be

Здружението Кумановски акцијаши низ повеќе места во Куманово ја спроведува акцијата која го носи насловот “Моето маало”. Целта е преку ваква граѓанска акција да се разубави градот со тоа што ќе се чисти, средува, збогатува со зеленило и тн. Дел од оваа акција беа и ќе бидат населбите Зелени рид, Гоце Делчев, Средорек, БС Гојчо, Панче Пешев и други места …

Read More »

Трета фаза од АКТО Фестивал

%d0%b3%d0%bb%d0%b0%d1%81%d0%bd%d0%be1

Во просториите на КУЦ „Текстил“ денес се одржа прес конференција на која на медиумите и штипската јавност им беа претставени активностите кои ќе бидат дел од третата фаза на овогодинешниот АКТО Фестивал за современи уметности. На прес конференцијата свое обраќање имаше уметничкиот директор и ко-куратор на фестивалот, Филип Јовановски. Тој зборуваше за идејата за АКТО Фестивалот, како е формиран фестивалот …

Read More »

„Куќа на спортот“ во Македонска Каменица

mkkamenica

Колку народни пари ќе фрли локалната власт на проектот „Куќа на спортот“ ? Изградбата на управната зграда со соблекувални за потребите на градскиот стадион во Македонска Каменица ќе чини многу. Вредноста на склучениот договор со вклучен ДДВ изнесува 19 милиони денари. Триста и десет илјади евра кои нема да отворат ниту нови работни места, ниту ќе го подобрат животниот стандард …

Read More »

Протест на оризопроизводителите од Кочанскиот регион

oriz2

Здружението на оризопроизводителите ,,Бело злато,, од општините Чешиново – Облешево  и  Кочани, го искажаа својот револт за рекордно ниската цена на откуп на кило ориз. На магистралниот пат Кочани – Штип  во герила акција на транспаренти можеа да се забележат сите проблеми кои ги мачат овие луѓе околу откупот и несериозноста на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопансвто, кое им …

Read More »

Нема паркинг за жителите во центарот на Штип

stip

Паркинг места во Штип има , но не доволно за целиот сообраќаен капацитет на градот. Во строгиот центар каде дневно поминуваат голем број на автомобили, истите во недостиг на паркинг место се паркираат по тротоарите или по пешачките делови од центарот. Во строгиот центар во местото ,,Аргач,,  се наоѓаат повеќе станбени згради во кои живеат стотина семејства. Ова место има …

Read More »

Општина Штип не обезбедува превоз за ученици од турската заедница?

%d0%b5%d0%bd%d0%b5%d1%81

“Општината Штип нема обезбедено превоз за 15 ученици што живеат во планинските села од општината Карбинци“, изјави денеска пратеникот Енес Ибрахим од Партијата за движење на Турците во Македонија (ТХП). Дали надлежните од Општина Штип ќе понесат одговорност за оштетените ученици од Општина Карбинци?- праша Ибрахим. Ова прашање стана актуелно пред неколку дена, кога советникот од Карбинци, Изет Ибрахими укажа на овој проблем во …

Read More »

Пехчево – заврши изградбата на таложникот за прочистување на водата

pehcevo

Градежните работи за изградба на таложник до филтер-станицата на градскиот водовод во Пехчево завршија, на ред е поставување на инасталацијата за вода. Градоначалникот Игор Поповски истакна дека изградбата на таложникот треба да го реши проблемот со заматување на водатата во градскиот водовод кое се јавува по секој пообилен дожд. “Во консултации со стручни служби, цениме дека со таложникот ќе се …

Read More »

Светската трка за Мир денес во источна Македонија

trkamir

Трката за Мир е глобална штафетна трка која не е од натпреварувачки карактер. Составена е од интернационален тим маратонци-волонтери и има за цел да промовира меѓународен мир, единство, пријателство и разбирање. Подавајќи го факелот од рака на рака, трката поминува низ многу држави на различни континенти и на тој начин поврзува мнозина училишта, огранизации, градови и луѓе од различни националности …

Read More »

Караванот на слободата денеска низ источна Македонија

fc-logo-01-en-copy

Денес, со почеток во 12 часот, на плоштадот во Штип, ЦИВИЛ – Центар за слобода, ќе одржи прес-конференција, на која ќе ги најави денешните посети низ источна Македонија, како и утрешниот голем мултимедијален настан во Штип. По прес-конференцијата, Караванот ќе ги посети општините Радовиш, Свети Николе, Чешиново, Облешево, Карбиници, Кочани и Виница. Во текот на денот, тимовите на ЦИВИЛ ќе …

Read More »