Југоисточен регион

АРСЕНА го одбележа Меѓународниот ден на водите

DSC_1416

Со пригодна донаторска акција на чиста пакувана вода за пиење која ја изведоа активистки на Граѓанската иницијатива „АРСЕНА“ денеска беше одбележан 22 март – Меѓународен ден на водите. Поводот на ваков начин меѓу своите сограѓани да го актуелизираат меѓународното значење на водите е секако долгогодишниот проблем на гевгеличани со потребата од чиста вода за пиење, поради присуството на енормно високи …

Read More »

Одбележан меѓународниот ден на лицата со даунов синдром во Струмица

пантомимичар

„Денес ги славиме различностите. Прифатете не такви какви што сме бидејќи и ние заслужуваме еднакви права во општеството“ изјави Анче Туфекчиева, претседател на здружението „Вера“ од Струмица кој беше организатор на настанот за одбележување на меѓународниот ден на лицата со даунов синдром во Струмица. Организацијата ја помогна и граѓанската иницијатива „Мрдни со прст“, а поддршка даде и општината Струмица. На …

Read More »

Струмица со големо дружење ќе го одбележи Светскиот ден на лица со Даунов синдром

daunov-strumica

Денес е светскиот ден на лица со Даунов синдром. По тој повод на градскиот плоштад во Струмица во 12 часот, „Мрдни со прст“ заедно со здружението „Вера“ од Струмица и кампањата „Будење“ ќе го одбележат овој ден со заедничко дружење и дневна забава со Тони Зен, штулари, пантомимичари и многу насмеани лица. Кампањата „Мрдни со прст“ има за цел подигање …

Read More »

Струмица најстранспарентна општина

ср

Општина Струмица е прва општина во Македонија по добро владеење, транспарентност и отчетност според резултатите добиени од проектот „Лотос“ кој траеше подолго од една година, а се спроведе во 44 општини во Република Македонија. Истражувањето е спроведено во осум административни региони. Според добиените резултати по 74 индикатори општина Струмица во првиот дел од истражувањето има најдобар резултат во отвореност и …

Read More »

Македонски и грчки планинари на Пајак планина

9-3

Пријателска планинарска меѓународна акција вчера изведоа планинари од седум македонски града заедно со планинари од Грција искачувајќи го врвот „Гола Чука“ (1.647 м.н.в.) на „Пајак“ планина која се наоѓа во Грција. Мотивот за таквата акција има свои локални корени. Пред се’ ние гевгеличани секојдневно ја гледаме Пајак Планина која е во непоследна близина на Гевгелија, а се наоѓа во Грција. …

Read More »

Слаба фискална реализација на гевгелискиот градоначалник во 2016 година

приходигвг

Со наплата на комунална такса од фирмарини во процент од 14,4% во 2016 година градоначалникот на Општина Гевгелија Иван Франгов инкасирал најмали годишни приходи во основниот буџет во изминатите седум години од својот мандат како реализатор на општинските буџетски приходи. Освен слабото менаџирање на наплатата на овие давачки од правните субјекти кои ја полнат општинската каса, паѓа во очи и …

Read More »

Општина Струмица на завршен настан од Проектот на УСАИД за меѓуетничка интеграција во образованието

strumica1

Во рамките на Проектот на УСАИД за меѓуетничка интеграција во образованието, имплементиран од Македонскиот центар за граѓанско образование од Скопје, општина Струмица преку учеството на учениците и наставниците од основното општинско „Маршал Тито“ од Струмица, претставници од сите основни и средни училишта од општина Струмица и општинскиот просветен инспектор од општина Струмица, беше дел од завршниот настан на Проектот. На …

Read More »

Млади автомеханичари од СОУ „Никола Карев“ успешно се претставија во Атина

4

Ученици од машинска струка при СОУ „Никола Карев“ од Струмица успешно се претставија на ВЕТ проектот „Иновативна обука за ученици автомеханичари“, кој од 1 март до 15 март се одржа во Атина, Грција. Проектот е финансиран преку програмата Еразмус +, а одобрен од Националната агенција за европски образовни програми и мобилност. Струмичките млади автомеханичари имаа можност да се запознаат со …

Read More »

Поетската книга „In Nomine“ од Стефан Марковски

stefan1

Промовирана петтата поетска збирка на младиот гевгелиски поет и писател Стефан Марковски, првиот гевгелиски лауреат на УНЕСКО за млад талентиран автор преку „Меѓународниот фонд за промоција на културата“ со доделена маграда во декември 2016. Неговото најново дело содржи 41 песна и е дел од едицијата „Ѓерѓеф“ на издавачката куќа „Македонска реч“ од Скопје. –  Во „In Nomine“, Стефан Марковски не …

Read More »

Искршени повеќејазичните патни ознаки во Богданци

znak1

Откорната и префарбана таблата со сообраќајниот патоказ во општина Богданци. На раскрсницата каде се означуват правците на патот кон Богданци,  Ѓавато и Гевгелија кои до пред некој ден стоеја испишани тројазично: на македонски, албански и англиски јазик, деновиве половината од таблата со патоказот ја нема, а на останатата половина префарбани се ознаките испишани на другите јазици. Јавноста претпочита да заклучи …

Read More »

Гевгелиски советник ги обвини „шиптарите“ за рудникот злато на Кожуф

opstina-gevgelija-87299

Гевгелиски советник Борис Хаџи-Николов, кој доаѓа од редовите на ВМРО-ДПМНЕ по расправата за референдум за експлоатација на злато на Кожуф планина ги обвини шиптарите од Министерство за економија дека потпишале за дозвола за испитување на овој вид метал во просторот на Кожуф планина. Наместо обвинување за говор на омраза тој доби одговор од советникот од ЛДП, Петар Апостолов, кој ја …

Read More »

Контејнерска пропаганда

к2

Кантите за отпад на шеталиштето „Маршал Тито“ во Гевгелија станаа рекламен простор за протестите на „За заедничка Македонија“. Иако нема пораки за повик на протест или пораки за осуда, секап претставува злоупотреба за јавниот простор и урбаната опрема на општината. Некој или некои од организаторите на протестите за заедничка Македонија во Гевгелија изгледа повикот „Чиста Македонија“ го сфатил буквално и …

Read More »

СМС регрутација на протестирачи во Гевгелија

PORAKA

Со СМС порака на мобилен телефон до вработенте во јавните установи за учество во протестите „За заедничка Македонија“ се тактиките на организаторите на протестите во Гевгелија. Наводната граѓанска иницијатива „За заедничка Македонија“ на ваков начин го регрутира присуството на вработените од училиштата, детските градинки, гевгелиската болница и другите установи од јавниот сектор. Во пораката која стигна и до нашата редакција …

Read More »

Општина Гевгелија се задолжи нови 564.233 евра на крајот од мандатот

opstina-gevgelija-87299

На последната 60-та седница на Советот на Општина Гевгелија во овој состав донесена е одлука за кредитно задолжување од 565.000 евра за изградба на 14 нови училници во СОУ „Јосиф Јосифовски“ во Гевгелија. Кредитот има рок на отплата од 13 години, со грејс период од три години и каматна стапка која Република Македонија ја плаќа кон Светска Банка, односно 6-месечен …

Read More »

ЛАЖНИ ДОСТИГНУВАЊА ВО ИЗВЕШТАЈОТ НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ГЕВГЕЛИЈА ЗА 2016 ГОДИНА

opstina-gevgelija-87299

Од 11 проектни ангажмани на Општина Гевгелија кои со свите овластувања ги менаџирал градоначалникот на Општината постојат проекти кои се нотирани во Извештајот на градоначалникот за 2016, но истите ги нема како завршени проекти на терен. Таква е состојбата со улицата на т.н. „Мала економска зона“ која се’ уште не е асфалтирана, а е наведена како завршена во Извештајот. – …

Read More »