Југоисточен регион

Пожар во центарот на Струмица, евакуирани станари

sr instalacija

Синоќа околу еден часот по полноќ избувнал пожар од ормарите со електричните броила на ЕВН во зградата попозната како „Кулата“ до самиот Трговски центар Глобал во Струмица. На лице место веднаш по добивањето на повик излегле две противпожарни возила, но пожарникарите огнот го гаснеле само со ПП апарати, се до исклучувањето на електричната енергија од страна на екипа на ЕВН, …

Read More »

Новите семафори во функција само една недела

semafori

Инвестицијата вредна 3,4 милиони денари наменета за поставување на нови семафори на две раскрсници во Гевгелија, остана во функција само една недела, поточно еден ден. Еден ден пред 8-ми Март, на 7ми март годинава засветеа семафорите на Булевар Гевгелија и на раскрсницата помеѓу улиците „Ристо Фршинин“ и „Мирче Ацев“. Само претпладнето беа во функција семафорски конзоли на раскрсницата кај улиците …

Read More »

Прифатниот транзитен центар „Винојуг“ се празни

прифатен центар

Прифатниот центар за бегалци „Винојуг“ на македонско – грчката граница продолжува да се празни со превземање на истите од грчка страна. Последната група од 28 бегалци беа прифатени од грчките полициски служби. Останаа само осуммина бегалци од земјите зафатени со воени настани. Организациониот дел и понатаму останува грижа на десетина волонтери од невладиниот сектор кои остануваат да се грижат за …

Read More »

Уште 150 дена до Д ФЕСТИВАЛ 2017

дфест

Подготовките за седмото издание на Д ФЕСТИВАЛ 2017 се веќе во тек. За оваа година познато е дека фестивалот ќе се одржува од 14 до 16ти јули во Дојран. Како што информираат организаторите „во духот на своите вредности, Д ФЕСТИВАЛ годинава ќе ги собере на едно место креативните сили и сè она што ја претставува позитивната творечка енергија во нашето …

Read More »

Жените буџетираат во Струмица

акција5

Теренската акција „Жените буџетираат“ пред струмичанки. Запрашани како би го потрошиле општинскиот буџет доколку би биле градоначалник, одговараа дека ќе трошат за подобрувања во образованието, социјална заштита, програми за економско јакнење и самовработување, но и за подобрување на патната и комуналната инфраструктура во градот и населените места во општината. „Жените буџетираат“ е теренска кампања на Акција Здруженска од Скопје. Според …

Read More »

Седма буџетска сметка на гевгелискиот градоначалник со неразвојна стапка на остварувања

opstina-gevgelija-87299

Со реализирани капитални расходи од само 28,95% од вкупниот остварен Буџет на Општина Гевгелија, градоначалникот Иван Франгов кој го предлага највисокиот фискален документ во општината и менаџира со неговото извршување ја промашил и потфрлил развојната компонента на Општина Гевгелија за 2016 година. Од вкупните буџетски приходи во 2016 кои изнесуваат 387.783.217 денари за капитални инвестирања се потрошени само 113.254.415,- денари. …

Read More »

ГРАЃАНСКАТА ПЕТИЦИЈА НА АРСЕНА ПРЕД НАДЛЕЖНИТЕ ТЕЛА

gvg-komunalec-arsena

Граѓаните и АРСЕНА ја доставија до надлежните локални тела ПЕТИЦИЈАТА за намалување на цената на водата на ниво на техничка вода, што ја испорачува ЈПКД „Комуналец“ до потрошувачите од Гевгелија и населените места корисници на градскиот водоводен систем. Локалната самоуправа, Советот на општина Гевгелија, членовите на Советот од сите застапени политички структури, ЈПКД „Комуналец“ досега во четири наврати изминативе три …

Read More »

Тројца загинати во сообраќајка на патот Гевгелија-Богданци

soobrakjajka

Во страотна сообраќајна несреќа која се случи вчера околу 14.30 часот на патот Гевгелија – Богданци загинаа двајца млади жители на Богданци, извести МВР. Според истрагата, возило „ауди-А3“ управувано од Б.Џ. (1997) од Богданци се судрило со возило „форд фиеста“ управувано од Љ.П (1977) од Кавадарци. Во несреќата загинале сопатниците од аудито М.Ш. (1997) и К.П. (2000) и двајцата од …

Read More »

Осмомартовски марш на Форумот на жени на СДСМ во Гевгелија

8мартнјавна

Гевгелија денеска беше домаќин на традиционалниот Осмомартовски марш на Форумот на жени на СДСМ. Колоната жени предводена со транспарентот „За рамноправност – за живот“ на која во првите редови беше претседателката на Форумот на СДСМ и раководството на партијата заедно со лидерот Зоран Заев поминаа долж улиците на Гевгелија. Добредојде на убавината и пораките што ги носеше оваа колона на …

Read More »

Лошото менаџирање на ЈП Комуналец Гевгелија ги задолжи граѓаните со 500 илјади евра

алцинов

Јавното претпријатие за комунални дејности Комуналец Гевгелија е уште еден доказ за неодговорното и недомаќинско работење на локалната власт. Директорката на Комуналец Гевгелија ги задолжи граѓаните на општина Гевгелија со кредит од 500 илјади евра за проектот за нови водомери- притоа до сега се заменети само една четвртина од вкупниот број водомери. Ниту директорката ниту локалната власт не кажуваат каде …

Read More »

Графичката работилница „Софија“ со изложба во Сараево

_DSC0374

Меѓународната графичка работилница од југот на Македонија „Софија“ од Богданци, минатиот месец од 20 до 26 февруари оствари еднонеделна изложба во просторот на Академијата на ликовните уметности во Сараево, Босна и Херцеговина. Иницијатор на настанот е Академијата на ликовни уметности од Сараево која на ваков начин пред сараевската публика  ја претставува долгогодишната соработка со ликовната работилница „Софија“ од Богданци, место …

Read More »

Жителите на Моин со поддршка на Петицијата

moin2

Неделава членови на „АРСЕНА“ го посетија Моин и по системот од врата на врата наидоа на огромна поддршка од тамошните жители. Гевгелиското потпланинско село Моин е приклучен на градскиот водоводен систем и се снабдува со вода од бунарите кои се во негова непосредна близина. Водата од бунарите кај Моин веќе 4 години и точно  5 месеци е забранета за употреба …

Read More »

СО ПЕТИЦИЈА ПРОТИВ ОТРОВНИОТ АРСЕН ВО СМЕТКИТЕ ЗА ВОДА

pot1

Со потписи на поддршка на Петицијата за намалување на цената на водата на ниво на техничка вода и денеска се придружија граѓаните на Гевгелија и населените места. – „Алал да му е на тој што се сетил на вакво нешто“, беа дел од коментарите на гевгеличани. Петицијата ја потпишаа и домаќинки, и млади, и доктори, и здравствени работници, и полицајци, …

Read More »

Петиција на АРСЕНА граѓаните да плаќаат цена за техничка вода

DSC_1349

Граѓанската иницијатива „АРСЕНА“ денеска поведе граѓанска Петиција за намалување на цената на водата од градскиот водоводен систем во Гевгелија на ниво на техничка вода, со цена од 5 денари за потрошен кубик. Поводот за ваквите активности на „АРСЕНА“  е неколкугодишното игнорирање на локалните власти и јавното комунално претпријатие „Комуналец“ од Гевгелија да се соочат со проблемот со високата конентрација на …

Read More »

БУЏЕТОТ НА ОПШТИНА ГЕВГЕЛИЈА СО СКРОЕН ДЕФИЦИТ ОД 84 МИЛИОНИ ДЕНАРИ

гвгопштина

Со планирани приходи од 778.301.109,оо денари во Буџетот на Општина Гевгелија и планирани расходи од 862.301.109,оо денари за 2017 година Општина Гевгелија се надмина себе си во планирањето – планира да потроши повеќе од тоа што реално може да го оствари како општински приход. Разликата меѓу трошоците и приходите, што е реално планиран ДЕФИЦИТ во износ од 84.000.000,оо денари Општината …

Read More »