Југоисточен регион

Странска експертиза потврди дека гевгеличани се трујат со арсен

АРСЕНА1

Со концентрација од 18 микрограми арсен на еден литар детектирани во примерок вода од градскиот водовод во Гевгелија, меѓународно лиценцирана лабораторија од Солун потврди дека гевгеличани се уште пијат вода со присуство на отровниот елемент арсен, реагира Иницијативата АРСЕНА. Кaко што соопштуваат од АРСЕНА, резултатите покажуваат присуство на 80% поголема концентрација на отровниот металоид од стандардите на Светската здравствена организација …

Read More »

ГРИПОТ ГИ РУШИ РЕКОРДИТЕ ВО ГЕВГЕЛИЈА

bolnica-gevgelija

Големиот број на заболени лица од грип на подрачјето на Општина Гевгелија, Богданци и Дојран во првите денови од јануари покажува енормен пораст во однос на состојбата на заболени од минатата година. Само во првата недела од 2017 евидентирани се 153 случаи на заболени од сезонски грип. Споредено со последната недела од декември 2016 кога состојбата на заболени изнесувала 75 …

Read More »

ЛДП ГЕВГЕЛИЈА СО ИТЕН ПРЕДЛОГ ЗА ВОДОСНАБДУВАЊЕТО

лдпгвг

Општинската организација на ЛДП во Гевгелија до Советот на општината поднесе Предлог за итно разгледување на состојбата со водоснабдувањето за наводнување на земјоделските површини, како и водоснабдувањето со техничка вода на корисниците во општина Гевгелија, и усвојување на мерки за соодветна дистрибуција на ресурсот вода во општина Гевгелија во 2017 година. Барањето е упатено првите денови од јануари со следното …

Read More »

КРШЕЊЕ НА ИЗБОРНИТЕ ПРАВИЛА ОД ВМРО-ДПМНЕ

pockov

ПРЕС на СДСМ Гевгелија – реакција на Сашо Поцков, кандидат за пратеник во Собранието на РМ од листата на СДСМ и коалиционите партнери за злоупотребата на граѓанскиот собир закажан за денеска напладне во Богородица, од страна на министерот за финансии, а од партијата која го поставила на функција бил претворен во партиска пропаганда на ВМРО-ДПМНЕ. „Денес како кандидат за пратеник …

Read More »

Герила: Автознак за Халкидики поставен на автопатот пред влезот во Гевгелија

%d1%85%d0%b0%d0%bb%d0%ba%d0%b8%d0%b4%d0%b8%d0%ba%d0%b81

Изборниот караван на ВМРО-ДПМНЕ денеска треба да ја посети Гевгелија на закажан митинг со коалиционите партнери. Со оглед на тоа што власта повеќе милува да се сонча, лудува и обљубува на Халкидики, а попат ја одминува Гевгелија, денеска на автопатот со големото име „Александар Велики“ поставен автознак дека ХАЛКИДИКИ е 120 километри -право. Очевидците на новиот сообраќаен знак, поставен веднаш …

Read More »

ВЕСНИКОТ „НИЕ ОДЛУЧУВАМЕ“ ПОДЕЛЕН МЕЃУ РАБОТНИЦИТЕ ВО ГЕВГЕЛИЈА

????????????????????????????????????

Најголемиот број од работничката класа во Гевгелија е незадоволна од животот и напредокот во сегашноста и во изминатото десетлетие. Незадоволни од примањата, куповната моќ со платата, можноста да им ги овозможат секојдневните потреби на децата, дури и нивното животно и деловно осамостојување. – „Не ми треба весник за да знам дека не ми е подобро. Синот не ми е вработен, …

Read More »

Зголемено семејното насилство во Гевгелија за 1000%

semejno-nasilstvo

Со 40 известувања и извештаи за семејно насилство во првото полугодие од 2016 година наспроти 4 пријави во целата измината 2015 година, општина Гевгелија покажува загрижувачки пораст на насилство во рамките на семејствата кои живеат на подрачјето на општина Гевгелија со високи 1000 %. Фрапантните податоци за бројот на пријави и извештаи за семејно насилство во Гевгелија за 2015 во …

Read More »

„Ние одлучуваме“ го раздвижи југот

%d0%bf%d0%b5%d1%80%d1%84%d0%be%d1%80%d0%bc%d0%b0%d0%bd%d1%81

Граѓанската платформа „Ние одлучуваме“ со стартот на акцијата и карванот на „Можеме подобро“ го трансформира југот на Македонија во „Гевгелија одлучува“. Ваков транспарент беше испишан на најстарата зграда на улица „Маршал Тито“ во центарот на градот проследено со перформанс на движечки пораки, пароли за подобра живеачка, подобар стандард на граѓаните, подобро здравство кое ќе лекува наместо конфузниот „мој термин“, за …

Read More »

Герила акција во Струмица: ДПМНЕ – Се бориме за иселување на младите

strumica-gerila

Денес во Струмица беа поставени платна со пишани пораки против политиките на партијата на власт. На денот на македонската револуционерна борба вакви слични платна се појавија и во Прилеп, Битола и Велес. „Се бориме за иселување на младите од струмичкиот регион до 2020. ВМРО-ДПМНЕ“, пишува на платното поставено во центарот на Струмица.

Read More »

Од новиот пазар во Гевгелија само арматура и бетон

pazargvg

Проектот за изградба на нов Градски пазар во Гевгелија од најавените 90 дена, остана нереализиран цели четири години. Првата лопата со цемент при поставувањето на камен темелникот ја поставија градоначалникот на Општина Гевгелија Иван Франгов и тогашниот премиер на Владата на РМ, Никола Груевски, Ваквата општинско-владина соработка не вроди со плод, зошто и покрај најавите дека тоа ќе биде проект …

Read More »

Герила акција: Нови бунари на Вардар

bunar1

Тимот на Урбани уметнички акции заедно со активисти од граѓанската иницијатива „АРСЕНА“ денеска поставија бунар во ревирот на Вардар. Ова е локацијата каде што пред две години и осум месеци Општина Гевгелија започна ископ на нови бунари за водоснабдување на Гевгелија како решение заради забраната за користење на постојните бунари кај Моин поради енормното количество на отровниот елемент арсен. Тогашните …

Read More »

Граѓански проектен форум во општина Струмица

str

Центарот на заедницата на општина Струмица во соработка со Општина Струмица во петок на 21.10.2016 година ќе одржи „Граѓански проектен форум“. Целта на форумот е зголемување на учеството на граѓаните во процесот на донесување на одлуки на локално ниво. Присутните граѓани ќе имаат можност да ги проследат планираните проекти од акциските планови за образование, социјална заштита, млади и соработка со …

Read More »

Со службена кола на митинг?

opstinska-kola

Празниот паркинг на Општина Гевгелија и немањето агенда на општински настани во недела ги тера гевгеличани да се прашат дали и овој пат јавните средства се користат за партиски цели. За денеска е најавен митингот на ВМРО ДПМНЕ во Скопје и од утринава општинското службено возило Опел инсигниа го нема на своето паркинг место. Познато е дека власта ја злоупотребува …

Read More »

Два огласа за водоснабдување во Гевгелија, а ниту еден не стигнал до завршница

%d0%b3%d0%b2%d0%b3

Се чини дека изборната машинерија на власта ги размрда и локалните инстанци во Гевгелија кои четири години негираа дека нема арсен во водата, а последните два месеца објавија два огласи за водоснабдување. Првиот наводно, требаше да се реализира преку Министерството за Транспорт и врски со избор на најповолен понудувач на 15 август 2016 во 11 часот. Известување за конечноста на …

Read More »

Гевгелиските објекти прогласени за Културното наследство на МК во распад

dsc_0585

Од 1.235 објекти прогласени за културно наследство на Македонија во 84 општини ширум државата 18 се наоѓаат во општина Гевгелија, а од нив 80% се тотално запуштени и заборавени. Од 2014 кога датира Регистарот на објекти за културно наследство, само 4 (четири) во Гевгелија добија нова фасада, или урбана опрема, а останатите се во распад. Од 18 објекти на културно …

Read More »