Југозападен регион

Се зголемува бројот на енергетски ефикасни објекти во југозападна Македонија

Југозападниот плански регион во седум јавни објекти од кои четири училишта и три детски градинки се подобрија условите за работа на 4.500 дирекни корисници, преку санација на покриви, замена на столарија, изолација на фасади и вградување системи за греење. Подобрување на енергетската ефикасност на јавни објекти во општините Струга, Охрид, Кичево, Дебрца, Вевчани, Пласница и Центар-Жупа беа во фокусот на …

Read More »

Драмското студио „Миладин“ ја одржува во живот театарската уметност во Струга

Во сезоната 2015/2016 година, аматерскиот театар ,,Миладин,, на репертоарот поставиле 5 различни театарски дела. Претставите на репертоарот биле поставени девет пати. Во центарот за култура „Браќа Миладиновци“ во Струга во истиот период, гостувале три театри од страна. Според годишниот извештај, бројот на посетители на театарските претстави во Струга изнесувал околу илјада, додека за претставите од гостувањата на други театри, бројот …

Read More »

Обуки во Струга за Креативна Европа и финансиски менаџмент

Фондацијата Отворено Општество Македонија и Здружението на граѓани Центар за развој на локалната демократија Скопје, како партнери во имплементацијата на проектот „Граѓанско учество за локална демократија“, финансиран oд Европската унија, започнаа со реализација на активностите А.4 во чии рамки ќе бидат одржани четири еднодневни обуки за граѓанските организации со цел да им се помогне во подобрувањето на својот институционален/организациски развој …

Read More »

По пауза од пет години, повторно се порибува Охридското езеро

По пауза од пет години, трет пат годинава Охридското Езеро беше порибено со подмладок јагула. Околу 30.000 млади  јагули деновиве беа пуштени во езерото на неколку  локации: Радожда, Калишта, Струга, Сатеска, „Андон Дуков“ и Охрид. Со тоа продолжува традицијата долга повеќе од 50 години за порибување на Охридското Езеро со подмладок од јагула, откако беше попречен патот за природен мрест …

Read More »

Инцидент во Струга пред почетокот на митингот на ВМРО ДПМНЕ

struga

Кој сака да ги исплаши Стружани? Ова е прашањето на голем број Стружани вечерва после невидено големиот број на полициски службеници кои го преплавија градот пред одржувањето на митингот на владејачката партија ВМРО ДПМНЕ. Како што ни јавуваат загрижени граѓани на активисти кои сакале да му испратат пораката на лидерот на ДПМНЕ преку траспарент, прво истиот им бил отсранет од …

Read More »

Интервју со Талевски, член на Извршниот одбор на СДММ

%d1%82%d0%b0%d0%bb%d0%b5%d1%81%d0%ba%d0%b8

До каде се подготовките за изборната кампања? –    Социјалдемократската младина на Македонија (СДММ), како и СДСМ се целосно подготвени за претстојните избори на 11-ти декември.Програмата е подготвена и усвоена од Конгресот. Секојдневно сме на терен, се среќаваме со младите, говориме за програмските решенија на СДСМ. Отворени се и изборните штабови. Ние сме подготвени за победа. Зошто вие сте опцијата за …

Read More »

Изложба „Ана Франк – Историја за денес “ во Струга

frank

Од  недела (30.10.2016)  во Спомен – куќата на браќата Миладиновци во Струга се отвора изложбата „Ана Франк – Историја за денес “ во организација на Младински образовен форум. Изложбата ќе биде отворена за посетители до 11 ноември 2016 година. На отварањето  специјален гостин ќе биде др. Шели Леви – Драмер од Израел, чија семејна приказна е раскажана на еден од …

Read More »

Работна средба на фокус групата за „Дримскиот басен“

%d0%b4%d1%80%d0%b8%d0%bc

Денес на 27 октомври во Охрид ќе се одржи првиот состанок на Фокус групата на македонска страна со претставниците кои се вклучени во реализацијата на прекуграничниот проект за Дримскиот басен. Во Охрид ќе се одржи работна средба на која ќе се разговара за проблематичните точки во управувањето со Басенот, како и за моменталните состојби и влијанија. На средбата, ќе учествуваат …

Read More »

Што се копа на Лабуништа?

%d0%bb%d0%b0%d0%b1%d1%83%d0%bd

Жителите на Лабуништа и невладините организации масовно почнаа да споделуваат фотографии на кои се гледа како багер врши ископана во Лабунишки Бачила на падините на врвот Стрижак. Граѓаните немаат информација ни кој кога, ниту кој дал дозвола за ова, како ни што точно се случува на местото каде се врши ископ и за каква намена е всушност тој ископ. „Како …

Read More »

Матични служби како од сцени на хорор филм

%d0%bc%d0%b0%d1%82%d0%b8%d1%86%d0%bd%d0%be1

Еден од најсилните адути на оваа власт во заминување е енормното зголемување на вработувањата во администрацијата. Голем број граѓани велат дека има повеќе вработени отколку столчиња и бироа. Друга приказна е колку граѓаните се задоволни од услугите кои ги добиваат.На страна сите други пропусти на вака гломазна и неефикасна администрација за кој има и забелешки од страна на ЕУ, она …

Read More »

Ресен доби фитнес зона

resen

Почна реализацијата најавувана од Агенцијата за млади и спорт за отворање на фитнес зони низ државата. Фитнес зоната ќе овозможи можност за фитнес активности на граѓаните од Општина Ресен и на учениците од средното училиште „Цар Самоил“  на часовите по физичка култура. Градоначалникот Стрезовски изјави дека во текот на неделавата ќе се изврши технички прием на истата и од наредната …

Read More »

БУЏЕТ 2017 – Струга пак по куси ракави

struga

Иако за носењето на Буџетот на Република Македонија за 2017 година  експретите се изјасниа дека е нереален и неостварлив сепак беше изгласан од владејачкото мнозинство и покрај тоа што речиси беше сигурно дека Собранието ќе се самораспушти. Со вкупен буџет од 3,3 милијарди евра Владата на република Македонија не најде средства за потребите на граѓаните на Струга кои  се од …

Read More »

Струга повторно ќе го добие дрвениот мост

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

На денешната прес конференција градоначалникот на Струга Зијадин Сеља и раководителот на градежната компанија „Трим и Љум“ го најавија почетокот на изградбата на т.н Дрвен мост,, на реката Црн Дрим. Како што  изјави раководителот на „Трим и Љум“ Менди Ќура, проектот веќе е почнат и на него се работи 6 месеци а ќе биде завршен во најкратко време  односно истиот  …

Read More »

Децата главен приоритет – Граѓански форум во Општина Струга

%d1%81%d1%82%d1%80%d1%83%d0%b3%d0%b0%d1%84%d0%be%d1%80%d1%83%d0%bc

На 17 октомври 2016 година, во Општина Струга се одржа граѓански форум на кој учесниците имаа можност да гласаат за предлог  проекти од акциските планови  од областите на  образование, млади, социјална заштита и соработка со граѓанскиот сектор. На форумот, претставник на општина Струга  пред присутните даде извештај за текот на реализацијата и резултатите од проектот којшто беше избран на форумот …

Read More »

Промовирана социјална карта на општина Струга

struga

Во салата на Совет на Општина Струга, се одржа промоција на „Социјалната карта на општина Струга – идентификување на ранливи групи и потребни социјални услуги во општината“. Изработката на Социјалната карта е во рамки на концептот Општина по мерка на граѓаните, кој Фондацијата Отворено општество – Македонија (ФООМ) од 2014 го спроведува во соработка со Општина Струга. Оваа активност е …

Read More »