колумни

Контраспин: Доцна е за донирање – време е за ремонт на ДИК!

Не е првпат членовите на ДИК да се покажат дарежливи кон самите себе Фото: sec.mk

Одлуката на членовите на ДИК да си доделат бонуси за локалните и за предвремените парламентарни избори,  наиде на жестоки критики во целата јавност, а за неа немаше да разбереме доколку американскиот амасадор Џес Бејли не ја разтокри. Ваквата неодговорна „тајна“ постапка не може да се испере со јавно манифестираната желба за  отповикување на Одлуката за доделување дебели надоместоци, ниту со накаков …

Read More »

АНАЛИЗА: Како работела Царинската управа – што открија ревизорите?

Ревизорте со забелешки за повеќе работи, дури и за оружјето. Фото: скриншот

Како работела Царинската управа во 2016 година, како го спроведувала пописот, како ги менаџирала донациите, што се случувало со оружјето и возилата со кои располагале вработените, каква е состојбата во магацините каде се чува запленетата и одземена стока? Вкупната состојба е опфатена во три ревизорски извештаи, два за Основен буџет и еден извештај со кој е опфатена  сметката на самофинансирачки …

Read More »

КОНТРАСПИН: На удар не е ВМРО-ДПМНЕ, туку осомничени поединци за „Крвавиот четврток“

Упадот е окарактеризиран како тероризам врз уставниот поредок. Фото: Скриншот

Дали е напад врз партијата и демократијата ако се води истрага за лица осомничени за тешко кривично дело со запретена казна од најмалку 10 години и за настан чија позадина беше да нема примопредавање на власта на новото парламентарно мнозинство?   Пишува: Теофил Блажевски

Read More »

АНАЛИЗА: 140 милиони евра во рацете на пет министри-Aлбанци !

Фото: portalb.mk

Едно до најмоќните министерства, кое располага со буџет поголем од 100 милиони евра останува во рацете на Алијанса за Албанците. Министерството за здравство, со кое ќе раководи кадар од албанскиот кампус, догодина за трошење ќе има околу 107 милиони евра. Повеќе од 10 милиони евра ќе бидат во рацете на министрите Крешник Бектеши, во министерството за економија и  Садула Дураку, за …

Read More »

АНАЛИЗА: За кои капитални инвестиции ќе има пари и колку?

Графички приказ на капиталните расходи во Буџетот. Фото: Веб страница на Мин. за финансии

На хартија, повторно, за идната година е проектирано едно од највисоките нивоа на капитални расходи – буџетска ставка кој го профилира развојниот концепт на економските политики – пишува неделната економска анализа на Portalb.mk    Пишува: Анета Додевска

Read More »

„Е-општество“: Ни треба слободата за да си ја заштитиме приватноста

VX9_9557-800dpi

Реформите во медиумската сфера мора да се направат професионално, преку дебата, а посебна регулација е потребна за интернет-порталите за да се избегнат злоупотреби, е заклучокот од конференцијата „Е-општество“ на тема „Слобода и приватност“, организирана од Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“.

Read More »

Започна проектот за враќање на маалските полицајци

Полицајци на должност. Фото: Мета

Владата на Република Македонија ќе го возобнови концептот на полицаецот-позорникар на улиците во населените места. Тој ќе биде заштитник – достапен за граѓаните и нивните потреби. Јакнењето на довербата помеѓу полицијата и граѓаните е предуслов за безбедноста на граѓаните [Од Програмата за работа на Владата 2017-2020 ]

Read More »

Џафери има надлежност за сè во Собранието, па и за патните трошоци

Може не е, ама треба да биде чувар! Фото: скриншот

Во емисијата „360 степени“ на ТВ „Алсат-М“ нa 17.11.2017 година се водеше следниот дијалог помеѓу новинарот и Претседателот на Собранието на РМ, Талат Џафери: – Ако има злоупотреба, тоа не е надлежност на Парламентот. Врз што констатирате дека има злоупотреби? Тоа е суштината на дебатата. Кој има надлежности за тоа?

Read More »

Исполнети мерките од „Планот 3-6-9“ во делот за реформа на јавната администрација

Дали пакетот реформски мерки конечно ќе доведат до целосна деполитизација и професионализација на администрацијата Фото: Принтскрин

Владата ќе донесе Одлука за декласификација на сите документи од интерес на јавноста Укинување на одлуката за утврдување на надоместок за материјални трошоци за дадена информација, од имателите на информации Ревидирање на Регистарот на иматели на информации од јавен карактер и лица надлежни за слободен пристап до информации од јавен карактер во сите институции и задолжување на институциите да ги …

Read More »

Контраспин: Дали Груевски се гледал во огледало кога давал интервју?

Огледалце, огледалце...Фото: веб страница на ВМРО-ДПМНЕ

Маката од претстојните судски процеси и прифаќањето на снимките како дел од доказите се вистинската причина да се тврди дека сегашната власт ќе апсела, ќе прогонувала и уништувала судбини и политички партии за да го смени името и идентитетот   Пишува: Теофил Блажевски

Read More »

Контраспин: МРТ можеби ќе има стабилно, ама сиромашко финансирање

Damjan-Mancevski-860x680

Иако сè уште постојат декларативни заложби за силен радиодифузен сервис, иако во предлог законот за ААВМУ пишува дека радиодифузијата ќе се финансира со 0,7 отсто од буџетот, а во тие рамки најголемиот дел за МРТ, оваа бројка е околу 0,57 отсто според предлог-буџетот на РМ, а реалните пари што ќе ги добие МРТ се за околу 5 милиони евра помалку …

Read More »

АНАЛИЗА: Што покажа ревизијата – како работела УЈП?

Дел од поранешното раководство на УЈП на прослава на 22 години од формирањето на Управата. Фото: Веб страна на УЈП

Наодите што ги објави Државниот ревизор за работата на Управата за јавни приходи во 2016 година, покажуваат голем број недостатоци и случаи на работење кои се спротивни на законските процедури, пишува во неделната економска анализа на Portalb.mk.   Пишува Анета Додевска

Read More »