колумни

Избори – повеќе од 1 милион евра потрошени за десет дена!

Во периодот од 21 до 27 ноември, политичките играчи на изборите само за митинзи потрошиле 300.000 евра и уште толку за медиумско рекламирање.

Според пријавените финансии, коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ за десет дена изборна кампања потрошиле шест пати повеќе пари отколку што собрале преку донации. Така, во анализираниот период на сметка на паријата легнале 120.838 евра а се потрошиле 714 819 евра.   Пишува: Анета Додевска

Read More »

Изборите се најголем тест за професионалноста на новинарите

Преку известувањето за изборите се гледаат „јунаците“ во новинарството. Фото: Ванчо Џамбаски/flickr

Основните новинарски постулати на новинарството за независност, објективност и балансираност најмногу доаѓаат на тест во изборниот период и особено за време на изборната кампања, кога политичките елити имаат засилен нагон да манипулираат со медиумите и да ги контролираат информациите, со цел политички да профитираат   Пишува: Влатко СТОЈАНОВСКИ

Read More »

Нашите вредности, или системот на мафијата

pavle

Еден од најпредизвикувачките делови во моето студирање беше кога професорот побара од нас да се обидеме да го дефинираме поимот правда. Едноставно поимот беше премногу голем, а неговото значење премногу опширно за да се опфати во една дефиниција. Но, тоа што подоцна го сфатив е дека значењето на правдата најдобро се гледа, не преку теоретските дефиниции, туку преку вредностите на …

Read More »

И по десет години ВМРО-ДПМНЕ повторно ги ветува „Неготино“, „Чебрен“, „Галиште“

ТЕЦ Неготино уште долго ќе остане „ладна резерва“. Фото: веб страна на ТЕЦ Неготино

Заложбата на ВМРО ДПМНЕ за „Енергетска независност за нашата земја и долгорочен развој на енергетскиот сектор е нашата врвна цел“ , има декларативен призвук. Само еден краток преглед на ветувањата за трите големи потенцијални извори на електрична енергија – „Неготино“, „Чебрен“, „Галиште“ во изминатите 10 години,  упатува на заклучок дека споменатото ветување е далеку од реалноста.   Пишува: Теофил Блажевски

Read More »

Истражувачко новинарство – по трагата на документите

Интернет и документи – најдобрите пријатели на истражувачкиот новинар. Фото: гугл

  За разлика од известувањето, кое главно значи пренесување на информации кои ги дале институции, партии, како и реакциите во однос на нив, истражувачкото новинарство претпочита новинарите да навлезат зад она што го виделе и што го слушнале, да дојдат до повеќе факти и откријат нешто ново што не било познато дотогаш за јавноста, со цел разоткривање на незаконски постапки …

Read More »

Контраспин: Заев или Груевски – кој ја држи во заложништво Македонија?

ВМРО-ДПМНЕ на власт десет години, а опозицијата обвинета за кочничар на демократските процеси Фото: Принтскрин

  Интересно е како Груевски ја заобиколува сопствената улога и улогата на неговата партија и виновникот за ситуацијата во општетсвото го наоѓа  во опозицијата, односно во Заев! Иако, далеку поинтересно за опсервација, на пример, е како екс-премиерот изминатава деценија ја практикувал власта, како ги извршувал наделжности кои ги имал според Уставот, какви се демократските слободи и права на граѓаните, состојбата …

Read More »

Како правилно да се читаат вестите

Галина Тимченко, на конференција на германската Хајнрих Бел фондација. Фото: Stephan Röhl, 2015

Позната руска новинарка, која во текот на својата кариера се има соочено со најтешката и најсуровата пропаганда во светот, онаа на Кремљ, советува како да се читаат и брзо и едноставно да се проверуваат вестите за да не бидете изманипулирани „За жал, голем дел од руските медиуми наместо реална, подметнуваат измислена слика за светот и тоа стана природна појава“ Галина Тимченко

Read More »

Контраспин: Груевски ќе ги субвенционира весниците откако придонесе за нивно одумирање

Предизборна „дарежливост“ за весниците. Фото: принтскрин

Во услови, кога ништо суштински од ставовите на оваа се уште владејачка гарнитура не се сменило (во осма минута од говорот Груевски повторно зборува за „туѓи медиуми“), да се ветува подршка, субвенции за печатените весници, во најмала рака е лицемерно   Пишува: Теофил Блажевски

Read More »

Се ветуваат повисоки плати – како до раст?

Сегашните плати не овозможуваат излез од „бунарот“.

Економистите, но и дел од синдикатите, посочуваат дека овие просечни плати не ја отсликуваат реалната состојба во земјава, бидејќи поголем дел од вработените земаат плата пониска од просекот, а само мал дел, пак, имаат големи заработувачки, кои го зголемуваат државниот просек на нето и бруто плата. Не е проблемот само во однос на минималната плата – Македонија е во групата …

Read More »

Контраспин: Трајко Вељановски со лицемерна дефиниција за тоа што е национален интерес

Вељановски на лизгав терен со националниот интерес. Фото: Обработка „Вистиномер“

Точно е, како што вели Вељановски, дека ќе се избира помеѓу концепт кој обезбедува сигурност и заштита на највисоките национални интереси и концепт кој води кон разградување на државата. Само уште да дефинира точно, што се највисоки национални интереси, а што е лицемерие кое се затскрива зад нив   Пишува: Теофил Блажевски

Read More »

Контраспин: Климовски потврдува дека ставот е појак од Уставот

Климовски (цитат) - Став је јачи од Устава. Фото: обработка Вистиномер

Со своите ставови изнесени во интервју за една македонска национална телевизија, пензионираниот професор по уставно право и поранешен македонски политичар д-р Саво Климовски, де факто изрази став дека законите се над Уставот, дека е згрешено што минатата година Јавното обвинителство не ги запленило снимките на опозицијата и институциите не го уапсиле Заев или некој друг…   Пишува: Теофил Блажевски

Read More »

„Киднапирани“ медиуми за „нашминкана“ демократија

Посветија ли медиумите доволно внимание на обичните граѓани фатени во мрежата на прислушувањето? Фото: flickr

Како што постои индивидуална одговорност за дејствување во медиумите, така постои и институционално-организациска одговорност, т.е. етос на медиумските институции, кој ја претставува одговорноста на медиумските организации за општата и за конкретната морална ориентираност на севкупноста на нивната активност – придржување кон општите начела, вистинито известување, точност на информациите, почитување на човековото достоинство, почитување на личноста, избегнување на секаков облик на …

Read More »

СЈО: УБК прислуслушува(ла) 6000 луѓе, само Груевски поштеден!

СЈО: Со „Таргет“ се демаскира „Пуч“ Фото: Принтскрин

Истрагата „Таргет“ и доказите што ги поседува СЈО, а во кои тие се сигурни, де факто го демаскира случајот „Пуч“ и тврдењата на поранешниот премиер Никола Груевски дека зад незаконското прислушување стојат странски служби, чадори, жолти комбиња, за кои работел лидерот на опозицијата Зоран Заев. Се разбира ова ќе треба да се докаже и во суд   Пишува: Теофил Блажевски

Read More »

Контраспин: Караџовски ја убедува јавноста дека ниту слуша, ниту гледа

konstraspin_17-11-2016

Постојат бројни аргументи во прилог на фактот дека судството во Македонија страда (и) од исполитизираност, и затоа неумесно е од страна на претседателот на Судскиот Совет, Зоран Караџовски, да ја прави јавноста во Македонија, де факто, слепа и глува, ем без мозок за размислување и да го тврди обратното   Пишува: Теофил Блажевски

Read More »

Контраспин: Денационализацијата трае – правото на сопственост уште се крши

crveno-kopce-20484

Незавршениот процес од денационализацијата, после толку пати прогласување дека е завршен во изминатите години (практично пред секои избори), вклучувајќи го и во Отчетот на ВМРО-ДПМНЕ од пред неколку месеци, е недоследно и е извртување на вистината. Завршени предмети во првостепена постапка не се и конечни предмети   Пишува: Теофил Блажевски

Read More »