колумни

АНАЛИЗА: 140 милиони евра во рацете на пет министри-Aлбанци !

Фото: portalb.mk

Едно до најмоќните министерства, кое располага со буџет поголем од 100 милиони евра останува во рацете на Алијанса за Албанците. Министерството за здравство, со кое ќе раководи кадар од албанскиот кампус, догодина за трошење ќе има околу 107 милиони евра. Повеќе од 10 милиони евра ќе бидат во рацете на министрите Крешник Бектеши, во министерството за економија и  Садула Дураку, за …

Read More »

АНАЛИЗА: За кои капитални инвестиции ќе има пари и колку?

Графички приказ на капиталните расходи во Буџетот. Фото: Веб страница на Мин. за финансии

На хартија, повторно, за идната година е проектирано едно од највисоките нивоа на капитални расходи – буџетска ставка кој го профилира развојниот концепт на економските политики – пишува неделната економска анализа на Portalb.mk    Пишува: Анета Додевска

Read More »

„Е-општество“: Ни треба слободата за да си ја заштитиме приватноста

VX9_9557-800dpi

Реформите во медиумската сфера мора да се направат професионално, преку дебата, а посебна регулација е потребна за интернет-порталите за да се избегнат злоупотреби, е заклучокот од конференцијата „Е-општество“ на тема „Слобода и приватност“, организирана од Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“.

Read More »

Започна проектот за враќање на маалските полицајци

Полицајци на должност. Фото: Мета

Владата на Република Македонија ќе го возобнови концептот на полицаецот-позорникар на улиците во населените места. Тој ќе биде заштитник – достапен за граѓаните и нивните потреби. Јакнењето на довербата помеѓу полицијата и граѓаните е предуслов за безбедноста на граѓаните [Од Програмата за работа на Владата 2017-2020 ]

Read More »

Џафери има надлежност за сè во Собранието, па и за патните трошоци

Може не е, ама треба да биде чувар! Фото: скриншот

Во емисијата „360 степени“ на ТВ „Алсат-М“ нa 17.11.2017 година се водеше следниот дијалог помеѓу новинарот и Претседателот на Собранието на РМ, Талат Џафери: – Ако има злоупотреба, тоа не е надлежност на Парламентот. Врз што констатирате дека има злоупотреби? Тоа е суштината на дебатата. Кој има надлежности за тоа?

Read More »

Исполнети мерките од „Планот 3-6-9“ во делот за реформа на јавната администрација

Дали пакетот реформски мерки конечно ќе доведат до целосна деполитизација и професионализација на администрацијата Фото: Принтскрин

Владата ќе донесе Одлука за декласификација на сите документи од интерес на јавноста Укинување на одлуката за утврдување на надоместок за материјални трошоци за дадена информација, од имателите на информации Ревидирање на Регистарот на иматели на информации од јавен карактер и лица надлежни за слободен пристап до информации од јавен карактер во сите институции и задолжување на институциите да ги …

Read More »

Контраспин: Дали Груевски се гледал во огледало кога давал интервју?

Огледалце, огледалце...Фото: веб страница на ВМРО-ДПМНЕ

Маката од претстојните судски процеси и прифаќањето на снимките како дел од доказите се вистинската причина да се тврди дека сегашната власт ќе апсела, ќе прогонувала и уништувала судбини и политички партии за да го смени името и идентитетот   Пишува: Теофил Блажевски

Read More »

Контраспин: МРТ можеби ќе има стабилно, ама сиромашко финансирање

Damjan-Mancevski-860x680

Иако сè уште постојат декларативни заложби за силен радиодифузен сервис, иако во предлог законот за ААВМУ пишува дека радиодифузијата ќе се финансира со 0,7 отсто од буџетот, а во тие рамки најголемиот дел за МРТ, оваа бројка е околу 0,57 отсто според предлог-буџетот на РМ, а реалните пари што ќе ги добие МРТ се за околу 5 милиони евра помалку …

Read More »

АНАЛИЗА: Што покажа ревизијата – како работела УЈП?

Дел од поранешното раководство на УЈП на прослава на 22 години од формирањето на Управата. Фото: Веб страна на УЈП

Наодите што ги објави Државниот ревизор за работата на Управата за јавни приходи во 2016 година, покажуваат голем број недостатоци и случаи на работење кои се спротивни на законските процедури, пишува во неделната економска анализа на Portalb.mk.   Пишува Анета Додевска

Read More »

Владата формално го исполни Планот 3-6-9 во делот на медиумите за првите три месеци

Медиумските реформи, барем во однос на квантитетот, се спроведуваат. Фото: Flickr

Објавувајќи го планот за реформи во првите три месеце во медиумската сфера, Владата на Република Македонија наведе 8 точки за постапување како активности во првите три месеци од планот, за кои по проверката утврдивме дека се речиси во целост исполнети:

Read More »

Истражувачкото новинарство кај традиционалните медиуми и натаму е малку присутно

Не е важно само да има истражување туку и да биде по стандарди. Фото: Pexels

Бројот на исклучиво истражувачки стории, иако се зголемил за двојно, тој и натаму е под 1 отсто. Лани изнесувал 0,4 осто, годинава 0,8 отсто. Тоа практично значи дека на 1.000 објавени новинарски стории во традиционалните медиуми има само 8 што може да се класифицираат како истражувачки   Пишува: Теофил Блажевски

Read More »

Неизгласувањето на мерките на Омбудсманот не е техничка грешка, туку неодговорност

Пратениците биле „немарни и неконцентрирани“ па затоа го „преспале“ извештајот на Народниот правобранител Фото: Принтскрин

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев  и пратеникот од ДУИ, Артан Груби на 07.11.2017 во Собранието ги дадоа следните изјави во врска со неусвојувањето на  предложените мерки на Народниот правобранител за подобрување на состојбата со човековите права:

Read More »