колумни

Контраспин: Аеро загадувањето не е „плукни-залепи“ проблем

Фото: Википедија

Загадувањето на воздухот во Македонија е структурен проблем кој треба да се решава со години, бидејќи најопасните загадувачи по човековото здравје ПМ 10 и ПМ 2,5 се генерираат најмногу од начинот на затоплување и тоа од греењето на дрво. А, таков начин користат дури 62 отсто од домаќинствата   Пишува: Теофил Блажевски

Read More »

Споредување на јаболка и портокали: акцизата на дизелот во 2012 и во 2017

Некои работи не можат да се споредуваат. Фото: принтскрин

Прогласувањето на политичкиот противник за дволичен, зашто наводно едно зборува кога е во опозиција, а друго прави кога е на власт не држи кога како аргументи се користат стари изјави и не се земаат предвид сите околности кои во меѓувреме сосема се измениле   Пишува: Владимир Петрески

Read More »

Што сработи Владата во првата фаза од реформскиот „План 3-6-9“

Дали само Владата е задоволна од реализацијата на акцискиот реформски План? Фото: Принтскрин

Од Владата велат дека во првите три месеци целосно се реализирани 59 од вкупно 73 мерки во „Планот 3-6-9“, односно 81% од планираното. Имплементацијата на останатите 14 мерки, кои не се во директна надлежност на Владата, туку во надлежност на други независни институции, е во тек. Додека власта е задоволна од сработеното, во експертските кругови нема таква воодушевеност, туку се упатуваат забелешки за …

Read More »

АНАЛИЗА: Сите сакаат повисоки плати, ќе има ли пари во Буџетот?

Moneta_od_500_makedonski_denari_predna_strana_so_pogled_na_zlatna_posmrtna_maska_Trebeniste

Буџетот за 2018 година носи добра вест за Армијата, образованието и здравството. Платите во овие сектори ќе се зголемат. Но, овие најава ги кренаа на нозе дел од синдикатите, кои побараа зголемување и во други дејности   Пишува Анета Додевска

Read More »

Не е работа на премиерот да обелоденува постоење на предистражни постапки

Според Законот за кривична постапка, предистражната постапка е тајна Фото: vlada.mk

Премиерот Зоран Заев деновиве (01.11.2017) на самитот „Македонија 2025“ обелодени дека двајца членови на Владата се под истрага за корупција, поведена врз основа на пријави од граѓани. Работат само два месеца и веќе се под истрага. Повеќе детали не можам да кажам [Извор: Макфакс; Датум: 01.11.2017]

Read More »

Контраспин: Османи мисли дека референдумот за името завршил?!

„Локалните беа референдум“. Фото: скриншот

Ако Османи цени дека гласањето за локалните проблеми, за фекална канализација или за отпадот во Чаир, Тетово, Струга, Струмица, Скопје, итн, е еднакво со референдум на кој граѓаните одговораа дали сте за промена на името на Република Македонија, тогаш тој пласира спин и прави штета и на разговорите со Грција и на заложбите на Владата во врска со ова прашање …

Read More »

Контраспин: Ѓорчев „стопати“ одбегна да одговори кој ќе понесе одговорност за изборниот пораз

Фото: Принтскрин

Влатко Ѓорчев  член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, до крај на  интервјуто на телевизија Телма не ѝ одговори на новинарката: дали во партијата има или нема вина за изборниот пораз, иако таа речиси 30 пати му го поставуви истото прашање со различни формулации.  Чудно е  што Ѓорчев сега во оваа улога на тазе опозиционер обвинува за заплашувања, притисоци и нерегуларности во …

Read More »

ОБСЕ/ОДИХР со силни критики за ДИК – ДИК молчи!

Шефот на НМ на ОБСЕ/ОДИХР Одри Гловер на избирачко место во Тетово. Фото: ОБСЕ/Томас Ример

„Загорзено владеење на правото“, „поткопана разделеноста на партијата и државата“, „неразумни основи за отфрлање“, „лишување на право на гласачи на глас“….ова се дел од формулациите во забелешките на ОБСЕ/ОДИХР во прелиминарниот извештај по вториот круг од локалните избори во Македонија, за кои ДИК реши да молчи иако голем број од забелешките се однесуваат токму на оваа институција   Пишува: Теофил Блажевски

Read More »

Власта не се задолжи 71 милиони евра, туку сервисира обврски направени од владата на ВМРО-ДПМНЕ

Сервисирај ги обврските од владите на ВМРО-ДПМНЕ и повторно биди напаѓан од Влатко Ѓорчев. Фото: принтскрин

Влатко Ѓорчев, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, во интервјуто за емисијата Топ Тема на ТВ Телма ја кажа следнава хаотична и невистинита изјава:

Read More »

Вториот круг ја запечати победата на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ ги загуби и бастионите

СДСМ за пртвпат на овие избори победи и во традиционалните упоришта на ВМРО-ДПМНЕ Фото: Принтскрин колаж

По првиот изборен круг стана јасно дека на локалните избори ќе победи СДСМ, односно ќе загуби ВМРО-ДПМНЕ. Но, вториот изборен круг ја направи оваа победа на социјалдемократите безмалку апсолутна, ако се знае дека ги освоија скоро сите општини со доминантно македонско население. Од друга страна, пак, вмровците доживеаа катастрофален пораз, губејќи за првпат во општини каде досегаш ниту еднаш не …

Read More »

АНАЛИЗА: Како се собирал и трошел Буџетот на општина Струга?

Струга, Дрим. Фото: Википедија

Со вкупен Буџет од 14,2 милиони евра, општина Струга е во групата на локални самоуправи кои располагаат со средни буџетски средства, од кои најголем дел или 9,4 милиони евра се очекуваат да се обезбедат од дотации, односно од трансфери од централно на локално ниво, пишува економската анализа на Portalb.mk

Read More »

Контраспин: Цената на водата не зависи од волјата на премиерот и на Владата

ОБСЕ / ОДИХР во кампањата забележале постапки кои ја поткопуваат поделбата на партијата од државата. Фото: СДСМ

Ветувањето на премиерот Заев, дадено преку неговиот официјален профил на Твитер, за намалување на цената на водата во Штип е политички спин, бидејќи ова прашање не е во надлежност на Владата, туку на локалната самоуправа. Оваа Твитер порака на премиерот е нотирана и во Изјавата за прелиминарните наоди и заклучоци на Набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР, каде е забележано дека таквите постапки се спротивни …

Read More »

МРТ тоне во долгови, ЕБУ воведува санкции и забрани

Судбината на МРТВ во рацете на новата Влада

  Скопје, 26 октомври, 2017 – 9:36 (META)  „Македонската радио-телевизија“ веќе не може да ги користи услугите на Европската радиодифузна унија (ЕБУ) поради неплатен долг. Ова значи дека во опасност е целата програмска шема на националниот сервис. Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, за ПИНА вели дека не ги знаат вкупните долгови на телевизијата, па затоа е потребно да се направи …

Read More »

Не е можно „било какви измени на даноците“ да бидат во прилог на сите

Коче Анѓушев: што се може да биде во прилог на граѓаните. Фото: Влада

Ако „било какви измени на даноците“ се во прилог на сите, дајте тогаш да воведеме даночна стапка од 100 отсто. Ако веќе се смета дека „било какви измени на даноците“ се добри. Едноставно, даночните измени, особено, пак, оние кои се однесуваат на зголемување на даночните стапки, по природата на нештата, мора да бидат на нечија штета. Она што бездруго може …

Read More »

Дали здружувањето на БЕСА и Алијансата за Албанците ќе донесе пресврт во вториот круг?

Сојузништва - Непредвидлива градоначалничка битка на гласањето в недела (29.10.2017) Фото: Принтскрин колаж

Владејачките коалициски партнери СДСМ и ДУИ значително си помогнаа едни на други во гласањето за градоначалници во етнички мешаните изборни средини во првиот круг од локалните избори. Соочени со тоа, БЕСА и Алијансата за Албанците договорија соработка за вториот изборен круг, која, доколку се повторат резултатите од првиот круг, може да им донесе победа во Чаир, Тетово, Гостивар… Сепак, тоа …

Read More »