колумни

Зошто на локални избори обично победува владејачката партија?

Резултатите на локалните избори често ги пресликуваат парламентарите. И тоа особено во последниве изборни циклуси. Фото: ДИК

Заеднички именител на сите локални избори во плурална Македонија е тоа што речиси по правило победуваат кандидатите за градоначалници и советници на партијата што е на власт на централно ниво, при што ваквиот тренд е сѐ поизразен со текот на времето, па на последните два изборни циклуси владејачката партија, независно која е таа, постигнува апсолутна победа   Пишува: Влатко Стојановски

Read More »

Балкански барометар 2017: Медиумите во Македонија се зависни од политика и од корупција

Мала доверба и во медиумите. Фото: Pixabay

Слаба е довербата на граѓаните во Македонија и во ЈиЕ кон медиумите, кои ги зметаат ем за политички зависни, ем за немоќни да ја контролираат власта, ем за корумпирани – покажува мегаистражување на јавното мислење

Read More »

Партиските вработувања „традиционална“ пракса после секои локални избори

Не очекуваат куп нови партиски вработувања во општините - како и после секои локални избори. Фото: pexel/pixabay

Во земјава има случаи после локални избори бројот на вработени во администрацијата на некоја општина да се зголеми и до 125 отсто. И тоа особено ако и новоизбраниот градоначалник и мнозинството во советот на општината се од иста партија, покажуваат истражувањата за вработувањата во локалните администрации направени во изминатите 10-ина години.  Пишува: Дрилон Салиу

Read More »

СЈО мора да постапува по прислушуваните материјали, пред да ги уништи

bor

Не може да се очекува дека СЈО ќе ги уништи овие материјали, бидејќи тие се материјален доказ во оваа и во други судски постапки. Што се однесува, пак до делот на изјавата во која се инсинуира дека материјалите кои ги поседува Специјалното јавно обвинителство можат да се користат за уцени на граѓани и на бизнисмени, од СЈО отфрлаат секаква можност …

Read More »

Контраспин: Груевски како Ходорковски – 29.000 страници не биле докази

Знаел дека нема докази, се било местенка. Фото: Скриншот

Голем апсурд е да се тврди дека „немало никакви докази и не можело да има“, покрај „живи“ 29.000 страници доказен материјал, за кој дури и одбраната тврди дека не стигнале ни да ги проучат. Уште поголем апсурд е што одбраната си дозволила, како што известуваат медиумите, Груевски да го спореди со Михаил Ходорковски, сакајќи да испрати порака до Судот да внимавал …

Read More »

КОНТРАСПИН: Корупцискиот магнет „Синохидро“ и спинот на Груевски

Многу смешно! Фото: скриншот

Не само што „Синохидро“ е поврзана со редица случаи на корупција на разни континенти, туку и во периодот кога ѝ е доделен тендерот во Македонија, кинеската компанија беше на црна листа на Светската банка со забрана да учествува на нејзините тендери. Само затоа што парите за двата автопати во земјава не беа од Светската, туку од кинеската Ексим банка и …

Read More »

Контраспин: Груевски – јас сум невин како цвет

Untitled-kontraspom

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, кој 11 години беше главен фактор што „разденуваше“ и „стемнуваше“ во Македонија, денес уште посилно тврди дека јавноста и натаму е заведена и затупавена, дека паѓа на пропаганди и дека тој, „невин како цвет“, 11 години работел за интересите на македонскиот народ (и граѓаните), поради што, ете, сега му местат кривични дела…   Пишува: Теофил Блажевски

Read More »

АНАЛИЗА: Македонија да го препознае и економскиот интерес кај соседите!

-Balkans-Go

Македонија ја промени стратегија кон соседите – од дефанзива премина во офанзива, но сега овие обновени релации треба да се искористат и за зајакнување на економските, оценуваат аналитичарите. По Грција и Бугарија, сега очекувањата се дека треба да се обрати внимание и на географски блиските, Косово и Албанија, со оглед на тоа што овие соседи се значаен пазар за Македонија, пишува Portalb.mk во …

Read More »

Контраспин: ВМРО-ДПМНЕ никогаш немал принципиелeн став околу медиумите

kontra-dimovski

Мотивот на ВМРО-ДПМНЕ можеби не е само во голата пропаганда, туку и во можноста некои од решенијата од лани предложениот закон сега да им се чинат одлични во поглед на дневно-политиките потреби, во споредба со можноста владата на СДСМ да направи измени од тој предлог   Пишува: Tеофил Блажевски

Read More »

Контраспин: Таргетот на СЈО не е ВМРО-ДПМНЕ, туку криминалот на поединци во врвот на партијата

Фото: Веб-страница на ВМРО-ДПМНЕ

Не се работи за политичка пресметка со неистомисленици, туку за гонење криминал и потрага по правда и правичност. СЈО бара одговорност од оние кои се огрешиле од законот, кои аздисале во трошењето со државните пари, но и од оние кои ја користеле моќта за да се поигруваат со човечки судбини (како случајот „Тортура“ со Љубе Бошкоски)   Пишува: Оливера Војновска

Read More »

За едно нешто Груевски е во право

nh

За едно нешто Никола е во право. Вакво нешто не се случило никогаш во историјата. Ниту во Македонија, ниту во Европа не се случило една банда да окупира владеачка политичка партија, а преку тоа и целата држава. Никогаш претходно, не се случило злосторничко здружение да се претвори во најбогатата партија во Европа и повеќе од една декада да се преправа …

Read More »

Информацијата е универзално човеково право и во Македонија – ама само на хартија

Дел од медиумските реформи мора да биде и Законот за слободен пристап до информации од јавен карактер. Ова го покажува 11 годишната пракса на (не) функционирањето на овој Закон и на Комисијата што треба да го штити правото на граѓанинот   Пишува: Теофил Блажевски

Read More »

Македонија – земја без весници

Модел во весник. Фото: Max Pixel/Pixabay

Ако новата власт има добри намери, своето влијание во весниците нема да го остварува со притисоци и уцени, туку со отвореност и соработка со овие важни посленици на јавниот збор, објективноста, слободата и демократијата   Пишува: Александар Шољаковски

Read More »