мајтап

Рецепт на неделата: Шарени бомбици-ајварки

ajvarka

Вадите тегла мувлосан ајвар од подрум. Купувате неколку шарени балончиња (најевтините, по денар што се). Земате една инка, па мувлосаниот ајвар со лажичка го ставате во инката и ги полните балончињата се’ додека фино не набрекнат. Балончињата ги подврзувате и имате шарени бомбици-ајварки, спремни за употреба. Предупредување: Бомбиците-ајварки не се за јадење, туку за фрлање кон канцелариите на фикусот или …

Read More »

(Виц на денот) Груевски: Ние ја поддржуваме институцијата СЈО, затоа и гласавме за неа

gru

Во првиот дел од мега-интервјуто за „Телеграф“, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски тврди дека неговата партија ја поддржува инситуацијата СЈО: „Ние ја поддржуваме институцијата СЈО. Затоа и гласавме за неа. Ние поддржуваме идеја за независно тело во кое веруваат и опозицијата и меѓународниот фактор, да ги истражи работите докрај со кои Заев лани се обиде да нè прикаже во друго …

Read More »