мајтап

Игротеката на Хорхе: „Мини фини фикусчиња“ (фото-монтажи)

mirka

Фотографија од „реновирањето“ на канцеларијата на „Хорхе“ во игротека.   Монтажа „мини-фини фикусчиња“ Монтажа „мини-фини фикусчиња“ со Хорхе Монтажа „мини-фини фикусчиња“ со Хорхе и Грујо Монтажа „мини-фини фикусчиња“ со Хорхе, Грујо и „класната“

Read More »

ГДОМ фрлаше со гипс-картон и барокни столпчиња по модернистичките згради (пара вести)

stiro

(пара вести на Радио Слободно Скопје) Демонстрантите од ГДОМ на контрапротестот фрлаа со стиропор, барокни столпчиња и гипс-картон по зградите од Градски ѕид во Скопје. Со тоа, тие го искажаа својот револт против предавничката, странска архитектура која не е изградена во духот на патриотизмот. Пред да почнат да фрлаат кон зградите, контрапротестантите имаа мала закуска, обезбедена од владејачката ВМРО-ДПМНЕ. „На …

Read More »

Чудо во Македонија: Ликот на Груевски не се појави на телевизија!  

grujko

Возбуда и еуфорија владее кај целата македонска јавност, која е сведок на уште едно големо чудо! Имено, во текот на вчерашниот ден, ликот на Никола Груевски не се појави на ниту една телевизија! Експертите за медиуми и политичките аналитичари сметаат дека треба да се почека уште малку пред да се прогласи чудото за официјално. „Ова е голем ден за Македонија. …

Read More »

АЛО ХОРХЕ, МИ ТЕКНА!

gruivanov

„Ало Хорхе, ми текна!“ – Кажи шефе. „Па, ми текна сите да не помилуваш. И мене, и Горде и Миле и Бате Саше… Сите.“ – Како шефе да ве помилувам сите, кога немам право да помилувам за изборен криминал. „Не се секирај ти за тоа, ќе ти средиме преку Уставен суд да имаш право.“ – Ама шефе, како само вас да …

Read More »

ПРОСЈАК ЗА СЕКОЈА РАСКРСНИЦА – НОВ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА (ПАРА ВЕСТИ)

пита

Просјак за секоја раскрсница – нов проект на владата на Македонија (ПАРА ВЕСТИ на Радио Слободно Скопје) Македонската влада најави уште еден проект со кој ќе го подобри животот на македонските граѓани. Имено, по вчерашната обиколка на повеќе скопски раскрсници, од владата заклучиле дека на многу од нив нема просјаци. „Изминативе години работевме многу и ги покривме сите раскрсници на …

Read More »

СО ПОСТАВУВАЊЕ ОГРАДА ЌЕ СЕ СПРЕЧУВА ИСЕЛУВАЊЕТО НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО СТРАНСТВО (ПАРА ВЕСТИ)

ogradata

(Преземено од „Пара вести“ на „Радио Слободно Скопје“) Македонската влада најави дека енергично ќе се зафати со решавање на проблемот со иселувањето на младите од Македонија, а за таа цел, веќе се почнати подготовките за изградба на ѕид и ограда околу македонските граници. Оградата со бодликава жица со жилети, како и високите бетонски ѕидови, треба да им помогнат на младите …

Read More »

ДУИ ГИ ПОВЛЕКУВА СИТЕ ФУНКЦИОНЕРИ ОД ТЕНДЕРИТЕ (ПАРА ВЕСТИ)

ali

(Преземено од „Пара вести“ на „Радио Слободно Скопје“) Демократската унија за интеграција ги повлекува своите министри од тендерите, провизиите и бизнисите со ВМРО-ДПМНЕ, соопшти вечерва Артан Груби на својот Фејсбук профил. „ДУИ во следните неколку дена ќе ги извести меѓународната заедница и локалните власти за промените во нејзиниот бизнис модел“, напиша Груби на својот фејсбук профил. Под известувањето, Артан Груби …

Read More »