Македонија

АНАЛИЗА: Сите државни еврообврзници – каде и како се трошеа парите?

Фото: maxpixel

Новата издадена еврообврзница е шеста по ред во историјата на Македонија. “Порталб“ ги анализира сите досега издадени Еврообврзници, под кои услови биле земени, со чиј потпис и за што се потрошиле парите   Македонија, заедно со новата еврооврзница во вредност од 500 милиони евра, досега по основ на странско задолжување, без камати, преку овој инструмент се задолжила вкупно 2 милијарди …

Read More »

АНАЛИЗА: Каматите на кредитите “долги“ како нов автопат, секоја година!

money-glut-432688_800-final

  Владата обезбеди евтин извор на пари со кои ќе ја крепи буџетската ликвидност, но во исто време, според дел од економистите, новото задолжување од 500 милиони евра преку Еврообврзница  е  тест за домаќинското работење и менаџирање со јавните пари. Дел од експертите сметаат дека сега клучни прашања ќе бидат како и за што ќе се трошат парите, пишува економската анализа …

Read More »

Со спинови и неосновани обвинувања против лажните вести

Претседателот на РМ, Ѓорге Иванов: многу магла, многу спинови околу лажните вести. Фото: pretsedatel.mk

Дел од годишното обраќање на Претседателот на Република Македонија беше насочено против „лажните вести“. Дали еуфоричните изјави на д-р Ѓорге Иванов против лажните вести се проверливи? Дали изјавите на претседателот Иванов се засновани на факти или продолжение на неговата препознатлива тактика на спинување, извртување и манипулирање со јавното мнение?   Пишува: Жарко Трајаноски

Read More »

АНАЛИЗА: Општини тонеле во долгови ама не запреле со нови вработувања!

Фото: Pixabay

Повеќе од 120 000 000 евра должат општините за неизмирани обврски кон добавувачи, кредити, долгорочни заеми, судски решенија и камати. Новиот ревизорски извештај со наслов: „Преземње на обврски и финансиска нестабилност кај единиците на локалната самоуправа“, ја анализира финансиска состојба на локалната самоуправа  за период од 2012 до 2016 година, пишува Portalb.mk во редовната економската анализа.   Пишува: Анета Додевска

Read More »

Контраспин: Референдум за името е подемократска форма за изразување на волјата на граѓаните од гласање во Собранието

Ако се следи Уставот и демократските начела референдум мора да има. Фото: скриншот

Изјавите со став дека можеби и не мора да има референдум за евентуалната промена на името на Република Македонија, а последна таква даде претседателот на парламентот Талат Џафери, се извртена вистина, т.е. спин. Не само затоа што главните две партии во РМ повикуваат на тоа, туку затоа што референдумот произлегува од Уставот на РМ и како облигација   Пишува: Теофил Блажевски

Read More »

КОНТРАСПИН: Шилегов и Богдановиќ не се „надвор“ од Бадникарските поворки

Фото: Принтскрин колаж

Во детската бадникарска поворка, меѓу макетите од Христовото раѓање и новокомпонираната Божиќна химна „Вечниот Бог“, се „измеша“ границата на одвоеноста на црквата од државата. Со самото тоа што Шилегов кажува дека како градоначалник на Скопје излегол во пресерт со ставање на „располагање на дел од автобусите“, макар и со нивно фактурирање, тој во целиот настан го инволвирал и Градот Скопје. Па, …

Read More »

Судскиот совет беше направен „салата“ во извештаите на Прибе

Човекот со интегритет оти не го критикувале странците. Фото: скриншот

Ако претседателот на Судскиот совет има подзаборавено, јавноста сепак ги чува архивите за изјави и извештаи од нашето скоро минато, така што изјавата на Зоран Караџовски дека Советот не бил критикуван од меѓународната заедница после 2014-та, е просто речено спин   Пишува: Теофил Блажевски

Read More »

АНАЛИЗА: 2018 – што ќе донесе за бизнисот и за граѓаните?

Новата Влада најави консолидација на јавните финансии, проектираше и намалено ниво на буџетски дефицит. Фото: принтскрин Порталб

Домаќинско тршење на државните пари, внимателно менаџирање со јавниот долг, поголемо кредитирање на компаниите, ослободување на бизнисот од притисокот на политиката, спроведување на законите без селективен пристап. Ова се само дел од проритетите, што според економистите треба да бидат не само на економската туку и на политичката агенда за да се испорачаат позитивни економски резултати во новата 2018 година, пишува …

Read More »

Контраспин: УБК не е генератор на кризи – власта е!

Фото: Ѓ. Иванов, веб сајт на Претседател на РМ

Два големи спина или извртени вистини искажа Иванов во Собранието – УБК била генератор на сите кризи во Македонија и дека поради лажните вести мора да се воведат нови закони, мониторинзи, казни…   Пишува: Теофил Блажевски

Read More »

Контраспин: Како „Тодор Александров“ немало да му се меша на Мицковски!?

Повторно спин - нема да се меша, а веќе во говорот се замеша. Фото: скриншот

Никола Груевски, кој се поистовети со Тодор Александров во својот проштален говор, иако изјави дека нема да се меша во политките на новото раководство, му упати десет пораки на Христијан Мицковски. „Тодоралександровите“ посланија до Мицковски се мешање in flagranti и затоа станува збор за спин од страна на Груевски.   Пишува: Теофил Блажевски

Read More »

ДИК го чека Собранието, Собранието без ВМРО-ДПМНЕ не може да избере нови членови

Како ќе се организра било какво гласање без функционирање на Државната изборна комисија? Фото: ДИК

Зошто Собранието сè уште не ги констатирало оставките на членовите на Државната изборна комисија? Зошто уште се тактизира? Ќе успее ли Парламентот да избере нови членови на ДИК, откако опозициската ВМРО-ДПМНЕ објави дека ќе ја бојкотира работата на сите работни тела во него? Ова се прашањата кои последнава недела сè погласно се поставуваат во јавноста. Без ДИК во државава не …

Read More »

АНАЛИЗА: 2017 – Загубена инвестициска година!

Фото: Принтскрин portalb.mk

Се остварија „црните“ прогнози на дел од економистите, но и на домашните бизнисмени. Зад нас оставаме загубена инвестициска година. Ова веќе го потврдуваат и официјалните статистики – во третиот економски квартал повторно е регистриран негативен тренд на бруто инвестициите. Во исто време, и мерењата на Народната банка покажаа дека во третото тримесечје има одлив на странски директни инвестиции во вредност …

Read More »

Контраспин: Доцна е за донирање – време е за ремонт на ДИК!

Не е првпат членовите на ДИК да се покажат дарежливи кон самите себе Фото: sec.mk

Одлуката на членовите на ДИК да си доделат бонуси за локалните и за предвремените парламентарни избори,  наиде на жестоки критики во целата јавност, а за неа немаше да разбереме доколку американскиот амасадор Џес Бејли не ја разтокри. Ваквата неодговорна „тајна“ постапка не може да се испере со јавно манифестираната желба за  отповикување на Одлуката за доделување дебели надоместоци, ниту со накаков …

Read More »

АНАЛИЗА: Како работела Царинската управа – што открија ревизорите?

Ревизорте со забелешки за повеќе работи, дури и за оружјето. Фото: скриншот

Како работела Царинската управа во 2016 година, како го спроведувала пописот, како ги менаџирала донациите, што се случувало со оружјето и возилата со кои располагале вработените, каква е состојбата во магацините каде се чува запленетата и одземена стока? Вкупната состојба е опфатена во три ревизорски извештаи, два за Основен буџет и еден извештај со кој е опфатена  сметката на самофинансирачки …

Read More »

КОНТРАСПИН: На удар не е ВМРО-ДПМНЕ, туку осомничени поединци за „Крвавиот четврток“

Упадот е окарактеризиран како тероризам врз уставниот поредок. Фото: Скриншот

Дали е напад врз партијата и демократијата ако се води истрага за лица осомничени за тешко кривично дело со запретена казна од најмалку 10 години и за настан чија позадина беше да нема примопредавање на власта на новото парламентарно мнозинство?   Пишува: Теофил Блажевски

Read More »