Пелагониски регион

Втора ослободителна пресуда за адвокатот Стеваноски за испишаните графити во „Шарената револуција“

љљ

Одлучувајќи по барањето на Полициската станица (ПС) во Прилеп за поведување прекршочна постапка против Жарко Стеваноски, прилепскиот Основен суд донесе пресуда со која адвокатот Стеваноски е ослободен од одговорност за пишување графити за време на минатогодишната „Шарена револуција“. ПС од Општа надлежност – Прилеп поведе прекршочна постапка против Стеваноски затоа што на ден 18.05.2016 година пред старата зграда на Општина …

Read More »

„Веселата математика“ на прилепскиот градоначалник со бројот на невработени

ppp

Зачестените медиумски настапи на актуелните градоначалници на ВМРО-ДПМНЕ се најдобриот показател дека наближуваат локалните избори. Преку давањето „отчет“ за сработеното и најавата на нови проекти, дел од нив ја најавуваат својата кандидатура за уште еден мандат. Еден од нив е и  прилепскиот градоначалник Марјан Ристески, за кого партиски извори тврдат дека во мај ќе ја трча изборната трка за уште …

Read More »

Крушевската економија колабира, Крушево забрзано се празни

ккк

Крушевската економија е во целосен колапс. Алармот за катастрофалната економска состојба во највисокиот град на Балканот одамна е вклучен. Ако се изземат вработените во угостителските објекти, единствените реални вработувања се оние во грчката фабрика за откуп и преработка на тутун „СЕКЕ“, иако и тие се од сезонски карактер. Големите ветувања на актуелната власт за економски препород и заживување на Крушево …

Read More »

Запалена гаражата на новинарот на „Публикум“ Зоран Милошески

zapalena-garazata-na-novinarot-od-publikum-zoran-milosheski-1-750x354

Синоќа околу 23 часот, непознати сторители ја полиле со бензин и ја запалиле гаражата на новинарот и сопственик на порталот ПУБЛИКУМ, Зоран Милошески. Пожарот го забележал Ивица Ангелески, станар на соседната зграда, чиј автомобил бил паркиран непосредно пред гаражата на Милошески. Според сведочењето на Ангелески, вниманието му го привлекле огромниот пламен кој се издигнал во висина од неколку метри и …

Read More »

Кукасти крстови и националистички графити на битолското училиште „Ѓорѓи Сугарев“

tr2

Последниот ден пред почетокот на второто полугодие од учебната 2016/2017 година, ѕидовите на ОУ „Ѓорѓи Сугарев“ од Битола осамнаа исцртани со кукасти крстови и со испишани графити со националистичка содржина „Смрт за Ѓупци“ и „Умрете Ѓупци“. Симболот на фашистичката идеологија и напишаните пораки се особено загрижувачки од причина што околу 80% од учениците во битолското основно училиште се од ромската …

Read More »

Им ветија базен, добија палми – од идниот градоначалник прилепчани не сакаат нови изненадувања

п2

Преокупирани со неизвесноста околу формирањето на новата Влада, партиите, барем официјално, сѐ уште не ја отвориле темата наречена „локални избори“. Меѓутоа последните неколку прес конференции и изјави на високи функционери пред сѐ од најголемата владејачка партија, ја навестуваат важноста на претстојните локални избори. Бидејќи за потенцијалните кандидати е прерано да се зборува, јавноста ги сумира и анализира постигнатите резултати на …

Read More »

МВР поднесе нови пријави против адвокатот Стеваноски

ce

После првата ослободителна пресуда која прилепскиот Основен суд ја изрече по однос на пријавата која МВР-Полициска станица Прилеп ја поднесе против Жарко Стеваноски, денес МВР-ПС Прилеп по истата основа до Основниот суд против Стеваноски поднесе нови две барања за поведување прекршочни постапки. Пријавите се однесуваат за истиот прекршок по чл.191 ст.4 во врска со ст.1 од Законот за безбедноста во …

Read More »

Спортски комплекс во Битола

skw

Мултинаменски спортски комплекс во населбата „Златен рид“, во поранешната битолска касарна, кој ќе чини 13,5 милиони евра а чија изградба ќе започне следната година, вети пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ од Битола Зоран Илиоски. Според Илиоски, мултифункционалниот спортски центар ќе има 3 спортски објекти: голема спортска сала со капацитет од 6.000 седишта, затворен пливачки базен, а третиот објект ќе биде на две …

Read More »

Непроодноста на патиштата го преполови бројот на учесници на традиционалниот „Божиќен ручек“

Неисчистените патишта беа причината зошто децата од повеќе градови од Македонија не стигнаа на традиционалниот „Божиќен ручек“ кој Детската Амбасада за Сите Деца во Светот го организира во хотелот „Кристал Палас“ во Прилеп. Според организаторот, проблемите кои ги предизвика невремето беа единствената причина поради која дечињата од неколку градови од државата не учествуваа на денешниот празничен ручек. На „Божиќниот ручек“ …

Read More »

Крушевчани по четврт пат го одбележаа празникот Дева

Четврта година по ред, секој 5ти јануари Крушево го одбележува празникот Дева. За разлика од традиционалните празнувања на божиќните празници во останатите населени места во Македонија, заедно со уште едно гратче во Израел, Крушево е единственото место во кое се слави Дева. Традицијата на одбележување на празникот влече корени од Русија и Украина, но пред сѐ од Романија, каде во …

Read More »

Адвокатот Жарко Стеваноски ослободен од обвинението за испишување графити за време на „Шарената револуција“

Прилепскиот Основен суд го отфрли обвинението кое против еден од водачите на „Шарената револуција“ во Прилеп, Жарко Стеваноски, го поднесе Полициската станица од општа надлежност-Прилеп. Со донесената пресуда, Стеваноски е ослободен од одговорност од поведената прекршочна постапка дека на 16.05.2016 година, испишувајќи го графитот „ЧЕ СИ ЛЕЖИТЕ“ на асфалтот пред зградата на Општина Прилеп, сторил прекршок со кој ја загрозил …

Read More »

Прилепско новогодишно фијаско тешко десетици илјади евра

Она што можеше да се претпостави и што во очи на новогодишната ноќ го најавивме, се оствари: организираниот дочек на Новата 2017 година на градскиот плоштад во Прилеп доживеа вистинско фијаско. Скапо платените музички ѕвезди кои имаа задача да ја анимираат и забавуваат публиката во текот на пладневната и вечерната програма, не успеаја да ја предизвикаат љубопитноста на прилепчани. Едвај …

Read More »

Интересот ја победи хуманоста – Општина Прилеп сепак ќе организира дочек на Новата година

Општина Прилеп не го следеше примерот на Град Скопје, Битола, Куманово, Кавадарци, Берово и не се откажа од организирање дочек на Нова година на градскиот плоштад „Методија Андонов-Ченто“. Нема дилема дека кај граѓаните на Прилеп постоеше расположение за откажување на организиран дочек на Новата 2017 година, со намера средствата кои прилепската локална самоуправа ги предвиде за таа намена да бидат …

Read More »

Габриела Илиевска: Кога опозицијата протестираше против загадениот воздух, вие нѐ нарекувавте „животни“

Спротивно на реалноста која во период од неколку години се случуваше во градот под Пелистер, на последната седница на Советот на Општина Битола мнозинството во Советот предводено од ВМРО-ДПМНЕ се обиде да го докаже невозможното: дека локалната власт била активно вклучена во решавањето на проблемот кој за битолчани, во буквална смисла на зборот, е од животно значење. Во 2013 година …

Read More »

Кој е симболот на Нова Година, Дедо Мраз или градоначалникот на Прилеп?

Секоја година во пресрет на Новогодишните и Божиќни празници, градоначалникот на Општина Прилеп Марјан Ристески ги посетува детските градинки и првооделенците од прилепските основни училишта. Ваквата практика Ристески ја воспостави уште во првата година откако седна во градоначалничката фотелја и таа трае цели 12 години. И тука веројатно не би било ништо спорно доколку новогодишната „турнеја“ на градоначалникот не поприма …

Read More »