Полошки регион

Општина Тетово не ги урива дивоградбите

ttt1

Локалните власти од општина Тетово, уште во летото 2016 година, ја има избрано Фирмата “Еуро инвест” која е задолжена за уривање на дивоградбите. На интернет страницата на Бирото за јавни набавки, објавен е едногодишниот договор со “Еуро инвест”, потпишан на 8 август годинава, на која Општина Тетово за уривање на бесправните објекти, треба да и исплати 6 500 000 00 …

Read More »

Гостиварчани незнаат каков воздух дишат

гт

Во Гостивар неможе да се следи квалитетот на воздухот, и дали има штетни ПМ 10 честички во воздухот поради тоа што во овој град нема мерна станица, а Министерството за животна средина засега нема во план да набави таков систем. Според Државниот мониторинг систем, досега не е предвидено поставување на фиксна мерна станица во Гостивар. Причината е што системот со …

Read More »

Протест пред седиштето на ЕВН во Тетово

evn

Денес пред седштето на ЕВН во Тетово се собраа неколку стотини граѓани, кои го изразија својот револт против ЕВН и Регулаторната комисија за енергетика на Р.М. На протестот граѓаните има повеќе барања меѓу кои и намалување на цената на електричната енергија, отстранување на 33% ангажирана моќност од сметките, отстранување на индустриската тарифа, либерализација на пазарот за дистрибуција на електрична енергија и …

Read More »

Дивата депонија во Тетово се проширува

ttt

Проблемот со дивата депонија, еден од најголемите извори за загадувањето на воздухот. сеуште не е решен. Дивата депонија на влезот од градот се проширува наместо да се дислоцира. Таму се се повеќе се наталожуваат големи количини на смет долж железничката пруга  и над надвозникот. Според  тетовци, во вечерните часови дел од ѓубрето кај дивата депонија се пали, мирис и облаци …

Read More »

Иво Лола Рибар сеуште несанирана

ttqw1

Улицата Иво Лола Рибар во Тетово која води кон граничниот премин со Косово повеќе од 3 месеци не е санирана. На оваа улица, локалните власти поставуваа атмосверска канализација, но овој пат, кој e еден од најфреквентните во Тетово, се уште е раскопан поради градежните работи кои се изведуваа за реализација на овој проект. Возачите незадоволни од оваа ситуација, велат дека …

Read More »

Југохромци повторно ќе го блокираат автопатот Тетово-Скопје

Синдикалната организација на Југохром Алзар – Јегуновце поради, според нив неоправданото исклучување на печките со работа, најаваат повторно протест на 31 јануари, со двочасовна блокада на автопатот Тетово-Скопје кај наплатната рампа во Желино. “Изминаа десетина дена од последната средба на синдикалната организација, премиерот Емил Димитриев и потпретседателот на владата Пешески имавме констуктивна средба  но резултати позитивни од нив не добивме,и …

Read More »

Песок и тиња протекува од чешмите на дел од жителите на Тетово

tt3

Вода полна со песок и тиња тече од чешмите на жителите кои живеаат на улицата “Иво Лола Рибар“ во Тетово. Семејствата велат дека со овој проблем се соочуваат десетина години, дел од нив рекоа дека во последните две недели,е драстично зголемено присуството на песок  во водата . Засега граѓаните за несправната вода,  неколку пати се обратиле во Јавното комунално претпријатие …

Read More »

Поради прокиснат кров учениците во ОУ Лирија ќе одат на настава во три смени

tee

Учениците од основното училиште Лирија од Тетово и на почетокот на второто полугодие од учебната година ќе учат во три смени. Поради проблемот со прокиснатиот покрив во ноември минатата година, по претходен протест на учениците, раководството на училиштето одлучи наставата да се одвива во училниците во приземјето и во подрумот, поради поголема безбедност на учениците, одлука која ќе продолжи да …

Read More »

Попова Шапка не може да ја започне скијачката сезона

ппп2

Официјалниот старт на скијачката сезона започна неуспешно. Иако деновивие падна нова снежна покривка, утринава проработеа неколку ски лифтови и жичницита, но поради постојаните дефекти, тие престанаа да работат по само неколку минути, изјавија револтирани скијачи кои ги напуштија ски терените. Ски терените не биле натапкани ниту со ратрак велат тие. “Ова е катастрофа, многу сум разочарана, вака туризам не се развива, снег …

Read More »

Еко Герила: Југохром да не се рестартира без филтри

ek

Воздухот во Тетово без „Југохром“ е помалку загаден во значителни количини, затоа барањето на менаџментот за повторно започнување на работата без да ги постави филтрите е неприфатливо и опасно, истакнаа денеска на прес-конференција од невладината организација „Еко Герила“ од Тетово. Според нив, најновите податоци за загадувањето на воздухот од мерењата коишто се вршат постојано од Министерството за животна средина и …

Read More »

Новата Влада ќе го решава проблемот со работниците од Југохром

dm

По завршувањето на вчерашната средба на претставниците на синдикатот на “Југохром” и Владата не се најде решение за проблемот на работниците. Владата нема мандат да го реши овој проблем, и остава на новата Влада да се занимава со него. Владата цени дека во решавањето на овој предизвик треба да се земаат во предвид интересите на вработените, интересите за почитување на …

Read More »

Синдикатот на Југохром на средба со Емил Димитриев

ј1

Синдикатот на Југохром од Јегуновце денес ќе оствари средба со премиерот Емил Димитриев. – Согласно доставените барања за средба од страна на синдикалната организација на Југохром Алзар ДООЕЛ Јегуновце, до претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, известуваме дека на 16.1.2017 година во 14 часот ќе се оствари работна средба, се вели во соопштението. Претходно синдикатот неколку пати бараше …

Read More »

Сметот во Тетово не се собира поради студот

t1

Жителите на населбата кај тетовската касарна се жалат контејнерите нередовно се празнат, а тие секојдневно се сведоци на грдата слика на прополни канти и расфрлам смет. Состојбата е најлоша последните две седмици, поради снегот и непристапноста. Поради ниските температури многу често се случува хидрауличното масло, што се користи во камионите за подигање на сметот, да замрзне, со тоа се скратува …

Read More »

Осомничениот командир во предмет за кражба на дрва, врши распит на сведоци

п1

Изигрувањето на законите и непочитувањето на институциите од страна на вработени во јавната и државната администрација, не е нешто што треба да нe изненади. Истовремено, едно од министерствата во кои недисциплината и злоупотребата на раководните позиции најмногу доаѓа до израз е Министерството за внатрешни работи. Гоце Ристески е командир на Полициското одделение во село Ропотово, Општина Долнени, кое функционира во …

Read More »

“Хуманост пред се” – акција во Гостивар

Повеќе социјално загрозени семејства од Гостивар, денес добија помош во топла облека, храна, средства за хигиена и друго. Акцијата ја спроведоа група млади луѓе, преку фејзбук групата “Хуманост пред се – Гостивар”. Младите гостиварки Габриела и Теута денес израдуваа повеќе социјално загрозени семејства од Гостивар. Изминатите денови, тие преку групата што ја формираа под име Хуманост пред се`, организираа собирање на …

Read More »