Полошки регион

Зголемување на учеството на жените Ромки на пазарот на трудот

11

Во Гостивар беше презентиран проектот “Зголемување на учеството на жените Ромки на пазарот на трудот”. Четириесетина жени од ромска националност од Гостивар, Тетово и Дебар преку обуки во разни компании стекнуваат вештини и знаења за полесно да можат да дојдат до трајно вработување. Обуките се дел од проектот „Зголемување на учеството на жените Ромки на пазарот на трудот“ кој денес …

Read More »

Одбележување на Нобелова награда и промоција на филм на Игор Томески

Тетово беше домаќин на одбележување на светска награда. Игор Томески, Нобеловата награда од областа на филмот и театарот ја сподели со своите сограѓани преку две кино проекции. Тетовчани имаа ретка можност да бидат дел од две кино проекции во една вечер. Преку нив, Тетово го одбележува добивањето на Нобеловата награда за млади на нашиот сограѓанин Игор Томески. Филмската вечер започна …

Read More »

Гостивар сеуште нема центар за метадонска терапија

Гостивар сеуште нема Центар за метадонска терапија, па зависниците мора да патуваат во други градови за да се лекуваат. Стручните лица потенцираат дека тоа го отежнува процесот на лекување и сметаат дека е крајно време во градот да се отвори ваков центар. Борбата со дрогата е тежок и долг процес,немањето центар за метадонска терапија во Гостивар дополнително им создава маки …

Read More »

Киното се враќа во Тетово и тоа со оргинално домашно дело

Со оваа порака младиот нобеловец Игор Томевски на голема врата ја најавува манифестацијата по повод одбележувањето на Нобеловата награда. Истата ќе се случи на 18 декември во Центарот за култура Иљо Анетски- Смок во Тетово каде всушност ќе бидат ретроспектирани сите негови интернационално наградени проекти а ќе биде промовиран и неговиот најнов филм “Идеализмот на младиот човек”. Игор моментално студира …

Read More »

Поп акто во Тетово

Фестивалот за современи уметности ПОП АП АКТО се одржува во Тетово. Во рамки на фестивалот предвидени се промоции на книги, видео презентациии, едноденевен саем на книги, работилници, дискусии за културата, изложби и театарска претстава. Домаќин на фестивалот изминативе години бил градот Битола. Годинава фестивалските активности се реализираат низ неколку градови во државата. Активностите во Тетово се резултат на соработка на организаторите …

Read More »

Револтирани жители од тетовското село Горно Седларце го блокираа автопатот Тетово-Гостивар

Жителите од тетовското село Горно Седларце го блокираа aвтопатот Тетово – Гостивар, револтирани што мораат да плаќаат патарина за влез и излез од Тетово, иако од оваа автопатна делница користат само три и пол километри. Во текот на денот неколкупати ја поминуваат наплатната рампа и секогаш се принудени да плаќаат патарина. Тетовското село Горно Седларце брои над 1000 жители. Мештаните …

Read More »

Тетово без вода

Тетовчани најверојатно уште долго време ќе имаат проблеми со водоснабдувањето, тие се соочуваат со недостиг на вода.Во некои населени места вода има само во доцните вечерни часови а граѓаните се принудени да се снаоѓаат како знаат и умеат. ” Во тек е изградба на атмосферска канализација и одредени населби ќе бидат исклучувани од водоводната мрежа.Оваа состојба може да потрае и …

Read More »

Се реконструира камената кула на Титов Врв

  Се реконструира камената кула на Титов Врв.Група планинари од планинарското друштво “Аргентус маунт” , љубители на планината сакаат да го вратат сјајот на некогашниот симбол на планинарството во Македонија. Оваа акција трае две години. Планинарите најпрво започнале со расчистување на кулата од смет и распаднати материјали. Имале повеќе апели за пронаоѓање на донатор кој би ги донирал потребните градежни …

Read More »

Со почеток на грејната сезона се зголемува проблемот во Тетово со дивата депонија

te-depo2

И по три месеци од протестот на жителите кои живеат во близината на депонијата во Тетово и понатаму се без решение. Секојдневно на депонијата се истовараат нови стотици тони на отпад кој повремено се запалува, иако на тој протест градоначалничката Теута Арифи вети брзо решавање на проблемот. – „Ова стана веќе неподносливо. Поминаа четири години, а нема решение на повидок. …

Read More »

Билборди од мов ќе го прочистуаваат воздухот во Тетово

city

Поради големата загаденост во градот општина Тетово заедно со невладината организација “Еко свест “и германската амбасада ќе постават “Eco Tree“ билборди. Вертикалната инсталација од мов ќе го прочистува воздухот, наместо да се засадуваат дрвја. “City Tree“ или “Градско дрво“ е инсталација со висина од 4 метри и ширина од 3 метри и длабочина од 60 сантиметри. Една ваква инвестиција има капацитет …

Read More »

Бистите на народните херои од Тетово 10 години “исчезнати”

tetovo

Веќе една деценија, 11 октомври, сојузот на борци и граѓаните од Тетово, го одбележуваат без спомен бистите на паднатите херои Тодор Циповски Мерџан и Гоце Стојчевски Амбарче. Од Сојузот на борци исто толку време бараат решение бистите да бидат вратени на плоштадот, но од општина Тетово секогаш добиваат негативен одговор на тоа прашање. “Нема никаква одлука, ниту пак знаеме како …

Read More »

Привремено решение за тетовските гимназијалци

tetovo1

Наставата за тетовските гимназијалци ќе продолжи да се одвива во просториите на двете згради на старото мединицско училиште, откако ќе заврши нивната реконструкција. До тогаш наставата ќе се одвива во големата сала на општина Тетово, каде поради просторните услови, наставата трае час и половина. Објектите на стара медицина како привремено решение за следење настава, пред десетина дена го понуди градоначалничката …

Read More »

Во Македонија се влошуваат меѓуентичките односи, трибина во Тетово

%d1%99%d1%99

На Тетовскиот Универзитет се одржа трибина со наслов – “Влијанието на Евроатланските интеграции врз меѓуетничките односи”. Според учесниците во Македонија се влошуваат меѓуентичките односи, а како главни виновници ги посочија политичките партии. “Во Македонија партиите се со етнички предзнак, тоа е многу погубно за самата демократија и за меѓуетничкиот соживот. Ваквите партии го влошуваат меѓуетничките односи треба конечно да се …

Read More »

Концерт на депонијата во Тетово

tetovo

Тетовските уметници со поинаков протест против загадувањето и депонијата. Опколени со отпадоци се играа нотите на суитата „Воздух“ на Бах, во знак на протест против собирот на отпадокот во влезот на Тетово. Овој протест е организиран од организацијата “Еко Герила“ во пресрет на фестивалот на поезијата „Деновите на Наим“, каде се очекува многу уметници и љубители на пишаниот збор да …

Read More »

Недоградената капела причина за нов протест во Тетово

tetovoprotest

Стотина граѓани на Тетово вчера излегоа на протест заради незадоволство од работата на општината и градоначалничката Теута Арифи. Причината за протестот како што велат е неисполнетото ветување за изградба на капела до градските гробиштата. Изградбата на капелата започна пред повеќе од една година а градежните работи сеуште не е завршени. “Апелираме до градоначалникот на Тетово Теута Арифи, да има разбирање …

Read More »