Североисточен регион

Кумановските кошаркари за прв пат ќе се борат за шампиони на Балканот

Последната кошаркарска утакмица на домашен терен на КК Куманово со косовскиот клуб од градот Пеќ им го отвори патот на кумановските кошаркари за прв пат да се натпреваруваат за титулата шампиони на Балканот. Победата која што кумановските кошаркари ја освоија во мечот со Пеќ, им ги отвори вратите да станат финалисти во БИБЛ лигата и да се борат за на …

Read More »

„Нема плата, нема мир” во Крива Паланка, работничките на протест

Неколку стотици работнички од фабриката „Кадоро Ото“ во Крива Паланка маршираа низ улиците на Крива Паланка барајќи ги своите работнички права. Со години наназад во текстилната индустрија во Крива Паланка е забележено енормно кршење на работничките права, па така после долго време молк, работничките од компанијата „Кадоро Ото“ се дадоа на протест, каде што си ги бараат своите заработени пари. …

Read More »

Пукната водоводна цевка го поплави кумановското Проевце

  Проблематичната водоводна цевка која им претставува долгогодишен проблем на жителите на населбата Провце во Куманово, повеќе не издржа и пукна. Станува збор за водоводна цевка за транзитен вод изградена во 2005та година од Градежен институт Скопје, додека претпријатието Водовод Куманово го зазело за одржување. Жителите на кумановското Проевце се жалат дека со години имаат проблем со истата цевка, која …

Read More »

Во Куманово нема да има вонредна седница на Советот

И покрај официјалните барања на локалната опозициска Вмро Дпмне итно да се свика вонредна седница на Советот при Општина Куманово, со што ќе се разговара за изминативе локални настани, но советниците на оваа партија не поднеле барање за свикување на седница. Претседателот на Советот на Општина Куманово Александар Арсиќ на своја иницијатива ги повикал координаторите на советничките групи, каде што …

Read More »

Успешно интеретничко образование во Куманово

Успешно e спроведен проектот за интеретничко образование во Куманово со поддршка од УСАИД а спроведуван од 13 основни училишта во Куманово со поддршката на општината. Проектот започнал пред пет години и добил поддршка и од Министерството за образование, а ќе продолжи да се спроведува и во понатамошен тек. Носители на овој проект биле ОУ  „Браќа Миладиновци” и ОУ „Бајрам Шабани”, …

Read More »

Се реновираше Домот за стари лица во Куманово

Домот за стари лица „Зафир Сајто” во Куманово изминатиов период се целосно реконструираше. Беа променети старите прозорци, со нови ПВЦ прозорци, како и промена на плочките. Во реновирањето на овој дом исто така беа вклучени и промената на ентериерот со снабдување со сите потребни предмети за корисниците на овој дом. Дел од собите исто така беа целосно реновирани. Оваа реконструкција …

Read More »

На Куманово му се заканува еколошка катастрофа поради блокирана „Чистота и Зеленило” од УЈП

Поради долг од 21 милиони денари, како и камата од 37 милиони денари, веќе неколку денови е блокирано локалното претпријатие „Чистота и Зеленило” од страна на УЈП. Ваквиот чин го доведува до знак прашалник понатамошното функционирање на оваа институција. Активираната камата е за долг стар од 13 години и ваквото однесување на УЈП, менаџерскиот тим на „Чистота и Зеленило” го …

Read More »

Општина Куманово ќе го преиспита идното финансирање на кошаркарскиот клуб „Куманово”

Ненадејното раскинување на договорот на кошаркарскиот клуб „Куманово” со нејзиниот српски играч Данило Мијатовиќ го доведе до знак прашалник идното финансирање на клубот од страна на општината, која се јавува како главен финансиски спонзор на овој спортски клуб. За истиот овој клуб се одвојуваат 16 милиони денари на годишно ниво од буџетот на општина Куманово. Запирањето на финансирањето на овој …

Read More »

Сдсм Куманово ги отфрла шпекулациите за насилство на протестите

  ОК Вмро Дпмне Куманово го обвинува Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија за насилство за времетраењето на протестите таканаречени „За заедничка Македонија“. Наводно според нив демонстранти – трактористи од селото Пчиња биле физички нападнати од страна претседателот на ОК Сдсм Куманово – Мартин Костовски, а исто така бил навредуван и македонскиот идентитет од истиот, кога излегувал од зградата на поранешниот комитет, …

Read More »

Јапонската Влада ќе го реновира кумановското училиште Вук Караџиќ

вк

Амбасадата на Јапонија во Скопје потпиша грант со кој што ќе овозможи реновирање на повеќе институции од различен карактер во државата. Финансиските средства кои се доделуваат неповратно се обезбедени преку програмата “Грант помош за поддршка на мали проекти – GGP” од Владата на Јапонија. Македонија е корисник на истава од 1996та година, а досега во целава земја со помош на …

Read More »

Дипломатите го посетија Североисточниот регион

yi

Здружението “Macedonia Welcome Center” кое што има за цел промовирање на Македонија и помагање за живеење во Македонија на странските дипломатски претставници, организираше еднодневна посета на Североисточниот регион од земјата. На оваа посета беа присутни амбасадорката на Швајцарија Сибиле Сутер Тејада – која за прв пат дојде во овој дел од државата, Лујза Винтон од Обединетите Нации, како и Маја …

Read More »

Починаа двајца пациенти од Крива Паланка во расипано амбулантно возило

rwe

Двајца пациенти од Крива Паланка вчера починаа откако беа испратени од амбулантата во Крива Паланка за Куманово, а подоцна и за Скопје. Нивната состојба била критична уште кога пристигнале во болницата во Крива Паланка. Едниот пациент имал симптоми на гушење, додека другиот имал трансплантиран бубрег поради што настанале дополнителни компликации. Поради сериозноста на симптомите тие биле пратени во кумановската болница …

Read More »

ЕВН ги остави кумановските стечајци без струја

kum

Поради неплатен долг постар од десет години, ЕВН им го отсече пристапот до електрична енергија на повеќе од 50ина семејства на стечајци во Куманово. Стечајните работници револтирани од овој потег на ЕВН да ги остави без електрична енергија, а имајќи го во предвид нивниот социјален статус, најавија протест пред подрачното одделение на ЕВН во Куманово. По неколку часови протестот беше …

Read More »

Стечајните работнички и Форумот на жени на СДСМ бараат повеќе права за работничките

KU8

За Меѓународниот ден на жената во Куманово Форумот на жените од Сдсм органзираше трибина на која се дискутираше за позицијата на жените во македонското општество, нивната вклученост во политиката и женските права, ставајќи акцент на правата на работничките. За овој повод на трибината учествуваа и жените стечајки од Куманово, предводени од претседателката на здружението на стечајци УНИТ – Лилјана Георгиевска. …

Read More »

Министерството за култура глуво кон барањата на албанските актери за театар

ku9

Актерите и вработените во албанскиот театар од Куманово бараат објект каде што ќе можат да си ја вршат својата работа. Тие функционираат во рамки на кумановскиот театар “Трајко Прокопиев” и ја делат истата просторија со нивните колеги од македонскиот театар. Просториите на постоечкиот театар се наоѓаат помеѓу две основни училишта во центарот на Куманово и се во ужасни услови за …

Read More »