Скопје

Шилегов: Ќе го поддржиме целосното обновување на Кино Култура

s8

Во поранешното Кино „Култура“, кандидатот за градоначалник на Скопје Петре Шилегов укажа дека со поддршка на Град Скопје, која што ќе следи после 15ти Октомври, целиот негов капацитет ќе биде искористен и ставен во функција: “Нашата Програма предвидува ваквите простори, кои што ги има во Скопје да се искористуваат, а не да бидат препуштени на забот на времето. По примерот …

Read More »

Жртвите на поплавата во Шуто Оризари бараат помош од општината и владата

Жртвите на поплавата во Шуто Оризари бараат помош од општината и владата

Десетици домови во Шуто Оризари се повеќекратно поплавувани по обилните дождови во Скопје. Поплавените жители се жалат дека немаат соодветна помош ниту од општината, ниту од државата. Жртва на поплавата се пожали дека не спие во својот поплавен дом поради влагата, туку во шатор надвор од домот. Жителка на Шуто Оризари, жртва на поплавата, се жалеше дека наместо да се …

Read More »

Протест и герила акција на жителите на Карпош 4

Недостатокот од паркинг места и зелени површини веќе подолг период претставуваат проблем на жителите на Карпош 4. Неизбежна слика во секојдневието на граѓаните на оваа скопска општина претставуваат непрописно паркираните автомобили. Велат нема ден а да не затекнат непознати автомобили пред своите влезови, до клупите во парковите и насекаде каде ќе се најде слободен простор. Неколкупати ги повикувале надлежните служби …

Read More »

КРИК во Скопје, КРИК и за економското насилство

Во Скопје,од 18 ти ноември до 3 декември,се одржува првото издание на фестивалот КРИК(Критика, Ризик, Идеја, Конфронтација).Фестивал за критичка култура е соработничка платформа помеѓу  “Контрапункт”  и “Есперанца” . Главниот фокус претставува критичката култура а основната цел претставува промовирањето на  уметничките и културните практики како општествено релевантни алатки за еманципација и демократизација. КРИК преку своите програми  поттикнува критичка рефлексија, КРИК ги …

Read More »

Сончев Град и Музејот на ВМРО „одвеале“ два милиона евра народни пари

Обвинителката Фетаи денеска објави дека се отворени два нови случаја за злоуптреби. Фото: Мета

Раководители на министерствата за транспорт и врски и за култура, заедно со членови на комисиите за јавни набавки при министерствата, свесно влегле во незаконски постапки со кои буџетот на Република Македонија е оштетен за повеќе од два милиона евра, посочи специјалната обвинителка Фатиме Фетаи на денешната прес-конференција на која ги објави двата нови случаи „Топлик“ и „Тендер“   Пишува: Сашо Спасоски

Read More »

НАПРЕД РОЗОВО ПО ОСМИ ПАТ

nr

Светскиот регистар „Глобокан“ укажува дека Македонија е трета земја по смртност од рак во Европа. Затоа денес со почеток во 11 часот на школка започна Розовата прошетка во организација на здружението за борба против ракот “БОРКА ” и амбасадата на САД во Македонија. Од здружението за борба против ракот “БОРКА” велат : “Населението во Македонија има негативен став и страв …

Read More »

ПОП АП АКТО ГО ОСЛОБОДУВА ЗАРОБЕНИОТ ДУХ ВО СКОПЈЕ ОД 23 ДО 28 СЕПТЕМВРИ

akto

АКТО – Фестивалот за современи уметности влегува во својата втора фаза. Од 23ти до 28ми септември  ќе го ослободува “заробениот дух”  во Скопје на повеќе локации и тоа Кино Култура, Мобилна/монтажна галерија, Железничка зграда, Капан ан, Канал 103 и во кафулето Радио бар. ПОП АП АКТО соработува, директно или индиректно, со повеќе организации и иницијативи ,граѓанската акција „Деца на планетата …

Read More »

СДСМ: Ќе одговарате за злоупотреба на културното наследство на Скопското Кале

kale1

Во видео порака од запуштеното Скопско Кале, СДСМ ги посочи Никола Груевски, Паско Кузман, и нивниот коалиционен партнер Артан Груби, дека во 2011 се обиделе да внесат раздор во меѓуетничките и меѓуверските односи во Македонија. Роберт Алаѓозовски, претседател на Комисијата за култура на СДСМ, укажа дека пет години по инсценираната меѓуетничка пресметка, Скопското Кале не е знаменитост што го краси Скопје: „Скопското …

Read More »

„Твитер“ бранови за сурф мајсторите на професијата

Фотографија: Ванчо Џамбаски, Фотошоп плус: СПФМ

Атрактивните прес конференции или настани се екстремно вирални. Тоа се брановите на кои сурфаат најголемите мајстори на професијата. „Твитер“ е совршената сурфинг штица за тој предизвик.   Пишува: Зоран Бојаровски

Read More »

СДСМ: Скопје 2014 почнува да тоне, а на површина ќе останат само фекалиите, лагите и измамите на Груевски

petre-silegov-poplava-2

„Што уште треба да се случи за да некој понесе одговорност за загрозување на безбедноста на скопјани? До кога граѓаните на Скопје ќе стравуваат од најобичен дожд? Постои ли план за заштита на градбите крај Вардар?“, праша портпаролот на СДСМ на денешната прес-конференција спроти МНР. Според Петре Шилегов, јавноста мора да знае дали некои од објектите од мегаломанскиот проект, претставуваат …

Read More »

Стоп за прогонот на новинари: ЗНМ утре протестира за ослободување на Зоран Божиновски

bozinovski-610x400

Здружението на новинарите на Македонија утре (први септември) во десет часот ќе организира протест пред Основниот суд Скопје 1 во знак на поддршка за притворениот новинар Зоран Божиновски, обвинет за шпионажа, злосторничко здружување и уцена. „Ги повикуваме сите новинари да се приклучат на протестот и заедно да му изразиме поддршка на колегата Божиновски. Во исто време сакаме да го осудиме …

Read More »

Комити и Чкембари: Не ги злоупотребувајте политички навивачките групи!

komit

Навивачката група “Комити” објави соопштение во кое негодува што навивачките групи се користат како предмет за политички препукувања: “Ние не сме политички следбеници, туку навивачка група која е слепа за партиските бои! Сакаме уште еднаш по којзнае кој пат да ја известиме јавноста дека не сме ничии политички платеници и потрчковци како медиумите кои шират дезинформации споменувајќи ја навивачката група Комити и …

Read More »

СДСМ: Коце да даде оставка, а итната помош да се зголеми на 90.000 денари

damj

СДСМ побара веднаш оставка од Коце Трајановски поради трагедијата со катастрофални последици што му се случи на Скопје. Според Дамјан Манчевски, координатор на Советничката група на СДСМ и коалициските партнери во Советот на Град Скопје и потпретседател на СДСМ, постојат непобитни докази дека командантот на Градскиот штаб за заштита и спасување Коце Трајановски е одговорен, и тоа не само политички. Според …

Read More »

Никола Груевски во 2009 ја пуштил обиколницата која претходно го поплавила Стајковци

obikol

„Нека е со среќа и аирлија“, рекол тогашниот премиер Никола Груевски на свеченоста што се одржала по повод предавањето во употреба на вториот дел од обиколницата на Скопје, од Хиподром до Оризари на 22.06.2009 година. Груевски ја имал честа и прв да се извози по новиот автопат што го изградил скопски „Гранит“. На свеченото пуштање во употреба Никола Груевски укажал и дека …

Read More »