Скопски регион

НАПРЕД РОЗОВО ПО ОСМИ ПАТ

nr

Светскиот регистар „Глобокан“ укажува дека Македонија е трета земја по смртност од рак во Европа. Затоа денес со почеток во 11 часот на школка започна Розовата прошетка во организација на здружението за борба против ракот “БОРКА ” и амбасадата на САД во Македонија. Од здружението за борба против ракот “БОРКА” велат : “Населението во Македонија има негативен став и страв …

Read More »

Македонија без отпад 2016

ajde1

Асоцијацијата за чиста животна средина „Ајде Македонија, заедно со главниот покровител Швајцарската агенција за развој и соработка (СДЦ), преку проектот Цивика Мобилитас и поддржувачите Осигурување Македонија и Еконелектрон,  организираат акција за чистење  на 150 локации во 50 општини низ Македонија. Свое учество потврдија голем број на граѓански организации, општини, училишта, компании и волонтери. Националната акција е во рамки на проектот „Македонија …

Read More »

ЧЕНТО ЖИВЕЕ СО КАФЕАВА ВОДА И ИСПУКАНИ ВОДОВОДНИ ЦЕВКИ

cento

Жителите на населбите Ченто и Синѓилиќ, два месеца по поплавите имаат отежнато секојдневие. На социјалните мрежи кружат слики на кои се гледа дека водата од чешмите е со кафеава боја .Тие велат : Ние и онака имавме проблем со водоснабдување. Во Ченто и Синѓилиќ е нормално да снемува вода речиси секој трет ден поради дефекти на водоводната мрежа. Оваа состојба …

Read More »

КАРАВАНОТ НА СЛОБОДАТА НИЗ СКОПСКИТЕ ОПШТИНИ, ВО САБОТА КОНЦЕРТ

freedom

Караванот на слободата пристигна во Скопје. За таа цел ЦИВИЛ – Центар за слобода ги повикува своите членови, поддржувачи и граѓански  активисти да бидат дел од Караванот на слободата. Овие три дена се организираат активности со кои ќе се претставува програмата на Караванот на слободата во Скопје. Преку мегафони, музика и информативни материјали, активистите ги информираат скопјани за големиот мултимедијален …

Read More »

СОБРАНИ ПОТПИСИ ЗА ОДБРАНА НА ЈАВНИОТ ПРОСТОР, КАРПОШ 4 САКА ДА ДИШЕ

k4

Граѓаните на Карпош 4 со петиција собраа потписи против изградба на плоштад на местото на сегашниот парк. Во текот на вчерашниот ден тие доставија и барање до градоначалникот на Карпош, Стевчо Јакимовски и Советот на општината да се поништи одлуката за изградба на плоштад на место каде има дрвја и зеленило. Тие понатаму велат: ,,Ние, жителите на Карпош 4, сметаме …

Read More »

„Овој Дом верува дека политиките за абортус (не) се во прилог на македонското општество“.

moetelo

Денес со почеток во 19.00 часот во Македонската опера и балет, сала „Империјал“ ќе се одржи дебата на темата „Овој Дом верува дека политиките за абортус (не) се во прилог на македонското општество“. Своите ставови ќе ги аргументираат Адела Поп Стефанија, Ана Мишковска Кајевска, Јагода Шахпаска, Каролина Ристова –Астеруд и Цветин Чилиманов. По дебатата, следува концерт со Телемама, Милко и …

Read More »

НА ТОЧАК НИЗ СКОПЈЕ СО КРИТИЧНА МАСА #53

km53

Во средата на 28.09 група ентузијасти со цел подобро велосипедско Скопје ја извозе критичната маса #53. Оваа Критична Маса беше посветена на промена на парадигмите во сообраќајот. Учесниците бараат да им се врати просторот кој што им беше одземен со проширувањето на булеварите и прераспределба на просторот еднакво за сите што го користат. Решението го гледаат во стеснување на коловозните …

Read More »

ПРВИОТ СТУДЕНТСКИ РЕФЕРЕНДУМ ОДЛОЖЕН ЗА ПЕТТИ ОКТОМВРИ

sr

Студентскиот пленум го одложува референдумот кој беше планиран да се одржи во среда на 28.09 за една недела подоцна односно на петти октомври. Како главна причина за одложувањето на референдумот се се уписите за семестар, поради кои голем број на индекси се на заверка во студентските служби и ги оневозможуваат студентите да гласаат на референдумот. Референдумот, иако неформален и необврзувачки, …

Read More »

ПРВ СТУДЕНТСКИ РЕФЕРЕНДУМ НА УКИМ, ПОВИК ЗА ВОЛОНТЕРИ

sr

На 28.09 во среда во просториите на УКИМ се одржува првиот студентски референдум. Студентскиот пленум за потребите на референдумот објавува повик во кој се бараат волонтери од сите факултети. Волонтерите ќе бидат дел од изборните комисии на соодветните факултети. На страницата за Студентскиот референдум поставен е кус прашалник кој волонтерите треба да го пополнат.Во повикот понатаму стои: ,,Сенатот на УКИМ …

Read More »

М-АЛАРМ за поплави, активна апликација или проект само за на хартија?!

malarm2

Деновиве се обидовме да стапиме во контакт со Центарот за управување со кризи од каде на наведените броеви не одговаа на нашите повици, нема одговор ниту пак на нашите мејлови. Се обидовме да дознаеме нешто повеќе за апликацијата за која тие се надлежни но не добивме одговор. Имено, во програмата на владеачката партија Вмро-Дпмне на страница сто и осум точка …

Read More »

ПОП АП АКТО ГО ОСЛОБОДУВА ЗАРОБЕНИОТ ДУХ ВО СКОПЈЕ ОД 23 ДО 28 СЕПТЕМВРИ

akto

АКТО – Фестивалот за современи уметности влегува во својата втора фаза. Од 23ти до 28ми септември  ќе го ослободува “заробениот дух”  во Скопје на повеќе локации и тоа Кино Култура, Мобилна/монтажна галерија, Железничка зграда, Капан ан, Канал 103 и во кафулето Радио бар. ПОП АП АКТО соработува, директно или индиректно, со повеќе организации и иницијативи ,граѓанската акција „Деца на планетата …

Read More »

Иницијатива за носење на Закон за донирање на храна

hrana

Асоцијацијата за чиста животна средина „Ајде Македонија“, со поддршка на „Македонската платформа против сиромаштија“, Здружението на самохрани мајки „Уан Кен“, „Вистински дела на љубезност“ и други, започна процес на креирање и лобирање на Закон за донирање на храна. Со овој закон ќе се уредуваат правата и обврските во поглед на донирањето на храна за луѓе и животни,  условите и начинот …

Read More »

Домот на култура во Ченто, грижа на државата или приватна сопственост?!

1

Граѓаните на скопската населба “М.А.Ченто” велат кој не го видел руинираниот Дом за култура, тој не бил во оваа скопска населба. На неколку метри од спомен бистата на македонскиот национален борец и прв претседател на Президиумот на АСНОМ со години наназад стои зграда заборавена од надлежните институции или заборавена од сопственикот. Дали Домот на културата во населбата Ченто, огромно здание, …

Read More »

Нов земјотрес почувствуван ноќеска во Скопје, епицентарот меѓу Смиљковци и Стајковци

epicentarot

Нов земјотрес беше почувствуван ноќеска во Скопје во 01.32 часот, со јачина од 3 степени според Рихтеровата скала, според EMSC. Според параметрите што ги соопшти EMSC, земјотресот бил со длабочина од 5 километри, а епицентарот е лоциран на 42.03 N ; 21.49, односно, меѓу Смиљковско и Стајковско Езеро. И овој земјотрес, како и претходните ги вознемири жителите на Скопје и околината.

Read More »

Нов земјотрес во Скопје од над 5 степени по Рихтеровата скала, кој предизвика оштетувања (обновено)

porta_vlae

Продолжуваат земјотресите во околината на Скопје. Нов Земјотрес со јачина од 5.1 степени според Рихтеровата скала е регистриран со епицентар на 6 киломентри источно од Скопје, во 15.10 часот, информираше независната научна организација EMSC. Според Републичкиот сеизмолошки завод на Србија, на 11.09.2016 во 15:10 часот по локално време е регистриран земјотрес со магнитуда 5.0 по Рихтеровата скала, во регионот на Скопје. …

Read More »