статус

Моето прво судење за Шарената Револуција е на 5ти октомври

pavle

Додека Зврлевски не мрдна со малиот прст кога беа објавени бомбите, а со тоа и индиции за стотици, можеби и илјадници кривични дела, сега тој работи со полна пареа. Моето прво судење за Шарената Револуција е на 5ти октомври, во 11 часот, во Основниот Суд Скопје 1. Обвинителството на Зврлевски ме товари за Учество во толпа што ќе изврши кривично дело …

Read More »

Есапот на Бонева

boneva

За шест месеци Силвана Бонева за патни трошоци наплатила од ДИК 12000 евра. Според курсната листа на „Народна банка“ на РМ еврото е со цена 61,5 денари. Со тоа излегува дека Бонева за шест месеци наплатила 738000 денари за патни трошоци. Цените на патарините кога би тргнала од Струмица кон Скопје и обратно Силвана ја коштаат 360 денари на ден …

Read More »

Дали е неопходна декласификацијата на тајните докази во оваа фаза?

sud

По јавното конфронтирање на Основниот суд Скопје 1 и Специјалното јавно обвинителство околу декласификација на доказите во предметите кои завршија со обвинителни акти пред судот, се отвори дилемата зошто судот повикува на декласификација, а зошто СЈО тоа го смета за штетен процес? Се започна кога судијката Лидија Петровска го врати досието за седумтемина обвинети од УБК за уништување на докази …

Read More »

Мирјана Најчевска: Катица била паметна – Катица била глупа

katica

Катица била паметна – Катица била глупа. Катица имала Академија – Катица немала Академија. Катица била царица – Катица била смешна. … Мислам дека ДПМН-овците ги навлекоа граѓаните во стапицата на чаршиските муабети (за кои единствено имаат капацитет), за да ги одвлечат од расправата за работата со која се бави СЈО. За ликот и карактеристиките на Катица можеше да се …

Read More »

Дали Никола Груевски е готов?

pavle

Минатата недела пристигнаа првите два Обвинителни предлози од СЈО. Првото за уништување на документација поврзана со прислушкувањето, а второто за шамарите во Општина Центар. Многумина реагираа дека ова се „ситни дела“ за кои ќе одговараат само „ситните риби“. Пропагандистите, мегафоните и „кликачите“ на ВМРО-ДПМНЕ го поставија и прашањето зошто Катица Јанева нема поднесено обвиненија за Шарената Револуција. Воопшто не ми …

Read More »

Љупчо Николовски: Безбедноста на возачите и жителите на Стајковци повторно е под закана

kanal

„После алармирањата од граѓаните, вечерва се упативме на најкритичното место на северната обиколница во Стајковци. Одводниот канал за атмосферска вода тука е затрупан и не е во функција. Нанесена штета на двете коловозни ленти на обиколницата. Апелираме до институциите за брза и темелна реакција зашто безбедноста на возачите и жителите на Стојковци повторно е под закана. Вечерва остануваме со локалното …

Read More »

Павле Богоевски: Имаме режим за буткање, криминалци за ставање во затвор и држава за градење!

pavle

Драги соборци и соборки, Не сакав да коментирам на шпекулациите но работава е премногу голема, а темата премногу значајна за да премолчам. Досега, ниту една партија ми нема ветено место на која било пратеничка листа или каква било функција во Владата по изборите. Во моментот кога излеговме на улица и решивме да се бориме за слобода и демократија, ние преземавме …

Read More »

Најпонижувачка, најмизерна и најодвратна фотографија

najce

Груевски ја испрати ќерката на првиот училиштен ден (ФОТО) Родителите на децата наредени во шпалир за пречек на детето на мафијашот, треба да поднесат тужба против училиштето заради: 1. злоупотреба на децата во политички цели 2. загрозување на најдобриот интерес на детето 3. дискриминација 4. нарушување на правото на квалитетно образование Ова е најпонижувачка, најмизерна и најодвратна фотографија од првиот …

Read More »

Битката на паланката и градот

bit1

Како никогаш досега, деновиве ја гледам, чувствувам, слушам ПАЛАНКАТА во Битола. Во онаа најизворна смисла (Константинвиќ би бил „среќен”) како го репресира градот. Измислува приказни, заврзлами, позадината е лична, резултатот (често е политичка) трагедија. Животни судбини си ебаа мајката, секојдневно ги снемува во паланката, гла не мот да кренат. И во исто време, како никогаш досега деновиве гледам, чувствувам и …

Read More »

И буквите од бистата на Дуња ги отстранија

zdravko

Пред 75 години, на 22 август 1941, е формиран првиот партизански одред во Македонија, Скопскиот партизански одред. Помеѓу 12-те борци била и Невена Георгиева – Дуња, првата партизанка во Македонија. Загинала веќе следната година, на 17 и пол години. Фактички е заклана од контрачетата на ВМРО-овецот Пано Манев. Имаше Дуња биста во студентскиот дом „Медицинар“. Но, веќе нема. И буквите …

Read More »

Вардарско езеро

emili

Ние навистина не смееме ова веќе да им го дозволуваме! Потемкиновците продолжуваат да ништат се пред себе што потсетува на минатото, историјата на оваа земја. И тоа само од предната страна , од лицето. А опачината,читај газот,им е валкан! Ги газат сите архитектонски, авторски дела, затоа што нивните режимски архитекти немаат име, немаат минато и немаат иднина. Не знаат. Толку …

Read More »

Лидија Димковска: Поканата од СВП е „апсурд над апсурдите“ и затоа не ја прифаќам

lidijadim

СТРУШКИ ВЕЧЕРИ НА ПОЕЗИЈАТА: До Г-ѓа Лидија Димковска П О К А Н А Почитувана г-ѓа Лидија Димковска, Од името на Управниот одбор и Дирекцијата на СВП ни претставува особена чест и задоволство како почесен гостин да Ве поканиме да бидете учесник на 55-те Струшки вечери на поезијата, кои ќе се одржат од 24-29 август 2016 година во Струга. Фестивалот …

Read More »

Имавме војници по Стајковци и Сингелиќ кои беа пратени без чизми, без ракавици, без маски!

mila1

Знаете што е тажно? Имавме војници по Стајковци и Сингелиќ кои беа пратени без чизми, без ракавици, без маски! Тажно и страшно е тоа. Војниците сакаа да помогнат ама немаа како. И молеа од волонтерите да добијат чизми зошто тие на нив беа единствените кои ги имаа. Немаа никаква заштита луѓе! Пуштени туку – така! И вие војници аман свестете …

Read More »

Македонија: да ја најде малата Елиф

ramadani

Прв ден на трета недела од август. Почнуваат работите после одмори. Секој има планови, распореди, приоритети. Македонија: да ја најде малата Елиф од Хасанбег, сеуште исчезната после поплавите. Dita e parë e javës së tretë të muajit gusht. Nisin punët pas pushimeve. Çdokush ka plane, orare, prioritete. Maqedonia: ta gjej Elifin e vogël nga Hasanbegu, ende të zhdukur pas vërshimeve. …

Read More »

Контраш

jove

Досега успеа да не подели на: атички – и на словени, студентски пленум – студентски контрапленум, професорски пленум – професорски контрапленум, уметници – контрауметници, протестанти – контрапротестанти, а сега на ред дојде и поделбата на: ВОЛОНТЕРИ – КОНТРАВОЛОНТЕРИ. Што стана со основната заложба за македонско национално единстви? Јове Кекеновски

Read More »