статус

Најчевска: Го гушкаат криминалецот кој гордо се шета по местото на сопствениот злочин

najce

Граѓаните на Македонија го живеат сонот на еден лудак. Тие се заробени во делиричната фантасмогорија на еден болен ум во која жртвите го гушкаат криминалецот кој гордо се шета по местото на сопствениот злочин. Поморбидно нешто од фотографирање и наводно помагање на оние кои си ги уништил не можам да замислам. До последен здив ќе работам на тоа да ги …

Read More »

Државата сеуште не прогласува елементарна непогода

mila1

Државата сеуште не прогласува елементарна непогода. Прима помош од други држави само парични која не знаеме кај завршува. Помошта со механизација од Хрватска ја одбива, а е најпотребна. За да не ја видат неспособноста нивна. Инаку бројката за колку луѓе починале се крие. А многумина не можат ни погреби да извршат. Почнуваат да враќаат волонтери. Грѓаните гледаат да комбинираат работни …

Read More »

Најчевска: Сите наши пари предвидени за „Панорамското тркало“ да бидат потрошени на реставрација на разрушеното

najce

Најубав споменик кој може да го изгради Скопје, а кој ќе одговара на вистинскиот дух на градот на солидарноста и ќе биде пример и модел за генерациите кои ќе дојдат е потполно да се возобноват сите оштетени домови од поројниот дожд и да се надомести сета штета на настраданите. Знам дека е ова утописка замисла бидејки на власт е мафијашка …

Read More »

20 причини за гнев

kalina

1. РХМЗ не алармираше за невремето! 2. Медиумите не нe информираа со програма во живо за случувањата! 3. Цело Скопје дозна за хоророт преку аматерски видеа на Фејсбук, а за жртвите дури сабајлето! 4. Сте знаеле со години дека нема соодветна атмосферска канализација и не сте интервенирале! 5. Сте знаеле со години дека Скопска Црна Гора е оголена, а садевте …

Read More »

Краток водич за уривање режими: Создавајте пријатели, а не непријатели!

baloni

Се сеќавате ли колку жртви имаше на 5 октомври 2000 во Белград?! Искрено, јас не се сеќавам дека воопшто и имало, но оставам простор за некоја сосема мала, минимална бројка, која се брои на половина од прстите на едната рака (нота бене: да не се сфатиме погрешно: секоја жртва е премногу!). Во држава што е неколкукратко поголема од нашата според …

Read More »

Има човекот искуство

jove

Министерот Чавков најавува можен терористички напад во Македонија. Останува со следната негова изјава да ја каже локација и извршителите на нападот. Има човекот искуство со вакви работи… Јове Кекеновски  

Read More »

Емисијата на еврообврзницата е неуспешна

bobi

Прво едно појаснување. Глобалниот пазар на обврзници е 10 пати поголем од глобалниот пазар на акции,односно сите светски берзи за тргување на акции. Според информациите што ги поседувам при првиот обид за издавање минатиот петок, пред да се пушти писмото на опозицијата,побарувачката за македонската обврзница било значително над 650 милиони евра. Но,собрани се 450 милиони евра со каматна стапка од …

Read More »

Покемоните се удбашко сценарио! (мајтап)

lumi

СДСМ обвинува дека украдени се над еден милион покемони. ВМРО ДПМНЕ: Во времето на СДСМ немаше покемони. ДУИ и ДПА сложни околу тоа дека албанските покемони не треба да бидат ловени од другите етнички заедници. Лиле ДОМ: Се загрозуваат правата на покемоните. Ќе реагираме до ЕУ. Павле Трајанов бара вонредна седница околу покемоните. Љубчо Георгиевски: Покемоните се удбашко сценарио! Фејсбук …

Read More »

Желките се желки, не е тоа единица за БРЗО распоредување

dzango

Што научивме синоќа? Дека желките се желки. Не е тоа единица за БРЗО распоредување. Собрани од улица у страшни униформи, а работата највероватно ја учеле од филмови и видео игрици. Ете, синоќа исчезна митот за стррррашните и обучени желки. Па има ли некој шо не се скина од смеење од видеово. Они као праат кордон, граѓани од напред, од назад, …

Read More »

Павле Богоевски: Да ти се плукнам во таквата полиција!

тр

Кога МВР го претстави концептот на “Полицијата блиска до граѓаните”, никој не претпостави дека за Груевски и Чавков тоа ќе значи ситуација каде петнаест специјалци те газат од ќотек, многу крвнички и уште повалкано. Најодговорно тврдам дека никогаш во мојот живот не сум удрил по полицаец, ниту сум бил директна закана по нивната безбедност. Истото се однесува и за вчера. …

Read More »

Му посакувам на Грујо да се чувствува како мене

vasko1

До следните избори му посакувам на Грујо да се чувствува како мене кога се враќав дома по протестите кога специјалци тепаа по улици и имав три вечери по ред нервни сломови. Да му биде исто тешко како мене што ми беше кога дознав дека син ми прашувал: дали ќе го уапсат тато? Му посакувам од немоќ да му се стутка …

Read More »

Бранимир Јовановиќ: Владата планира на секој од вас да му земе по 300 евра

bran

Додека утринското сонце влегува низ вашите прозорци а Фејсбук со слика на сонце ви посакува добар ден, Владата планира на секој од вас да му земе по 300 евра. Доколку 300 евра ништо не ви значат, испијте си го на раат утринското кафе и продолжете со редовната дневна рутина. Зборувајте си за одмори, за фудбал, за шопинг, за тоа како …

Read More »

За ова вреди да се разруши владата, камен на камен да не остане!

treb

За ова вреди да се излезе. Во огромен број. 100000, 200000, 300000. И за ова вреди да се разруши владата, камен на камен да не остане. За нас се работи овци бесловесни и за нашите деца и внуци. Вака се распродава државата и вака се уништува за вјек и веков. Никогаш повеќе да не пркне. Ако ова не го разбирате …

Read More »

Ајде да направиме референдум дали треба Владата на наш грб да се задолжува со рекордни 650 милиони евра!

vasilj

Со најавеното издавање на еврообврзница на износ од 650 милиони евра, јавниот долг и официјално ќе го надмине износот од 5 милијарди евра или 54% од БДП. Тоа се 5 милијарди евра на грбот на идните генерации. Ајде тогаш да направиме референдум. Ние граѓаните да одлучиме дали треба Владата на наш грб да се задолжува со рекордни 650 милиони евра! …

Read More »