статус

Арам да му е на секој оној кој ќе седне на заедничка маса со машите на фашистичкиот режим

najce1-e1461790237134

Седнувањето заедно на невладини организации кои ги претставуваат различните интереси на граѓаните е сосема нормална работа и така треба да биде. Проблемот кој никако не им допира на странците во глава е дека не станува збор дијалог на различни претставници на граѓанскиот сектор. На едната страна се граѓани и нивни претставници, а на другата страна е пропагандна машинерија на власта …

Read More »

И пингвините даваат поддршка на Шарената револуција

prot1

Мојот транспарент од вчерашниот собир во Мелбурн за поддршка на протестите во Македонија. Една пријателка ме замоли да ја објаснам симболиката, поврзаноста со протестите и пораката, па еве ги. 1. Пингвините изникнаа како симбол во една дискусија за тоа како жителите на Исланд се борат за своите права и по гледање на еден документарец на Дејвид Атенборо за Јужниот Пол. …

Read More »

Знаеш ли гумена што е напад врз уметноста?

lumi

Бојата на шарената револуција била напад врз уметноста, и пази – слободниот театар, според љубителката на гумени работи Јелена Жугиќ. Знаеш ли гумена што е напад врз уметноста? Тоа што некој ќе го поистоветува твоето име со театарот. Напад врз уметноста е тоа што ти си поставена за директорка на уметничка институција. А Брехт (кој што се надевам си го …

Read More »

Не им се даваме!

zdrav

Такви се нашите институции… Ако немаат основа да те осудат, тогаш барем што е можно подолго да те држат во притвор, па макар било тоа и куќен притвор. Ни го одложија судењето повторно, за цели 12 дена и веројатно ќе ни го продолжат куќниот притвор за дополнителни 30 дена. Сето ова бидејќи Правобранителството не подготвило некој документ или така нешто. …

Read More »

Пораки однесени од виорот

milc

Амбасадата на САД и амбасадорот на Велика Британија побараа итно да се поништат помилувањата. Амбасадата на САД побара од лидерите посветеност (силна) на Пржинскиот договор и зклучи: “Ветувања за реформи или искази за намера нема да ја вратат земјата на евроатланскиот пат. Делата ќе го сторат тоа. Кому ги испраќаат пораките? Вчера автократот Груевски и “американецот” Ахмети ја забија последната …

Read More »

Јанукович, како и Груевски, бил голем љубител на барокот

По падот на Јанукович, новинари ја посетија неговата резиденција и најдоа низа барокни елементи. На фотографијава еден од нив позира со барокната облека најдена во претседателскиот  плакар. Фото: Ана Бабинец, употребено со дозвола на авторката.

Да не заборавиме, на украинскиот претседател Јанукович импичмент му направија токму пратениците од неговата партија, заедно со опозицијата. По неговото заминување и самата партија го има сменето името за да не ја поврзуваат со ликот кој со корупција на ниво на Фамилијата на Груевски-Мијалков и обид да почне граѓанска војна длабоко им наштети на сопствениот народ и држава. PS На …

Read More »

Кратка приказна за револуцијата

branimir

Се прибираш дома после протест, со некое чудно чувство, мешавина од револт, разочарување и огорченост. Син ти се појавува срамежливо зад вратата, како да мисли дека си му лут, зашто долго време не сте се играле. Му се радуваш што го гледаш. Тој го осеќа тоа, ти се насмевнува и дотрчува до тебе. Го земаш во раце, го фрлаш во …

Read More »

Се гледаме на барикадите!

borjaneftimov

Ако по утрото денот се познава, денес е денот! Прво се будам со пукнат бетон и одложени избори, а потоа доаѓа и одлуката за слобода. Режимот е на колена, да не дозволиме повторно да се исправи. Се гледаме на барикадите! Борјан Ефтимов

Read More »

Нема никаква потреба од Уставен суд за да се свика седница на Собранието

najce1-e1461790237134

Не знам дали разбирате, ама ова нема врска со правото, туку единствено со политиката. Наместо да се применат правните модуси се пристапи кон неправни кои се резултат на политички притисок. Нема никаква потреба од Уставен суд за да се свика седница на Собранието, односно да се вратат во зградата луѓето кои сме ги избрале и кои имаат мандат и се …

Read More »

Еднопартиските избори – насилно рушење на уставниот поредок

najce1-e1461790237134

Според член 8 од Уставот на Република Македонија, една од темелните вредности на нашиот уставен поредок е: “политичкиот плурализам и слободните непосредни и демократски избори“. 1. Не станува збор за партиски, туку за политички плурализам. Тоа значи дека на граѓаните мора да им се овозможи таков вид разноликост која ќе ги опфати различните политички гледања и решенија. 2. Не случајно …

Read More »

Собранието е наше и редно е да си го преземеме од узурпаторите

najce1-e1461790237134

Бидејки нашите избраници не сакаат да си ја вршат работата, време е ние да си ја завршиме. Собранието е наше и редно е да си го преземеме од узурпаторите кои го претворија во ругло на демократијата. Мора да влеземе во зградата на Собранието и да почнеме да го практикуваме нашиот неотуѓив суверенитет. Мирјана Најчевска

Read More »

11 заповеди за нов почеток на Македонија

dzeljo

1) Критикувањето и борбата против криминална власт е патриотизам. Не постои совршена власт. 2) Слугувањето на режимот поради било каква корист те прави платеник и соучесник во рушењето на државата. 3) Македонија може да биде многу пристојно место за живеење, ова лудило не е наша судбина. 4) Власта расипува, апсолутна власт апсолутно расипува. Власта треба често да се менува, од …

Read More »

10 ипол причини зошто Скопје 2014 треба ДА СЕ СРУШИ

z

Скопје 2014 треба да се сруши. И тоа не затоа што е лаичко и кичерајско оправдување за архитектура, и визуелен производ на исфрустрираните и неедуцирани фантазии на едно диктаторче. Да, Скопје 2014 е се’ освен архитектура, и со своето темелно неразбирање и непочитување на историското градско јадро, како и на современите и историските архитектонски стилови ни го претвори градот во …

Read More »

Секој именуван функционер на работа да оди со јавен превоз

najce1

Во моментов е најстрашно да се каже дека некој се согласува со етнички Албанец за премиер или претседател? Еве и јас да се придружам на тие обележените. Ич не ми е гајле од која етничка заедница ќе биде идниот претседател или премиер. Она што ми е гајле е да биде паметен човек (демек барем два грама мозок) и со демократска ориентација (демек …

Read More »