Вардарски регион

Јавна расправа за загадувањето во Кавадарци

kv

Јавната расправа ќе се одржи во големата сала на Општината во среда со почеток  во 12:00 часот. Големата сала на општина Кавадарци ќе биде домаќин на дебата на тема „Состојби и можни решенија за надминување на проблемот со сезонското загадување на воздухот со ПМ 10 честички“. Оваа тема се наметнува како резултат на енормното загадување кое последните неколку години се …

Read More »

Навивачите на прилепска Победа до јужнот сосед – “Грција е Македонија”!

кв1

Политиката повторно ги замеша прстите во спортот. Изминатиот викенд на градскиот стадион во Кавадарци се одигра традиционалиот меморијален фудбалски турнир “Вуко Каров”. Титулата и оваа година замина во ветрините на фудбалскиот клуб “Победа” од Прилеп која во финалето го декласира домаќинот Тиквеш со високи 6:0. Иако фудбалот во Кавдарци е на катастрофално ниско ниво, сепак на трибините имаше присуство од …

Read More »

Општина Росоман го зголеми надоместокот за новороденче на 3000 денари

r

Општина Росоман на чело со градоначалникот од ВМРО-ДПМНЕ, Стојанче Лазов, на јавноста и ја соопштија најновата мерка за стимулирање на наталитетот во оваа општина. За секое првороденче Локалната Самоуправа ќе исплаќа еднократен надоместок во висина од дури 3000 денари. Оваа одлука едногласно ја усвоија сите советници и веруваат дека со оваа нова стратегија од стимулирање на родилките од цели 3000 …

Read More »

Споменик буре поставен во Кавадарци, лозарите со наведната глава!

bu

Општина Кавадарци, нејзините граѓани а најмногу лозарите од овој крај добија нов “шамар” по образ од страна на градоначалникот  Александар Панов. Нов споменик, големо буре-каца е поставено на влезот од градот од кај Росоман, односно кај новиот кружен тек. Функционалноста на овој споменик е наменета за пречек на гостите. Од службата за односи со јавноста при локалната самоуправа Кавадарци информираат …

Read More »

Кавадарчани во континуитет дишат загаден воздух

kr

Кавадарчани во континуитет дишат загдаен водух. ПМ10 честичките се високо над дозвоелените 50 микро грами на метар кубен и достигнуваат и над 500 мг, покажуваат податоците од министерството за животна средина. Редовни загадувачи во општина Кавадарци се фабриките, автомобилите и граѓаните кои за огрев користат јаглен. И оваа зима Кавадарци беше во групата општини во Македонија кои се најзагадени. Според …

Read More »

60 проценти од буџетот на општина Кавадарци се одлева за плати на администрацијата

љњљ

53-тата седница која ја оддржи советот на општина Кавадарци беше една од најкратките во историјата на оваа кавадаречка институција. Седницата траеше само 30 минути а како по правило на неа не беше присутен и градоначалникот Александар Панов. Со 12 гласа “ЗА” и 4 гласа” ПРОТИВ” на оваа седница беше усвоен кварталниот извештај за извршувањето на буџетот за четвртиот квартал од …

Read More »

Основното училиште во Демир Капија претворено во партиско дувло

55

Основното училиште „Димче Ангелов Габерот“ од Демир Капија е претворено во приватно партиско училиште на ВМРО-ДПМНЕ, реагираат од општинската организација на СДСМ од оваа општина. Социјал-демократите реагираат и на скандалозното преместувањето на една од наставничките која имала уште пет години до пензија. Наставничката само затоа што имала спротивни размислувања од директорот и раководните органи на ова училиште е испратена да …

Read More »

Нови предизборни ветувања на кавадаречкиот градоначалник Панов

eeee

Традиција е последните десет години посебно пред секои избори, без разлика дали се парламентарни, претседателски а посебно локални, градоначалникот на општина Кавадарци, Александар Панов, излегува на медиуми и постојано ветува нови (нереални) проекти иако и претходните кои ги ветил (далеку пореални) не се остварени. Најновата низа на ветувања и реализација на проекти за 2017 година се изградба на бизнис центар …

Read More »

Огромни дупки ги оштетуваат возилата во Кавадарци

k1

Средовековна глетка во центарот на општина Кавадарци, дупки на главната раскрсница во срцето на градот предизвикувајќи кочење на сообраќајот. Жителите на општина Кавадарци ги искршија своите автомобили минувајќи низ улицата “Мито Хаџивасилев – Јасмин” која е една од најфренквентните во општина Кавадарци. Возачите револтирани, апелират до надлежните и одговорните дека вакви пропусти не смеат да се случуват посебно во централното …

Read More »

За Водици во Кавадарци, поп му посака трет мандат на градоначалник од ДПМНЕ(ВИДЕО)

kk

На самиот ден на празникот Водици, кога се спремаше церемонијата за фрлање на крстот во водите на реката Луда Мара во Кавадарци, се случи невидено фијаско. Имено, откако беше фрлен и фатен крстот, еден од поповите задолжени за држење на говор, јавно изјави благодарност до градоначалникот на општина Кавадарци, Александар Панов, за она што го приредувал веќе неколку години по …

Read More »

Измрзнаа лозовите насади во Тиквешијата, нов проблем за лозарите од овој регион

ењфњ

Ниските температури во тиквешијата беа немилосрдни кон лозарите од овој регион. Изминатата недела беше регистрирани екстремно ниски температури кои предизвикаа мрзнење на некои сорти лозов насад и до 60%. Штетите се огромни. Лозарите се соочуваат со уште еден проблем,-22 степени целзиусови беа измерени во  некои делови од тиквешко кои допринесоа измрзнувањето кај сортата Вранец и тоа до 40%. Од трпезните …

Read More »

Паганската василичарска традиција продолжува во Тиквешијата

se

Василичарскиот оган и оваа година распали во тиквешијата. Жителите од селата Бегниште и Ресава и оваа година и покрај ниските поларни температури го одбелажаа овој пагански ритуал со оган, колбаси, песна и “Џоломари”. Џоломарите ги црнат лицата и рацете со саѓи, брадите и мустаќите им се од волна, качулките од козјо сукно во темни бои. Околу половината врзуваат широки кожени …

Read More »

Вежбовни боеви активности на Криволак

kri

Поради безбедносно изведување на планираните вежбовни активности, Командата на Гарнизонот на Армискиот полигон Криволак го известува месното население дека во периодот до 13-ти  овој месец на повеќе реони на полигонот ќе се изведуваат вежбовни боеви активности. Токму затоа, во наведениот период се забранува секакво движење и престој на луѓе, моторни возила и стока во овие реони, како и земање или …

Read More »

Во Кавадарци најмногу заболени од грип, детските градинки се скоро празни

kk

Нови 1024  лица заболени од грип само изминатата недела се регистрирани на територијата на општина Кавадарци со што вкупниот број се искачи преку 1500. Но ова не е реалната бројка за заболени со оглед на тоа што голем број од жителите се лечат во домашни услови. Овие бројки ја искачија општина Кавадарци на првото место во Република Македонија на заболени …

Read More »

Дневно мени за пациентите во општата болницата во Кавадарци

01

Запрепастувачки глетки за пациентите на детското одделение при општата болница во Кавадарци. Пациент, мало дете  од Кавадарци заедно со неговиот родител деновиве претстојувале на детското одделени и она што го доживеале заедно со останатите пациенти едноставно не го очекувале. Кога пристигнал дневниот оброк тие биле запрепастени од глетката. Кришка леб, парче сиренце. Помислиле дека е некоја шега но подоцна кога …

Read More »