вести

Жртвите на поплавата во Шуто Оризари бараат помош од општината и владата

Жртвите на поплавата во Шуто Оризари бараат помош од општината и владата

Десетици домови во Шуто Оризари се повеќекратно поплавувани по обилните дождови во Скопје. Поплавените жители се жалат дека немаат соодветна помош ниту од општината, ниту од државата. Жртва на поплавата се пожали дека не спие во својот поплавен дом поради влагата, туку во шатор надвор од домот. Жителка на Шуто Оризари, жртва на поплавата, се жалеше дека наместо да се …

Read More »

(видео) Ѓубре плови по Вардар

(видео) Ѓубре плови по Вардар

Загаденоста на реката Вардар во центарот на Скопје е алармантна. Огромен број на пластични шишиња пловат по Вардар. Скопје е еден од најзагадените градови во Европа, а градот сеуште нема ефикасна стратегија како да се справи со различните форми на загадување.

Read More »

Павле Богоевски: Дајте барем еден доказ за мојата наводна вклученост во српските протести против Вучиќ, какви што има за присуството на српскиот агент на БИА во Собранието на РМ на 27-ми април

pavle

Малку познато за мене, јас сум четвртина Србин. Баба ми е родена во прешевскиот крај, имам роднини и често одам таму. Најмногу поради тоа, би сакал да одговорам на вчерашната изјава на Министерот за надворешни работи на Р.Србија Ивица Дачиќ, за моја наводна вклученост во протестите против Претседателот на Р.Србија Александар Вучиќ: Буткањето на еден владетел кој сака неконтролирано да …

Read More »

Кампања „Прав(д)а за сите“: Напаѓачите на ЛГБТИ луѓето да се изнесат пред суд!

pravda

Вчера, при одбележувањето на 17 мај, меѓународниот ден за борба против хомофобијата, трансфобијата и бифобијата, беше промоворана кампањата за еднаквост „Прав(д)а за сите“, поддржана од УСАИД. Директорката на Хелсиншкиот комитет Уранија Пировска и порача на новата влада да ги изведе пред правдата напаѓачите на ЛГБТИ лицата, потсетувајќи дека физичките напади од последните години немаат судска разрешница. Во изјава за „Слободна …

Read More »

Груевски се „бори не само за да ја задржи фактичката контрола врз владата, туку и за да ја зачува својата слобода“

гgrujo

„Постојната криза во Македонија може да стане дестабилизирачки фактор за регионот, доколку ЕУ не преземе поодлучна акција“, се вели во коментарот на тинк-тенкот Европскиот совет за надворешни работи. За овој тинк-тенк нема сомнение дека парламентот и пратениците беа нападнати од „поддржувачи на владејачката ВМРО“, по изборот на Талат Џафери за претседател на собранието кој ќе биде обжален пред Уставниот суд …

Read More »

Хелсиншки комитет: За време на насилството во собранието се сторени 28 кривични дела!

vlez

Посебен извештај на Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија за нападот врз собранието и пратениците: Идентификувани и можни кривични дела сторени за време на насилството во Собранието на 27 април 2017 година “Непосредно по изборот на претседател на Собранието на РМ од страна на парламентарното мнозинство, на 27 април 2017 година, околу 19 часот, организаторите и учесниците во …

Read More »

Талат Џафери оствари средба во собранието со Хојт Ли како претседател на собранието

Талат Џафери оствари средба во собранието со Хојт Ли како претседател на собранието

Ќе се потрудам да бидам претседател на сите пратеници во Собранието, изјави Талат Џафери во собранието, по официјалната средба со претставникот на САД Хојт Ји.

Read More »

Хојт Ји: Парламентарното мнозинство треба да предложи владина програма, за која треба да се расправа во парламентот

hojtli

Претставникот на САД, господинот Хојт Ји, истакна дека САД ќе продолжат да соработуваат со сите главни чинители за остварување на целта на стабилна, демократска и просперитетна иднина на Република Македонија. Хојт Ји побара темелна истрага и изнесување пред правдата на напаѓачите на собранието на 27 април 2017. Хојт Ји истакна дека во парламентот треба да се дебатира за владата и …

Read More »

ШТО АКО РЕЖИМОТ ОДЛУЧИ ПО СЕКОЈА ЦЕНА ДА НЕ ЈА ПРЕДАДЕ ВЛАСТА?

dzeljo

Тој ден во Собранието не влезе народ, како што тврди ДПМНЕ и режимските гласасила, туку паравојска, помогната од структури во регуларната полиција! Народот е шминка. Шминка за да се прикријат оние со качулките на глава. Груевски и режимот тој ден, покрај насилството во Собранието, беа поразени. Изгубија претседател на Собранието, изгубија во очите на јавноста, изгубија и кај меѓународната заедница. …

Read More »

СДСМ: Груевски, Иванов, Велјаноски, Чавков, се обидоа да предизвикаат меѓуграѓански, меѓуетнички судир и државен удар

zabata1

На денешната прес конференција, на СДСМ, Дамјан Манчевски, пратеник и потпретседател на СДСМ Скопје порача дека мора да одговараат нарачателите на насилството во Собранието: “Ќе одговараат и директните извршители, но уште поважно ќе одговараат и оние кои го нарачаа обидот за убиство во Собранието. ОЈО, МВР и надлежните институции мора да водат јавна и транспарентна истрага со цел да се откријат …

Read More »

Најчевска: Ова е организиран терористички напад во кој е вклучена полиција

najce

Фејсбук статус на професорката Мирјана Најчевска: Терористичкиот напад врз Собранието на Република Македонија е долго време подготвувана акција, со јасно одредени улоги, хиерархиска поставеност и конкретна цел. 1. Подолг период се минимизира улогата на институциите и се повикува на линч. За да не дојде до забуна кој треба да биде линчуван се печатат потерници со ликовите на луѓето кои се …

Read More »

Напаѓачите на Собранието и пратеници, што го загрозија уставниот поредок и безбедноста – во затвор!

kriminalci

Демократијата има право да се брани кога е нападната од страна на криминалци. Сите што завчера неовластено и насилно влегоа во собранието за да прават кривични дела се криминалци, и со нив треба да се постапува како со криминалци! Но, има различни криминалци. И со секој криминалец треба да се постапува различно, согласно законот.   Криминалци – терористички загрозувачи Некои …

Read More »

Заев: “Тоа вчера беше обид за убиство, по план и добра умисла”

zaevza

Повредениот лидер на СДСМ Зоран Заев, на денешната прес-конференција ги посочи Никола Груевски, Ѓорге Иванов, Трајко Вељановски и Митко Чавков како поттикнувачи на насилството во собранието во кое настрадаа повеќе пратеници, новинари, полицајци и граѓани. На одговор на новинарско прашање, Заев укажа дека “Тоа вчера беше обид за убиство, по план и добра умисла”. Според Заев, дел од сторителите биле полицајци, …

Read More »

Хелсиншки комитет: Полициските службеници, нивните претпоставени, напаѓачите и организаторите на протестот се одговорни за немирите во Собранието

vlez

Набрзо по изборот на претседател на Собранието на РМ од страна на парламентарното мнозинство, организаторите и учесниците во протестот „За заедничка Македонија“ насилно влегоа во собраниската зграда. Видно од многубројните видео снимки, полицајците задолжени за чување на јавниот ред и мир и безбедноста на присутните во собраниските сали, дозволија непречен влез на протестантите. Влезот им беше дозволен и на лица …

Read More »

Владимир Милчин: Отпишаниот Иванов ужива во извршувањето на налозите од Груевски и со задоволство оди на бацирака во Москва

milcin

Интервју со Владимир Милчин, професор во пензија, граѓански активист и поранешен извршен директор на Фондацијата отворено општество – Македонија. Слободна Македонија: Во интервју за унгарска телевизија, Иванов упати обвинување дека средствата на даночните обврзници на САД, преку УСАИД и ФООМ, биле користени за насилни акции, како што е палењето на неговата канцеларија. Како ја коментирате оваа изјава, со оглед на …

Read More »