вести

СЈО: Ние апелиравме, а пратениците решаваат за Законот за заштита на сведоци

sjo5

(META) Специјалното јавно обвинителство му остава на Собранието да го реши прашањето со измените на Законот за заштита на сведоци, велат од СЈО на нашето прашање дали повторно ќе бара од актуелниот собраниски состав да ги донесе измените на Законот за СЈО и на Законот за заштита на сведоци или ќе го чека формирањето на новиот парламентарен состав по изборите на …

Read More »

СДСМ: Ќе го заштитиме аквадуктот кој е споменик на културата претворен во депонија за градежен шут

akva3

„Споменик на културата кој е вистинска реткост на Балканот е претворен во депонија за градежен шут. Реката која поминува под него е полна со ѓубре и потенцијален извор за зараза на Скопје“ – изјави Роберт Алаѓозовски, претседател на Комисијата за култура на СДСМ, укажувајќи на катастрофална состојба во која се наоѓа аквадуктот и неговата околина. „Власта на обвинетиот Груевски и министерката за …

Read More »

Шахпаска: Власта го зголемува ризикот за ширење на ХИВ и ги загрозува животите на пациентите кои се лекуваат

1889-jagoda

„Власта на Никола Груевски ги става под ризик граѓаните, ја зголемува можноста за ширење на ХИВ вирусот, ги загрозува животите на пациентите кои веќе се лекуваат“, изјави пратеничката од СДСМ Јагода Шахпаска. Шахпаска укажа дека власта тоа го прави со Буџетот за 2017 година кој планираат да го донесат со кој се кратат неверојатни 59 проценти од средствата предвидени за …

Read More »

Хелсиншки комитет со кривична пријава против службени лица од МВР заради спречување јавен собир

ebr

Интегрално соопштение на Хелсиншкиот комитет за човекови права: „Хелсиншкиот комитет за човекови права поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство – Скопје против службени лица при Министерството за внатрешни работи, кои спречиле слободно собирање и изразување на протест на студентите. Кривичната пријава е поднесена против раководните службени лица кои дале наредба и униформираните полициски службеници (припадници на Единицата за брзо …

Read More »

Граѓански протест пред собранието: Сакате ли епидемија на ХИВ?

protest2

Пред Собранието се организира протестен собир поради кратењето на буџетот, поради кое 15.000 припадници на групи под најголем ризик од ХИВ и нивните семејства ќе останат без бесплатните средства за превенција и брзи тестови за рано откривање на ХИВ. На протестот се истакнати транспаренти: „Сакате епидемија на ХИВ?“, „Кој сака да ја зацрни Македонија?“, „Поевтино е да се спречи, отколку да се лечи!“. …

Read More »

ВЛАДАТА ГИ СТАВА ПОД РИЗИК ЖИВОТИТЕ НА НАЈМАЛКУ 15.000 ГРАЃАНИ

hiv

Во четврток со почеток во 11 часот пред Собранието на РМ се организира протестен собир. Со буџетот од 2017 година 15.000 припадници на групи под најголем ризик од ХИВ и нивните семејства ќе останат без бесплатните средства за превенција и брзи тестови за рано откривање на ХИВ. Преку теренските сервиси на граѓанскиот сектор на годишно ниво се нудат повеќе од …

Read More »

Катица Јанева: Опструкциите кон СЈО продолжуваат, не ни ги даваат сите избирачки списоци

katica1

Голем дел од неподигнатите 35 илјади лични карти од МВР, кои беа спомнувани во контекст на истрагата „Титаник“, ќе бидат доказен материјал доколку се подигне обвинение пред Судот, изјави специјалната јавна обвинителка во интервју за Алсат-М, во емисијата 360 степени. Според Јанева, само дел од избирачките списоци биле земени од ДИК: „Сите избирачки списоци за сите избирачки циклуси немаме начин како да …

Read More »

Шекеринска: Ниту еден наставник во нашата држава да нема плата пониска од просечната

rada

„Не е возможно да имате да имате добро и квалитетно образование доколку немате мотивирани, добронаградени и ценети наставници“, изјави денес Радмила Шекеринска, заменик претседателка на СДСМ. Шекеринска укажа дека новата влада на СДСМ ќе ги покачи платите на целиот наставени кадар: „Во првите две години ќе обезбедиме почетничката плата на наставник да изнесува најмалку колку просечната плата во Република Македонија. Ниту еден наставник …

Read More »

Судењето на Павле Богоевски одложено – овации пред Кривичен суд

pavle1

Судењето на граѓанскиот активист Павле Богоевски, обвинет за фрлање боја на Министерството за култура, е одложено за 14 ноември 2016 година. „Судењето е одложено за 14.11. бидејќи обвинителството на зврлевски не обезбедило имотно-правно побарување од Министерство за култура. Ова е конститутивен елемент за делото за кое ме товарат и ојо воопшто не требало да почне постапка без него. т.е. Не …

Read More »

Павле Богоевски: Зврлевски не мрдна ниту со малиот прст против мафијата која како канцер ни ја уништуваше државата

pavlebogoevski

Слободна Македонија: Зошто си обвинет? Павле Богоевски: Обвинителството на зврлевски ме товари за Учество во толпа што ќе изврши кривично дело (чл. 385 КЗ на РМ). За ова дело следува парична казна или казна затвор до три години. Поинаку кажано, оваа пријава е за протестот од 18ти Април, кога мета на Шарената Револуција беше зградата на Министерството за култура. Според …

Read More »

Кои пратеници гласаа против закон за заштита на сведоци на СЈО?

sjo3

Погледнете кои пратеници гласаа против законски измени за заштита на сведоци, што беше барање на СЈО. 52 пратеници гласаа против да се донесе Предлог – закон за изменување и дополнување на Законот за заштита на сведоци по скратена постапка, затоа законот не беше донесен.  

Read More »

Кои пратеници гласаа против продолжување на мандатот на СЈО?

sjo5

Погледнете кои пратеници гласаа против продолжување на мандатот на СЈО:   Листата е од денешното гласање за да се донесе Предлог – закон за изменување на Законот за Јавно обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите по скратена постапка. Предлогот не беше изгласан, затоа што гласаа против 54 пратеници.

Read More »

Шарена револуција повикува на собир за поддршка на Павле Богоевски пред кривичниот суд во Скопје

pavle

Повикот објавен на страницата „Шарена револуција“: „Еден за сите, сите за еден! На 05.10.2016, Среда, во 10:45 ние ќе бидеме заедно со нашиот соборец Pavle Bogoevski, пред Основниот Суд Скопје 1. Ве повикуваме да ни се придружите. Продолжуваат притисоците врз луѓето кои секојдневно протестираа и протестираат против овој режим. Продолжуваат да се судат граѓани кои ја критикуваат власта додека криминалците …

Read More »

Концерт на депонијата во Тетово

tetovo

Тетовските уметници со поинаков протест против загадувањето и депонијата. Опколени со отпадоци се играа нотите на суитата „Воздух“ на Бах, во знак на протест против собирот на отпадокот во влезот на Тетово. Овој протест е организиран од организацијата “Еко Герила“ во пресрет на фестивалот на поезијата „Деновите на Наим“, каде се очекува многу уметници и љубители на пишаниот збор да …

Read More »

„Трезор“: СЈО бара изземање на судија, притвор за началник на УБК, одземање пасоши, и замрзнување сметки на „Финзи“

sjo6

Од СЈО за „Мета“ велат дека со сигурност ќе поднесат жалба на одлуката за неопределување притвор на еден од осомничените во „Трезор“. Жалбата на СЈО треба да ја разгледува тричлен совет на Кривичниот суд, кој во рок од 48 часа треба да донесе одлука дали ќе го потврди решението на судијата на претходна постапка или ќе го прифати барањето на …

Read More »