вести

Нови 90 вработувања побарал вториот канал на МТВ од Владата

Migena-Gorenca

Уредничката на вториот канал на МТВ, Мигена Горенца, вели дека веднаш по донесувањето на измените за емитување програма на албански јазик 24 часа, во јуни, испратила извештај  до Владата за состојбата со кадар и со техника, како и за сè што треба да им се обезбеди за да ја остварат програмата. – Во тој извештај, правен пред да знаеме дека ќе …

Read More »

Програмите на МРТ на јазиците на националностите едвај составуваат крај со крај

Jonathan-Stoneman-na-kraj-levo-za-4-kanal-MRT-trkalezna-masa-na-OBSE-27noe17-Meta

„Ромската редакција во МТВ има само еден човек, за програмата на српски јазик ангажирани се еден или двајца. Вработените во редакциите на помалите етнички заедници и во телевизијата и во радиото на јавниот радиодифузен сервис честопати работат во руинирани простории, без доволно столчиња и бироа, а тешко доаѓаат до техника и камери. Се чувствуваат изолирани и другите, а демотивирани се …

Read More »

Проблеми со кучиња и миленици во Аеродром

anima

Дел од граѓаните на Аеродром стравуваат од уличните кучиња и се жалат на нехигиена од сопствениците на домашни миленичиња. Сопствениците на домашни миленици бараат соодветен јавен простор за домашни миленици. Видео материјалите се снимени во пролетта 2017 на подрачје на општина Аеродром, во рамките на граѓанската иницијатива за “Мапирање на проблемите, потребите и барањата на граѓаните на Скопје”. Граѓанската иницијатива …

Read More »

(видео) Жителите на Аеродром за “Скопје 2014”: Го унаказија Скопје

sk

Што мислат Скопјани за “Скопје 2014”? Видео материјалите се снимени во пролетта 2017 на подрачје на општина Аеродром, во рамките на граѓанската иницијатива за “Мапирање на проблемите, потребите и барањата на граѓаните на Скопје”. Граѓанската иницијатива за “Мапирање на проблемите, потребите и барањата на граѓаните на Скопје” е проект поддржан од ФОOМ.

Read More »

Селмани: Манчевски кажува флоскули, а Владата сака да владее со медиумите

Naser-Selmani-i-Katerina-Kolozova-22-noe17-Meta

„Законот е премногу детализиран, до инфантилизирање, до карикатуралност, дотаму да се одредува која програма кога да се емитува. Со него се ограничува слободата на изразувањето и, уште повеќе, ќе се воведе цензура и автоцензура во медиумите“, наведе Катерина Колозова од Институтот за општествени и хуманистички науки – Скопје (ИОХН) на денешната презентација на нивниот извештај „Проценка на ефектите на постоечката …

Read More »

Манчевски: За законот за ААВМУ не ни се брза, а за законот за медиуми – апсолутно не се брза

Damjan-Mancevski-ESociety860x680-1

Ако за законот за ААВМУ не ни се брза, за законот за медиуми – апсолутно не ни се брза да го донесеме, изјави денеска министерот за информатичко општество и за администрација, Дамјан Манчевски, во паузата на 13. Kонференција „Е-општество“, организирана од Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“. – Законот за ААВМУ веќе три години се дебатира и нема да се брза, …

Read More »

СЕММ: Државата да не се меша во саморегулацијата на медиумите

kameri-860x680

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) денеска порача дека ниту една влада или политичка партија не треба да одлучува во име на медиумите, реагирајќи на најавените измени на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. Според СЕММ, мора да се елиминира какво било влијание на државата врз процесот на саморегулација во медиумите, кој сè повеќе се прифаќа. „Поставувањето …

Read More »

Владата подготвена да ги избрише глобите за медиумите и да го зголеми буџетот за МРТ

Naser-Selmani-debata-zakon-za-AVMU-20noe17-Meta

Целта на Владата е да создаде простор и механизми со кои медиумите ќе можат да се саморегулираат, оти таа не треба да биде авторот на реформите на медиумите, рече министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, на денешната дебата за предлог-законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, која Владата ја организираше како продолжение на досегашната расправа со медиумите и со …

Read More »

Селмани: Владата сака да ја игра улогата на главен уредник на медиумите

ZNM-OBSE

За Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) е апсолутно неприфатлива идејата на Владата таа да ја регулира медиумската содржина, истакнал претседателот на ЗНМ, Насер Селмани, на средбата со новиот генерален секретар на ОБСЕ, Томас Гремингер, кој е во посета на земјава, а на која учествувале претставници на пет граѓански организации. „Тоа е во спротивност со најдобрите практики во европските демократии“, …

Read More »

Манчевски: Владата нема да иницира регулирање на работата на порталите

Damjan-Mancevski-860x680

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, денеска соопшти дека Владата нема да иницира промени во Законот за медиуми за да се регулира работата на порталите. Сепак, тој додаде дека остануваат отворени за сугестии за законот ако професионалните здруженија сметаат дека има потреба од тоа. – Промените во Законот за медиуми, ако има потреба, треба да дојдат по барање …

Read More »

Поповски: Создаваме услови за целосна независност и професионализација на МРТВ

popovski-odihr-860x680

Министерот за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски денеска се сретна со Харлем Дезир, претставник за слобода на медиумите на ОБСЕ, придружуван од делегација на ОБСЕ. Дезир ја поздравил отвореноста на Владата за носење на новиот закон за аудио и аудио визуелни медиумски услуги низ широка отворена експертска дебата со почитување на мислењата и препораките на ОБСЕ и на ЕК …

Read More »

Од 52 случаи на напади кон новинари, пет се предадени на ОЈО и пет се на суд

pres-konferentsija-Naser-S-ZNM-860x680

Само 10 од 52 случаи на напади кон новинари се целосно истражени од кои пет се предадени во Основно јавно обвинителство, а пет во суд каде биле констатирани полесни прекршоци, објави „Вистиномер“. Овие податоци МВР ги испратило до Здружението на новинари (ЗНМ) откако Здружението барало одговор колку случаи на напади кон новинари имаат регистрирано, во колку од нив имаат постапено …

Read More »

АВМУ ги обжалила казните за изборни прекршоци на радиодифузерите како „недоволни“

AVMU-fev17-Meta

Во извештајот на ОБСЕ и ОДИХР од 29 октомври 2017 година се вели дека Основниот суд донел одлуки во два случаи од првиот изборен круг, пресудувајќи казни пониски од пропишаните во Изборниот законик (ИЗ) за прекршување на изборениот молк и неизбалансирано известување. Во првичните наоди и заклучоци на ОБСЕ и ОДИХР се вели дека иако ИЗ пропишува парична казна од 8.000 …

Read More »

Најново од ЕБУ за „Евровизија 2018“: Македонија е „аут“, ама се работи да биде „ин“

lista-na-ucesnici-na-evrovizija

По минатонеделната објава дека Македонија поради долгови не може да учествува на изборот на песна на „Евровизија 2018“, од ЕБУ (Европската радиодифузна унија) за „ЕСЦ Тудеј“, велат дека се надеваат дека ќе најдат заедничко решение со МРТ. – Се разбира дека се надеваме дека може да се најде решение за МРТ да може да биде вклучена во натпреварот за песна …

Read More »

ААВМУ бара ТВ „Алфа“ да им се извини на Pомите за направена дискриминација

Agencija-za-audio-i-audiovizuelni-mediumski-uslugi-fev17-Meta

Телевизијата „Алфа“ ќе мора да им се извини на граѓаните од ромска националност поради констатирана дискриминаторска содржина во прилог емитуван во информативните изданија, соопшти ААВМУ. Комисијата за заштита од дискриминација утврди елементи со навредлива содржина на основа на етничка припадност и припадност на маргинализирана група, во јавното информирање на телевизијата. Според Агенцијата, телевизијата со прилогот „Сè побројни и понасилни се Циганите …

Read More »