вести

Коце, поголема штета си ти и твоите суртуци отколку поплавата!

vasko1

Коце се претставуваше како субурбано типче кое нема врска со „Скопје 2014“, тоа го тераа премиерот и министрите. Иако се менуваше личниот опис на градот на кој Коце е градоначалник, тој се држеше до цевките, канализацијата, фи 500, фи 1000, тротоар овде, кружен тек онде. Никој не го поврза со одговорноста кон убивањето на душата на градот затоа што Коце …

Read More »

Што правел Коце Трајановски пред и за време на катастрофалната поплава?

stajk

Фејсбук страницата на градоначалникот на Скопје Коце Трајановски има две објави на 06.08.2016 година, денот кога на Скопје му се случи катастрофална поплава. Во првата објава од 11.44 часот Коце Трајановски информира дека претходната вечер бил на настап на класични гитари, кој се одржал на плоштадот Мајка Тереза, пред платото на МОБ. Втората објава e од 14.27 часот, час и половина откако еден …

Read More »

Дамјан Манчевски: Коце Трајановски треба веднаш да поднесе оставка

kocest

Девет дена по катастрофалната поплава во Скопје која однесе најмалку 22 животи, градоначалникот на Скопје Коце Трајановски конечно смогна сили да упати „најискрено сочувство до семејствата што во водената стихија ги загубија своите најблиски“ на својот фејсбук профил. Девет дена по катастрофалната поплава во Скопје која предизвика смрт кај најмалку 22 лица, стотици повредени и огромни штети во илјадници домови, градоначалникот …

Read More »

СДСМ: Парите од Панорамското тркало мора да се пренаменат за да им се помогне на граѓаните

shileg

Во денешното соопштение портпаролот на СДСМ Петре Шилегов ги обвини ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ дека гласале против вистинска помош за настраданите граѓани: „Наместо одговорност за нефункционирање на институциите, наместо решавање на проблемите на граѓаните, клучен приоритет на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се парите од криминалните тендери. Парите од Панорамското тркало, од спомениците, парите за задоволување на тендерските апетити на владејачката коалиција, мора …

Read More »

„Македонските мускетарки“: Ќе ни треба една и пол година да преслушаме 20.000 тонски записи

kurier-za-sjo

Предвидените 18 месеци за завршување на истражните постапки и за покренување на обвиненија за случаите кои произлегуваат од незаконското прислушување нема да бидат доволни и Специјалното јавно обвинителство очекува Собранието да го продолжи тој рок, оценува обвинителката на СЈО, Ленче Ристоска во интервју за австрискиот весник „Курир“. (META)  Таа вели дека работат под огромен притисок, а истовремено се соочуваат со …

Read More »

Зошто власта не сака да ги пренамени 19-те милиони евра од „Панорамското тркало“ за жртвите од поплавите?

panoram1

Дури осмиот ден по катастрофалната поплава Собранието на Република Македонија одржа седница и усвои заклучоци што треба да се преземе за санирање на последиците од невремето од 6 август, во кое загинаа најмалку 22 лица, десетици се повредени, а причинета е огромна материјална штета. Собранието не ги прифати предлог заклучоците на опозицијата да се стопира „изградбата на објекти и други градежни активности долж …

Read More »

Кои земји испратија помош за справување со поплавата?

popgal41

Според Извештајот за активностите на Системот за управување со кризи, на Дирекцијата за заштита и спасување преку механизмот за заштита и спасување заклучно со 12.08.2016 година е понудена и прифатена следната помош (опрема): Австрија 300 семејни сетови за хигиена (1сет опслужува 5 члено семејство за месец дена) 10 пумпи за вода/кал 3 генератори 14 kVA 10 рачни пили 200 ќебиња …

Read More »

Охрид – шампион во иселување: Гостите го полнат, домаќините заминуваат!

ohr

Охрид, 14 август, 2016 – 11:27 (META)  Според официјалната статистика на Државниот завод, Охрид, со години, е шампион во иселувањето од земјата. Звучи неверојатно, но егзактен е показателот дека од вкупно 767 граѓани кои лани ја напуштиле Македонија, скоро половина се од туристичкиот бисер Охрид, градот кој, додека гостите го полнат, домаќините заминуваат! Во истиот период од странство во земјава …

Read More »

Жерновски како сведок во СЈО за демолирањето на општинските бараки

zern

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, во вторник, 16.08.2016, повторно е повикан во Специјалното  јавно обвинителство, но овојпат за случајот со демолирањето на општинските бараки. „Како што се слуша во една од „бомбите“ на опозицијата, тогашниот премиер Никола Груевски, во разговор со поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиевски,  нарачува и договара протест пред општина Центар во наводна одбрана за …

Read More »

Што има деструктивно во барањето оставка на виновниците за деструкцијата од поплавата?

kocefirenca

Никола Груевски на вчерашното ТВ-гостување кажа дека било деструктивно барањето на оставка на градоначалникот на Скопје. Но, да видиме што е деструктивно: 1. Деструктивно е да инвестираш десетици милиони евра во економијата на Фиренца по наредба на „пастирот“, а да не изградиш ефикасен систем за заштита од поплави на Скопје кога знаеш дека и најмал дожд предизвикува поплави во делови од …

Read More »

Најчевска: Го гушкаат криминалецот кој гордо се шета по местото на сопствениот злочин

najce

Граѓаните на Македонија го живеат сонот на еден лудак. Тие се заробени во делиричната фантасмогорија на еден болен ум во која жртвите го гушкаат криминалецот кој гордо се шета по местото на сопствениот злочин. Поморбидно нешто од фотографирање и наводно помагање на оние кои си ги уништил не можам да замислам. До последен здив ќе работам на тоа да ги …

Read More »

Седмиот ден по катастрофалната поплава: Како е можно?

popgal28

Како е можно државата да не изгради ефикасен систем за заштита од поплави на Скопје, и покрај експертската проценка за загрозеност од поплави (од 2007) во која се истакнува дека нема таков систем и дека системите за одводнување не се во функционална состојба „така што и при појава на врнежи од помал обем водата се излева и поплавува“? Како е …

Read More »

Шест дена од поплавата: Организацијата за помош е катастрофа

meta1

Скопје, 12 август, 2016 – 17:21 (META)  Шест дена по катастрофалните поплави во Стајковци се уште владее хаос и безредие. Не се знае кој помага, кој дава храна и кога граѓаните да очекуваат механизација која ќе им помогне во исфрлањето на шутот од нивните домови. Дури на самото место се гледа дека што она што се пишува по социјалните мрежи …

Read More »

ЗНМ: Веруваме дека СЈО ќе води покредибилна и поефикасна постапка за случајот на новинарот Божиновски

znm

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) ја поздравува одлуката на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) со која бара да го преземе од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корпуција предметот против новинарот Зоран Божиновски, поврзан со случајот „Шпион“. (МЕТА) Божиновски е во притвор од април, оваа година, откако беше уапсен во Нови Сад, Србија, а потоа екстрадиран во …

Read More »

Хелсиншки комитет обвинува: Државните институции се директни виновници за црниот биланс на жртвите од поплавата

stajk

Хелсиншкиот комитет смета дека е сторен огромен пропуст во преземањето на превентивните мерки за заштита, како и во начинот на справување со елементарната непогода што го погоди подрачјето на градот Скопје: „Надлежните државни органи, не ги преземале законски определените превентивни мерки.  Процената на загрозеност од природни непогоди е застарена и не соодвествува со реалната фактичка состојба, никакво предупредување не беше …

Read More »