вести

Долгот на МРТ ги отежнува медиумските реформи, Владата не расправала на таа тема

Mile_Boshnjakovski_Portparol

Владата е свесна за ситуацијата со долгот на „Македонската радио-телевизија“ (МРТ), но досега нема разговарано за овој проблем, изјави денеска портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски. Тој додаде дека долгот дополнително ги отежнува медиумските реформи. – Свесни сме за ситуацијата. Во тек се реформите во медиумскиот дел според препораките на Прибе. Самиот долг е нешто што дополнително ги отежнува работите, но …

Read More »

ЗНМ: Владата итно да го намири долгот на МРТ за не бидеме отсечени од ЕБУ

MRTV

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) ја повика Владата итно, во најкус можен рок, да обезбеди пари за намирување на долгот што Македонската „радио-телевизија“ (МРТ) го има кон Европската радиодифузна унија (ЕБУ), кој изнесува околу половина милион евра. Програмскиот совет на МРТ на вчерашната седница донесе заклучок со кој побара од Владата да го намири долгот на МРТ кон Европската …

Read More »

До крајот на ноември ќе биде финализиран законот за аудиовизуелни медиумски услуги

kameri-860x680

Министерството за информатичко општество и администрација вчера почна со подготовка на конечната верзија на новиот закон за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, кој, според роковникот на Владата, треба да биде готов до 30 ноември. За донесување на законот во Собранието е потребно двотретинско мнозинство. Една од причините за изменување и за дополнување на законот, како што се наведува во известувањето, …

Read More »

Васко Лазаревски: Коце Трајановски е најодговорен за катастрофалната состојба во градскиот парк

kanta6

Кандидатот за советник на Град Скопје на листата на СДСМ и коалицијата Васко Лазаревски, укажа дека по осум години игнорирање на Градскиот парк, на Коце Трајановски лицемерно, пред избори, му текнало да ветува негова реконструкција за повеќе од 2 милиони евра. “Коце Трајановски имаше осум години да го уреди паркот, да постави ново зеленило и хидрантска мрежа, да ги исчисти …

Read More »

Шилегов: Ќе го поддржиме целосното обновување на Кино Култура

s8

Во поранешното Кино „Култура“, кандидатот за градоначалник на Скопје Петре Шилегов укажа дека со поддршка на Град Скопје, која што ќе следи после 15ти Октомври, целиот негов капацитет ќе биде искористен и ставен во функција: “Нашата Програма предвидува ваквите простори, кои што ги има во Скопје да се искористуваат, а не да бидат препуштени на забот на времето. По примерот …

Read More »

ААВМУ поведе прекршочни постапки против ТВ „Нова“, „Алсат-М“ и „Телевизија 24“

mediumi-televizii-860x645

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ) поведе прекршочни постапки против „ТВ Нова“, „Алсат-М“ и „Телевизија 24“. Постапките, како што соопштија од Агенцијата, се поведени врз основа на извештаите од надзорот на медиумското известување за изборните, а во согласнот со Изборниот законик. ААВМУ повела прекршочна постапка против „ТВ Нова“ и „Алсат-М“ поради надминување на лимитот за платено политичко рекламирање, додека постапката против …

Read More »

Ратајковски, и покрај оставката, сè уште е одговорен уредник на МТВ 1

ratajkovski-kolaz-1-860x680

Диме Ратајковски сè уште е формално и правно одговорен уредник на првиот програмски сервис на МРТВ, иако пред повеќе од еден месец поднел оставка од лични причини. Тој сè уште фигурира и на интернет-страницата на МРТ како одговорен уредник на првиот програмски сервис. Ратајковски денеска не сакаше да коментира и да одговори на прашањето на „Мета“ дали оставката му е …

Read More »

СДСМ: Коце Трајановски и Никола Груевски ја загрозија безбедноста со ризичните градби во коритото на Вардар

kej

“Злосторничкото здружение предводено од Никола Груевски и Коце Трајановски потроши десетици милиони евра за “Панорамско тркало”, бетонирани “пиратски” галии, жални врби, водоскоци и што уште не, иако градењето во коритото на реката Вардар е најстрого забрането поради ризикот од поплава”, укажа на денешната прес конференција Васко Лазаревски, кандидат за советник во град Скопје на СДСМ и коалицијата. Според Лазаревски, за …

Read More »

СДСМ: Груевски и Трајановски истурија два милиони евра пари на граѓаните во дворот на штабот на ВМРО-ДПМНЕ

g

На денешната прес конференција, Михаела Иванова, кандидатка за член на Советот на Град Скопје укажа дека Коце Трајановски и Никола Груевски потрошија два милиони евра пари на граѓаните, за уредување на дворот на штабот на ВМРО-ДПМНЕ, додека Скопје се гушеше во загаден воздух: “Овој плоштад со површина од 681 метар квадратен ги чинеше граѓаните речиси 3 илјади евра по метар квадратен! Додека …

Read More »

МТВ ѝ порача на ААВМУ: Известуваме повеќе за ВМРО-ДПМНЕ оти имаа реакции за отчетите

MRTV

Првиот канал на МТВ денеска реагираше на забелешките на Агенцијата за аудио и аудио-визуелни медиумски услуги (ААВМУ) во извештајот од надзорот на медиумското известување во периодот од 16 до 24 септември 2017 година, дека МТВ1 не ја следела одредбата за избалансираност во известувањето за активностите на политичките партии од опозицијата што се претставени во Собранието. Од првиот канал на МТВ реагираат велејќи дека …

Read More »

ААВМУ, АЕК и медиумите да се заштитат од политичко мешање

aek-montoring-1-860x680

Да се донесат законските измени со кои се предвидува двотретинска согласност на парламентарците при именување  на членовите на Советот на Агенцијата за аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) и да се намали  рекламирањето на власта, пред се на локално ниво, во електронските медиуми и да се елиминира можност за политичко влијание во медиумите, се едни од главните цели што треба да се …

Read More »

Кабинетот на Груевски потрошил 38 милиони евра за рекламни кампањи и за пропаганда

Mile-Boshnjakovski

Кабинетот на поранешниот премиер, Никола Груевски, за периодот од 2008 до 2015 година потрошил 38 милиони евра од буџетот, за рекламни кампањи кои биле емитувани на телевизиите и во електронските медиуми, информираше денеска на прес-конференција портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски. Тој додаде дека во оваа сума не се пресметани трошоците за кампањи во 2006, 2007 и дел од 2016 година, …

Read More »

Со 0,5 отсто од Буџетот МРТ ќе има значително помалку пари од порано

Судбината на МРТВ во рацете на новата Влада

Со издвојување на 0,5 отсто од државниот буџет ,односно околу 885 милиони денари (14,4 милиони евра) за Македонската радиотелевизија (МРТ), националниот сервис ќе има помалку пари на располагање од буџетите во изнинатите неколку години, кои беа од 18 до 23 милиони евра. Оваа сума, како што пишува „Вистиномер“, но, и како што предупредија Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Независниот …

Read More »

Собранието ја укина радиодифузната такса

Sobranie-04_09_2017

Собранието денеска го донесе законот за укинување на радиодифузната такса, кој беше предложен во скратена постапка. За измените на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги „за“ гласаа 70 пратеници, а „против“ и „воздражани“ немаше. Бидејќи овој закон се носи и со Бадентерово мнозинство, укинувањето на радиодифузната такса го поддржаа 20 пратеници од немнозинските заедници. Координаторот на пратеничката група на …

Read More »

Селмани: Правдањето на Владата дека нема пари за МРТВ е неубедливо и несериозно

Naser-Selmani

За Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) е неприфатливо тврдењето на Владата дека нема пари за финансирање на МРТВ со еден отсто од државниот буџет, вели претседателот на ЗНМ, Насер Селмани, во неделното интервју на „Радио Слободна Европа“. Здружението неодамна ги достави своите забелешки за измените и за дополнувањата на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, од кои главната забелешка …

Read More »