видео

(видео) Алаѓозовски: По ревизијата ќе има меѓународен конкурс за решенија што да се прави со „Скопје 2014“

_SN63709

По тековната ревизија ќе има меѓународен конкурс за решенија што да се прави со „Скопје 2014“, укажа министерот за култура Роберт Алаѓозовски, на денешната дебата за иднина на „Скопје 2014“, организирана од граѓанското здружение „Плоштад Слобода“ во кино „Култура“.  

Read More »

(видео) Ѓубре плови по Вардар

(видео) Ѓубре плови по Вардар

Загаденоста на реката Вардар во центарот на Скопје е алармантна. Огромен број на пластични шишиња пловат по Вардар. Скопје е еден од најзагадените градови во Европа, а градот сеуште нема ефикасна стратегија како да се справи со различните форми на загадување.

Read More »

Талат Џафери оствари средба во собранието со Хојт Ли како претседател на собранието

Талат Џафери оствари средба во собранието со Хојт Ли како претседател на собранието

Ќе се потрудам да бидам претседател на сите пратеници во Собранието, изјави Талат Џафери во собранието, по официјалната средба со претставникот на САД Хојт Ји.

Read More »

Заев: Повисоки плати за сите, пристојна работа за сите, правда и живот за сите!

zaev

Во видео обраќање лидерот на СДСМ Зоран Заев најавува промени за убав живот во Македонија. Заев најавува „Повисоки плати за сите, пристојна работа за сите, институции на граѓаните, власт под контрола на вас граѓаните, правда, живот за сите!“   Заев најавува „Повеќе пари во секој семеен буџет, нови работни места, шанси – шанси за младите за живот во Македонија!“ и …

Read More »

Видео битка на „Фејсбук“: Заев има два пати погледани видеа од Груевски

betl

Топ 5 видеа на фејсбук страницата на Зоран Заев: 1. „Македонија мора да ја знае вистината!“ – над 6.2 илјади реакции и над 439 илјади гледања.   2. „Ова е цената на слободата на медиумите!“ – над 10 илјади реакции и над 314 илјади гледања.   3.  „Граѓаните покажаа, гласот победува!“ – над 7.6 илјади реакции и над 255 илјади гледања.   …

Read More »

(видео) Кој е кој во ВМРО-ДПМНЕ: Сашо Мијалков главна ѕвезда после Груевски

mijalk

Сашо Мијалков беше главна ѕвезда во директниот пренос пред доаѓањето на Груевски во спортската сала „Борис Трајковски“ која има максимален капацитет од 8 илјади гледачи.

Read More »

Шекеринска: Ниту еден наставник во нашата држава да нема плата пониска од просечната

rada

„Не е возможно да имате да имате добро и квалитетно образование доколку немате мотивирани, добронаградени и ценети наставници“, изјави денес Радмила Шекеринска, заменик претседателка на СДСМ. Шекеринска укажа дека новата влада на СДСМ ќе ги покачи платите на целиот наставени кадар: „Во првите две години ќе обезбедиме почетничката плата на наставник да изнесува најмалку колку просечната плата во Република Македонија. Ниту еден наставник …

Read More »

(видео) Оливер Спасовски жестоко распали по „пастирот“ и „малиот диктатор“ Груевски

spas

На вчерашниот конгрес на СДСМ, секретарот на партијата Оливер Спасовски упати жестоки критики кон Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ: „Промените што ги бараат граѓаните на Македонија не може да ги испорача влада на чело со ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски. Зошто? Па, Никола Груевски е име и презиме што означува гушење на слободата и демократијата. „Пастирот“ е синоним на 24 декември и …

Read More »

СДСМ: Наместо Панорамско тркало на лудоста, ќе изградиме систем за заштита од поплави!

damjan

Што ќе направи СДСМ за да не ни се повторат катастрофални штети од поплави? Тоа беше темата на заедничката прес-конференција на потпретседателот на СДСМ Дамјан Манчевски и членот на Извршниот одбор на СДСМ Љупчо Николовски одржана на кејот на „Вардар“ каде што се гради „Панорамско тркало“ од 19 милиони евра. Дамјан Манчевски ги посочи сите населени места беа изложени на опасност и на катастрофи …

Read More »

Заев: Македонија победува, да не се дрзнат да чепнат по СЈО

zaev

По постигнување на согласност за оддржување избори на 11 декември, лидерот на СДСМ Зоран Заев ги повика „сите граѓани на масовна мобилизација“, „сите граѓани за победа на Македонија“: „На 11-ти декември нема да ја одлучуваме судбината само на нашите генерации, туку на многу следни генерации. Овие избори се референдум! Граѓаните ќе бираат дали сакаат да живеат во осиромашена и криминална …

Read More »

Скандал на неделата: Мерките на ВМРО-ДПМНЕ за помош на погодените од поплавата

skand

Наспроти опозицијата која предложи градот Скопје да издвои конкретна парична помош од 1.500 евра за погодено домаќинство од поплавата, ВМРО-ДПМНЕ предложи три мерки: Првата мерка – околу 2.5 милиони евра за реконструкција и санација на улиците – е скандалозна. Градот Скопје на прво место ги стави улиците, наместо граѓаните кои имаат итна потреба за парична помош за да создадат минимални услови …

Read More »