видео

Жители на Стајковци: Бараме одговорност за обиколницата што не поплави

obikol

Наспроти градоначалникот Коце Трајановски, кој не чувствува никаква одговорност ниту за загинатите патници на обиколницата, ниту за поплавувањето на Стајковци и Синѓелиќ, повеќе жители на Стајковци бараат одговорност за обиколницата која ја посочуваат како главна причина за штетите од катастрофалната поплава. Дел од жителите посочуваат и на проблемот со попречување на патот на реките кои порано течеле во тој крај, …

Read More »

(видео) Жител на Стајковци: Ниеден политичар не дојде тука, помошта се дели по партиска линија

stajkovci1

Сеуште нема парична помош за сите, а помошта се дели по партиска основа, тврди жител на Стајковци кој се жали и на непружање соодветна помош за отстранување на последиците од поплавата.  

Read More »

Жител на Стајковци: „Гледаа кал, дотерани, не влезе никој“

doterani

Дваесет дена по поплавата одделни дворишта во Стајковци воопшто не се расчистени и тие се извор на потенцијална зараза. Некои од жителите стравуваат дека во нерасчистените дворишта може сеуште да има и човечки жртви. Слободна Македонија: „Значи вие претпоставувате дека овде може да има и човечки жртви?“ Жител на Стајковци: „Може, им реков. Во калта нејќеше да влезе никој тука.“ …

Read More »

Скандалозен гаф: Коце Трајановски тврди дека во Скопје паднале 100 илјади литри на метар квадратен!

kocep

Скандалозен гаф на Коце Трајановски на вчерашната седница на Советот на град Скопје. Градоначалникот на Скопје, кој е и командант на градскиот штаб за заштита и спасување, јавно тврдеше дека во Скопје паднале 100 илјади литри на метар квадратен на 06.08.2016 година! УХРМ, која не го предвиде катастрофалното невреме на 06.08.2016 година, ниту предупреди за него, отпосле објави информација дека …

Read More »

Анкета: Дали на Скопје му е треба уште еден споменик на Мајка Тереза од 5.6 милиони евра?

tereza

Новиот споменик на Мајка Тереза требаше да го гради индискиот бизнисмен Субрата Рој преку компанијата „Сахара Глобал“ на која и беше подарена градежна парцела од 621 квадрататен метар на плоштадот „Македонија“. Сега го гради Министерството за култура за 5,6 милиони евра. Погледнете што мислат граѓаните на прашањето: Дали на Скопје му е треба уште еден споменик на Мајка Тереза од 5.6 милиони …

Read More »

Поплавата и корупцијата: СДСМ бара кривична одговорност за неисчистените канали

nik

Љупчо Николовски, член на Извршен одбор на СДСМ, денеска обвини дека огромни суми на пари на сомнителен начин завршувале кај фирми и лица блиски на власта, а каналите за одводнување на потегот Камник-Синѓелиќ-Стајковци-Брњарци и Арачиново останале неисчистени: „Злоупотреби со парите на граѓаните, тешки 3 милиони евра, потврди и Државниот ревизор. На сомнителен начин парите завршиле во нечии џепови наместо за чистење на …

Read More »

(анкета) Дали парите за „Панорамското тркало“ треба да се пренаменат за настраданите од поплавите?

panoram1

Каде отидоа парите за заштита на Скопје од поплави? „Слободна Македонија“ прашува: Дали треба да се прекине изградбата на „Панорамското тркало“? Дали треба да се пренаменат парите за помош на настраданите од поплавите?

Read More »

(видео) Заев им помага на граѓаните погодени од поплавата

zaev

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, на терен, директно ги предводи активностите на СДСМ за помош на граѓаните од Сингелиќ, Стајковци и Инџиково, во реоните коишто не беа покриени во изминатите денови.

Read More »

Револтирани граѓани ја обвинуваат државата за штетата од поплавата и за непружање помош на жртвите

DSC01885

Револтиран граѓанин, жртва на поплавата во Скопје, ги обвинува „тендер бизнисите“ за автопатот како главна причина за поплавата: „Се од автопатот што го направиле овие „тендер бизниси“ – без план, без никаков проект. Тоа таму се собрало како езеро, пукнал автопатот и дошла водата тука да направи штета. Оваа штета ја имаме повеќе од државата.“ „Веќе на оваа влада никогаш да …

Read More »

(видео) Жител на Камник: Институциите не помагаат, поплавата носеше луѓе 3 километри

azir

Азир Рашити е жител на Камник чија куќа беше комплетно поплавена пред три дена и чие семејство спаси глава качувајќи се на покрив. Тој за „Слободна Македонија“ изјави дека сеуште нема помош од институциите и дека поројот бил толку силен што го одвлечкал телото на неговиот чичко три километри. поврзана вест: Беше катастрофа: Се спасивме на покрив, викавме „помош“ – …

Read More »