видео

Незадоволните граѓани на кои им беше попречено уставното право на мирен протест пејат „Шутка не ти бега Никола“

shutka

Откако беа спречени со полициски кордон на улица „Македонија“, демонстрантите од Шарена револуција се обидоа да пристапат до министерството за финансии, но сите влезови беа блокирани од полиција. Незадоволните граѓани на кои им беше попречено уставното право на мирен протест почнаа да пејат „Шутка не ти бега Никола“.

Read More »

Зошто полицијата не пушташе граѓани со куфери да си влезат во својот дом?

kufer

За време на вчерашните демонстрации на Шарена револуција во Скопје, сите влезови во градскиот ѕид во близина на штабот на ВМРО-ДПМНЕ беа блокирани од полиција и граѓаните со часови немаа пристап до своите домови.

Read More »

(видео) Полициска блокада на мостот “Гоце Делчев”: Демонстрантите пејат “Шутка не ти бега Никола”

prot

Полициска блокада на мостот Гоце Делчев. Демонстрантите извикуваат „Слобода“, „Шутка не ти бега Никола“ #протестирам pic.twitter.com/t02oRq9kkG — META.mk (@meta_agency) July 6, 2016

Read More »

СДСМ бојкотира пратенички прашања: Уставниот суд мора да одлучи за уставноста на законот за СЈО

SDSM-ZNAME

  На денешната прес конференција, координаторот на пратеничката група на СДСМ Горан Сугарески изјави: “Не можеме да поставуваме пратенички прашања во време кога Уставниот суд е актер во математиките на ВМРО – ДПМНЕ за купување на ден на ден како власт. Иницијативата беше поднесена во Октомври минатата година. Со ваквиот молк чии интереси штити Уставниот суд ? Со сигурност тоа …

Read More »

(видео) Студентски пленум: Видете како СПУКМ насилно спроведува избори

плен

Страницата “Студентски пленум” објави: “Целата јавност денеска виде како Студентскиот парламент при УКИМ (СПУКМ) насилно спроведува избори, со низа правни и технички недостатоци. Насилството кулминираше на со крадење на гласачките кутии од факултетите, од страна на раководството на СПУКМ. СПУКМ доживеа фијаско со излезноста, а оттука и се јави нивната потреба насилно да ги одземат изборните кутии, кои се во …

Read More »

Шахпаска: Нема пари за здравјето на граѓаните, а има за удобни фотелји и скапи дневници

9891-j shahpaska

Јагода Шахпаска, пратеничка и претседателка на собраниската Комисија за здравство на денешната прес конференција “Умираат бебиња, нема лекови, а власта крати 570 милиони денари за здравството” укажа: “Новороденчиња умираат, родилки умираат, дијабетичарите немаат инсулин, болните од рак не ги добиваат најновите генерации лекови, по клиниките нема основни медицински материјали, амбулантите се руина – а власта на Груевски со ребалансот на буџетот …

Read More »

“Алфите” апсат шарени револуционер(к)и, под команда на аболициран функционер од МВР

сим

На социјалните мрежи се шират повици за собирање пред ПС Беко во Скопје, откако беа објавени информации за апсењето на двајца истакнати активисти на Шарена револуција по завршувањето на денешниот протест. Професорката за човекови права Мирјана Најчевска, на нејзиниот фејсбук профил напиша: “Не дозволувајте еден по еден да не апсат. Ако приведат еден сите мора да сме таму. И мислам …

Read More »

ДУИ е за формирање канцеларија или посебен оддел што ќе се занимава со случаите на СЈО

dui

Скопје, 27 јуни, 2016 – 11:10 (META) Иницијативата за формирање специјално судско одделение за предметите што ги работи Специјалното јавно обвинителство доби поддршка од Демократската унија за интеграција (ДУИ). Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, во изјава за „Алсат М“ рече дека неговата партија во основа нема ништо против такво решение. „Ова е сериозна тема, која не може да биде прашање …

Read More »

(видео) СДСМ: Среќен роденден ВМРО-ДПМНЕ!

stavre

Социјалдемократскиот сојуз денеска и го честиташе роденденот на ривалската, владејачка партија ВМРО-ДПМНЕ со видео во кое главен протагонист е поранешниот министер за финансии Зоран Ставрески. Во видеото, се изнесени податоци за економската состојба на земјата, а истите се поткрепени со контрадикторните изјави од прес-конференции на Ставрески, како и неговите реплики од „бомбите“, во кој тој за задолжувањата и владината економска …

Read More »