видео

Шарена револуција: СЈО сеуште е под закана! Демонстрантите сеуште се под закана!

ustavna

Во повикот за денешниот протест, страницата „Шарена револуција“ истакнува: „Граѓанки и граѓани, Уставен суд се уште не постапува по нашето барање за заштита на правдата. Прашуваме, планира ли овој суд, оформен во име на граѓаните и платен со пари на граѓаните да се произнесе за Специјалното јавно обвинителство? Или планира да го укине? Додека обројуваме за одговор на ова прашање, …

Read More »

(видео) Љубе Бошковски ќе пишува прирачник за идни кандидати: „Како да се издржи робувањето?“

ljub

Љубе Бошковски: „Ако јас браќа мои за 10 години робување можев да им простам на сите кои дигнаа рака на мене, ме ставија во македонскиот Сибир – Идризово, не гледам причина зошто да нема во вашите срца простување и љубов. Само со љубов ќе победиме.“

Read More »

(видео) Марш на Шарена револуција: Кривиот пишува кривични!

kriv

#ШаренаРеволуција #Протестирам протестираат против работата на полицијата за приватни интереси pic.twitter.com/Knjp4cklT5 — META.mk (@meta_agency) June 3, 2016 #ШаренаРеволуција и вечерва ја бои зградата на Влада на РМ. pic.twitter.com/JhMaZ8ncxT — META.mk (@meta_agency) June 3, 2016

Read More »

(видео) Селективна блокада на сообраќајници во Скопје, против селективна аболиција на криминалци

DSC00154

Возила со регистарски таблички „Шарена револуција“ го блокираа центарот на Скопје точно во 12 часот како форма на револт и отпор кон автократскиот режим.

Read More »

Протестирам: Блокади на клучни раскрсници во центарот на Скопје – нема правда, нема сообраќај!

protes

Страницата „Протестирам“ објави: „Влеговме во осмата недела на секојдневни протести. Денес, покрај вечерниот протест во 18ч, ќе има и блокади на клучни раскрсници во центарот на градот од 12 часот. ‪#‎Протестирам‬ е секоја форма на револт и отпор кон автократскиот режим. #Протестирам е секој ден во 18ч, но и секој ден во било кое време, на било кое место. Секој …

Read More »

Михаела Иванова: Штом тие десно ќе фатат, јас лево ќе одам и ќе шарам со боја!

sharena_rev

Во обраќањето на вчерашниот протест пред собранието, Михаела Иванова од СДММ истакна: „Селективна аболиција – може. Пиштоли во авион – може. Пари во шишиња – може. Насилство на изборите и тегнење за уши – може. Прикривање на убиства – може. Динамит за „Космос“ – може. Вистински куршуми за граѓаните на Шарената револуција – може. Притвор за невини демионстранти – може. …

Read More »